GÜNÜN SÖZÜ DamlaYusuf
Bizim yolumuz civan mert yolu. Gönlünde kin, kibir olan gelmesin. -Pir Sultan Abdal
Etiket Listesi

Like Tree1Beğeniler
  • 1 Post By Penia
Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05 Mayıs 2018   #1
Sefer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Mayıs 2018
Bulunduğu yer: İzmir
Yaş: 40
Mesajlar: 15
Konular: 10
Cinsiyet:
İlişki Durumu:
Burç:
Takım:
Seslenildi: 0 Mesaj
Etiketlendi: 0 Konu
Standart Adana'da Geçimlerini Gasp ve Hırsızlıkla Sağlayan Tehlikeli Aşiret: Conolar

ADANA'DA GEÇİMLERİNİ GASP VE HIRSIZLIKLA SAĞLAYAN TEHLİKELİ BİR AŞİRET: CONOLAR

Adana, Ceyhan, Kozan, Karataş dörtgeninde genişçe bir sahada faaliyet gösteren Conoları Sözlük yazarı ''anglachelm'' anlatmış.

Ana geçim kaynakları hırsızlık olsa da (çok güzel genellerim) en meşhur faaliyetleri gasptır.
senaryoda otoban kenarında adanayı bırak, amsterdamda dahi görülmesi zor bir kıyafetle bekleyen güzelce bir kadın vardır. hayat kadını tribinde davranan bu kadının oltasına gelen araç sürücüleri araçlarını durdurur ve kadınla muhabbete başlarlar. kadınlar genellikle çok işvelidirler. ne denilirse kabul edilen bu süreç aracın kapısının açılmasına kadar sürer. o kapı bir kez açıldı mı bir anda yoktan 10 kadar cono erkeği belirerek arabaya doluşur ve sürücüyle artık içeride kim varsa dışarı çıkartıp çok feci darp ederler. sürücü ve yolcular bayılana kadar dövüldükten sonra ortada ne cüzdan ne telefon ne laptop kalır. adana ceyhan karayolundaki kimi örneklerde milletin ceketini aracın çakmağını falan bile gasp etmişlerdir.


Buna mukabil jandarmadaki kayıtlı kabarık dosyalarına lan bu conolar neymiş diye bir merak edip bakarsanız insanı derin düşüncelere sevk edecek savunma mekanizmaları olduğunu da görürsünüz. 1998 yılındaki bir olayda dört erkek, cono olduğunu bildikleri bu yukarıdaki kadının tuzağına bir doğan marka araçla gelmişler, kadının kapıyı açıp cono kabilesinin araca saldırmasına fırsat vermeden kadını camdan içeri çekip gazlamışlar. sonra kimsenin bilmediği karaisalı köyünde bir oto tamirhanesine çekip kepenkleri kapatmışlar. amaçları bittabi kadına tecavüzdür. ancak bu dört gözü dönmüş, zincirini kırmış adam conoya bir türlü tecavüz edememişler. neden? nasıl? çünkü iki buçuk saat canhıraş ana avrat küfür ederek kendini savunan cono en sonunda bakmış ki yorulmaya başlıyor, yere çökerek kendi eline sıçmış ve bokunu üstüne başına yüzüne sürerek "gelin lan" demiştir. adamlar da dolayısıyla gelememiştir. Cono böyle bir şeydir.


Bu kadar ekstrem olmadıkları vakalarda genellikle daha önce gitmedikleri semtler (ve hatta şehirlerde) "tırnakçılık" yaparak da ev ekonomisi kasmaktadırlar. bu olayda da üç dört cono karısı ellerinde iki üç yaşlarında çocuklarla bir dükkana dalmakta bir süre sonra conolardan biri alışveriş yapıp parayı ödemekte iken diğerlerinden biri çocuğu falan yere atarak dikkati kendi üzerine çekmektedir. para üstü verilirken parayı iç eden ilk cono dikkati dağılmış dükkan sahinine para üstünün yanlış verildiğini falan söyleyerek adamı "tırnaklamaktadır". parayı öyle alamazsa kavga çıkarıp almaktadır. eğer kavga çıkarsa iki üç yaşındaki çocuklar da kavgaya bizzat dahil olmakta onun bunun baldırını ısırmaktadır. eğer hiçbir şey olmazsa conolar yine rahat durmamakta, bim marketlerinde g.tünü başını falan açmaktadırlar.

Peki conolar neden hapiste nezarette çok durmamaktadır?
işte o da conoların devletle olan pek bilinmeyen münasebetlerinden biridir. cono kabilesi aşireti herneyse bunlar kolluk kuvvetlerine aklın almayacağı seviyede istihbarat sağlamaktadır. conolar bir yerde ortaçağın hırsız loncaları gibi her yerde gözü kulağı olan bir müstakil örgüt gibi olduklarından, dahası kürt olmadıklarından özellikle adana'da barkal - kiremithane gibi insan olanın girmeyeceği mahallelerde çok yoğun bir karşı istihbarat çalışmasının da baş aktörüdürler. pkk tikko hücre evleri falan o yüzden kürtlerin yoğun yaşadığı mahallelerde conolar yüzünden tam verimle çalışamamaktadır. pkk ise conolara karşı bir hareket nedense yapmamakta ya da yapamamaktadır. nitekim bunların verdikleri istihbarat ispiyon falan da genellikle tutarlıdır. jandarma da özellikle bu istihbaratların ulaştırıldığı ve sonuç alındığı dönemlerde araçlara tuzak kurup bıçakla silahla odunla yağma/gasp suçunu işleyen beşli onlu cono gruplarına gasp yerine hırsızlık soruşturması açmaktadır. tck 149-1c'de on ila on beş yıl arası cezası olan nitelikli gasp'a nazaran basit - nitelikli hırsızlık bir ila yedi yıl arasında bir ceza ile kovuşurulduğundan conolar deyim yerindeyse hırsızlıktan hapse göbek ata ata gitmektedir. tabii hapse yalnız biri gittiğinden kalan dokuzu tezgaha ertesi gün devam edebildiğinden bu böyledir.


Bu şekilde bir gasptan günde 450 500 liralık vurgunlar yaptıklarını hesap edersek, soruşturma kovuşturma olmadan ayda beş altı kadar aracı gasp ettiklerinden 2000 lira yalnız gasptan, o sırada çocuklar (dört beş vardır genelde) kırmızı ışıklarda milletin camına çamurlu bezle saldırarak 600-800 lira kazanmakta, kalan ihtiyaçlar da evin erkeklerinden birinin araba motosiklet çalıp hurda etmesi ya da ev soyması ile giderilmektedir. namusuyla çalışan cono yok mudur? ufak suçlar kabahatler o kültürün dokusuna o kadar derin işlemiştir ki şahsen ben bakkal cono bile görmedim. varsa da herhalde bakkal bir paravan işlevi falan görüyordur. dükkanın arkasında cam macunundan kokolinden sahte nutella falan yapıyorlardır.


İzmirli Sefer
imza

Konu Sefer tarafından (05 Mayıs 2018 Saat 17:04 ) değiştirilmiştir.
Sefer isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06 Mayıs 2018   #2
Faik1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 06 Mayıs 2018
Bulunduğu yer: Adana
Yaş: 24
Mesajlar: 10
Konular: 2
Cinsiyet:
İlişki Durumu:
Burç:
Takım:
Seslenildi: 0 Mesaj
Etiketlendi: 0 Konu
Standart Cevap: Adana'da Geçimlerini Gasp ve Hırsızlıkla Sağlayan Tehlikeli Aşiret: Conolar

ÇİNGENELERİN CONO AŞİRETİ

Conolar Çingene kökenli ancak Çingeneler içerisinde farklı özellikleri olan bir aşirete mensuplar. Cono olarak geçen bu insanlar diğer çingenelerden birçok farklılıklar arzediyorlar. Çingenelerde hırsızlık yok ve belirli bir inançları var. Çingeneler çoğunluğu itibariyle cahil değil Okuma–yazma biliyorlar. Ancak conolar için hırsızlık hayatın bir parçası ve ondan vazgeçemiyorlar. Conolardaki evlilikler Çingenelerinkinden farklı. Çingeneler asla 9 yaşında kız evermezler. Conolar şehirlerde ve yerleşik bir hayat sürerler Kendilerine özgü bir dilleri var. Çingenelerin geldikleri bölgelerin dilini konuşmalarına karşın Conolar Bulgarca–İngilizce–Türkçe karışımı farklı bir dil konuşuyorlar.

Araştırmacı Ahmet Yavuz Conoların köken olarak Çingene olduklarını ancak Çingenelerden farklı bir yaşam sürdüklerini belirterek şunları söylüyor: "Conolar Çingenelerin Cono aşiretinden. Kendi içlerinde kuralları var. Tam Çingene değiller Tam da saf değiller; Bir karışım olarak karşımıza çıkıyorlar."

Conolar tıpkı diğer Çingene ve göçebe yaşayan topluluklar gibi Türkiye'de yıllardır yaşıyorlar ancak kimliklerini 1982'de alabilmişler. Artık askere gidiyor Vatan saydıkları Türkiye'de kendilerinden her zaman sözettiriyorlar.

CONOLARIN MESLEĞİ HIRSIZLIK

Conoların ismi Türkiye'de daha çok hırsızlık olaylarıyla duyuluyor. Zaten kendileri de bunu inkar etmiyor; " Biz hırsızlık yapmıyoruz Kırıp–döküyoruz" diyorlar. Conoların çalışıyoruz demeleri hırsızlık yaptıkları anlamına geliyor. Asıl geçimlerini hırsızlık yaparak sağlıyorlar. Hırsızlığı sadace Adana ve Osmaniye'de yapmıyorlar Tüm Türkiye onlar için birer geçim kapısı. Türkiye'nin neresine yerleşirlerse yerleşsinler orada hep hırsızlık yaparlar. Bazen de çaldıkları eşyaları götürüp kendi akrabalarına sattıkları da oluyor. 1979'da Erzincan'ın Kemah ilçesinde Camii'nin merdivenini çalan ve sonra da o çaldığı merdiveni götürüp Dereşoran Köyü'nün Şoran (Yuvacık) mezrasında oturan akrabalarına satmak isterken orada suçüstü yakalanıp hırsızlık suçundan Kemah Kapalı Cezaevinde yaklaşık üç ay hapis yatan Süleyman Cöne adlı yaşlı Conoyu da o zamanlar gazetelerde okumuştuk. Conolar kesinlikle tek başına hırsızlık yapmıyorlar Gruplar halinde geziyorlar Çalıp–çırpıyorlar. Bazen Ankara ve İstanbul'a gelip 15–20 gün kalıyorlar ve dönüşlerinde de her bir Cono'nun bir araba alacak kadar hasılatı oluyor. Ancak Conolar için gelen paranın tüketilmesi Gelmesi kadar kolay oluyor. Uzun vadeli bir yatırım yapmıyorlar Gündelik yaşıyorlar.

Hırsızlık Conolar için bir yaşam biçimi. 7'den 70'e her cono hırsızlık yapar Hırsızlığın tüm hile ve yöntemlerini bilir. Zaten yeni doğan çocuğa hırsızlığın nasıl yapılacağı Hangi teknik ve taktikleri uygulamaları gerektiği hem uygulaması Hem de pratikte öğretiliyor.

CAHİL VE İNANÇSIZLAR

Conolar okuma yazması olmayan ve belirli bir inancı taşımayan insanlar olarak karşımıza çıkıyorlar. Conolar okuma–yazma bilmez Okula gitmezler Gidenler ise bir elin parmaklarını geçmiyor. Okul istiyorlar Ancak mahallelerine okul yapılsa bile oraya gidecek öğretmeni bulmak pek kolay gözükmüyor.

Conolar cahil oldukları kadar bir de inançsızlar. Yani belirli bir inançları yok. Ne Müslümanlar Ne de Hıristiyanlar. Kendilerini inançsız olarak tarif ediyorlar. Aralarında sonradan bir dine yönelmiş olanları ise sanıldığı kadar fazla değil.

Kendilerinin cahil ve inançsız olduklarını saklamadıklarını belirten Cumali Korkmaz adlı Cono şunları söylüyor: "Bizde okuma–yazma yok. Okul istiyoruz ama kimse bizi dinlemiyor. Çocuklar da başka okullara gidip okumak istemiyorlar. Biz yaşadığımız yere okul istiyoruz. İnancımız da yok. Bizim için hayat hırsızlık Yeyip, içmek Karı–Kız. kendimize göre dua falan ediyoruz ama bu bir inanç şekli değil. Ne Kilisemiz ne de Camiimiz var."

1918'DE BULGARİSTAN'DAN GELDİLER

1918'de Bulgaristan'dan Erzurum'un Horasan ilçesine göç eden Cono Aşireti daha sonra çoğunluğu Adana'ya olmak üzere diğer başka şehirlere yerleşti. Adana'da hırsızlık gaspyankesicilik ve uyuşturucu madde satışı gibi birçok suçtan adliyeye götürülen aşiret üyeleri hakkında birçok dava bulunuyor. Aşiret'in ilk lideri 40 çocuklu Cono Ahmet'ti. 1992'de Belediye Conoların evlerini istimlak etti. İstimlak paralarını alan aşiret üyeleri Mersin'in Tarsus ilçesi ve Osmaniye'ye göç etti. Bazı kesimler ise Adana'nın çeşitli mahallelerine dağıldı. Yerli halk ile Conolar arasında sık sık kavgalar yaşanıyor. Cono Aşireti özellikle Adana'nın Yüreğir ilçesine bağlı Ulubatlı Hasan ve Yavuzlar Mahallesi'nde yoğun olarak yaşıyor. Şu an Cono Aşireti'nin lideri yok. Aşiret kadınlarının Adana'nın otobanlarında şoförleri durdurarak aşk vaadiyle gasp ettikleri biliniyor. Dolandırıcı kadınlar otostopla durdurduğu erkek sürücülerin para ve değerli eşyalarını çalıyor. Daha sonra kendilerini bekleyen aşiret erkekleri olay yerine gelerek sürücüyü ölümle tehdit ediyor. Cono Aşireti'nin en ünlü aşk vaadiyle dolandırıcı kadını ise Alev Güvercin şu an cezaevinde.

Haşim SÖYLEMEZ


|
imza
Faik1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06 Mayıs 2018   #3
Akıllandım Artık
Şimdi Daha Deliyim
Penia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 25 Nisan 2015
Bulunduğu yer: Adana
Mesajlar: 30.544
Konular: 11589
Cinsiyet:
İlişki Durumu:
Burç:
Takım:
Seslenildi: 2497 Mesaj
Etiketlendi: 320 Konu
Ruh Hali: Neseli
Standart Cevap: Adana'da Geçimlerini Gasp ve Hırsızlıkla Sağlayan Tehlikeli Aşiret: Conolar

adana düşmanımısınız la siz
Faik1 bunu beğendi.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
imza
Penia isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06 Mayıs 2018   #4
Faik1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 06 Mayıs 2018
Bulunduğu yer: Adana
Yaş: 24
Mesajlar: 10
Konular: 2
Cinsiyet:
İlişki Durumu:
Burç:
Takım:
Seslenildi: 0 Mesaj
Etiketlendi: 0 Konu
Standart Cevap: Adana'da Geçimlerini Gasp ve Hırsızlıkla Sağlayan Tehlikeli Aşiret: Conolar

Adana düşmanı değil güzel kardeşim Adana'yı kirleten pisliklerin düşmanıyım. Esenlikler
HAS ADANALI (Adana'nın Has Delikanlısı)
imza
Faik1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06 Mayıs 2018   #5
iFt
iFt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 04 Haziran 2017
Bulunduğu yer: istanbul
Mesajlar: 1.247
Konular: 9
Cinsiyet:
İlişki Durumu:
Burç:
Takım:
Seslenildi: 126 Mesaj
Etiketlendi: 39 Konu
Ruh Hali: Kotucocuk
Standart Cevap: Adana'da Geçimlerini Gasp ve Hırsızlıkla Sağlayan Tehlikeli Aşiret: Conolar

Adanaya özel bir haber bölümü açmak lazım bence, haberlerin yarısı adana )
imza
iFt isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23 Ocak 2019   #6
Avatar Seçilmemiş
Üyelik tarihi: 23 Ocak 2019
Yaş: 31
Mesajlar: 50
Konular: 2
Cinsiyet:
İlişki Durumu:
Burç:
Takım:
Seslenildi: 4 Mesaj
Etiketlendi: 2 Konu
Standart Cevap: Adana'da Geçimlerini Gasp ve Hırsızlıkla Sağlayan Tehlikeli Aşiret: Conolar

adanada herşey normal bence
imza
Boateng isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yer İmleri

Etiketler
adanada, aşiret, conolar, gasp, geçimlerini, hırsızlıkla, sağlayan, tehlikeli


Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)
 
Seçenekler
Stil

Gönderme Kuralları
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Öğrencisini Tören Alanında Hırsızlıkla İtham Eden Okul Müdürüne Soruşturma mak res Türkiye'den Haberler 0 26 Eylül 2017 12:26
Rüyada Gasp Etmek Thundeers Rüya Tabirleri 0 28 Aralık 2016 19:57
Birlikte Olduğu 6 Kadının Para ve Değerli Eşyalarını Gasp Etti By_YaNLıZ Türkiye'den Haberler 1 13 Temmuz 2015 11:15
Aşiret Kaf Dağı Rüya Tabirleri 0 08 Nisan 2015 16:12