GÜNÜN SÖZÜ Damla Damla.
İnsan kırılan kalbi için küsmeyi bulmuş. Bakmış affedemiyor, susmayı bulmuş. -La Edri.
Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 04 Haziran 2020   #1
Damla
Damla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 14 Aralık 2014
Bulunduğu yer: İstanbul | İzmir.
Mesajlar: 44.230
Konular: 8922
Cinsiyet:
Burç:
Takım:
Seslenildi: 8202 Mesaj
Etiketlendi: 231 Konu
Yni Gizemli Din: "Scientology"

Gizemli Din: "Scientology"Scient, yani 'bilim' sözcüğünden türediği için insanların kafasında bir 'bilim dini' imajı yaratsa da, Scientology esasında bilimden ziyade 'bilim kurgu'ya daha yakın bir çizgide yer alır, en azından ortaya çıkış aşamasında.

Resmi olarak bazı ülkelerde 'din' olarak tanınmakta, bazı ülkelerde 'tarikat' olarak geçmektedir. Scientology için bir new-age (materyalist-mistizm) dini ifadesi kullanılır. Aynı zamanda inanç öğretilerinde Budizm, Hinduizm ve Hıristiyanlık'tan etkilenmiş bir akımdır.

Din tarihi uzmanı akademisyenler tarafından Scientology, 21. yüzyılın en belirgin dinlerinden biri olarak tanımlanıyor.

Scientology akımının kurucusu Ron Hubbard
Hubbard, İkinci Dünya Savaşı'nda ABD ordusunda görev almış bir deniz subayıydı, ancak intihar eğilimi olduğu öne sürülerek orduyla ilişiği kesilmiştir.

Sonrasında Hubbard bilim kurgu yazarlığına adım atmıştır. Bu alanda çok başarılı olduğu söylenemez, ama onu Scientology inancının temellerini atmasına götüren olay Dianetic kitabı oldu.

Dianetics ve Scientology
Psikolojinin reddedilmesi, psikiyatrinin hayatın hiçbir alanına sokulmaması Scientology'nin temel öğretilerinden biridir. Psikoloji biliminin bir para tuzağı olduğuna değinilir.

İnancın temel kitaplarından kabul edilen dianetics, bunun yerine geçmiş bir bilim olarak öne sürülür. Dianetik: Ruh Sağlığının Temel Bilimi kitabında şöyle geçiyor,

Bundan 75 milyon yıl önce Xenu adında kötü bir savaşçı diğer gezegenlerdeki yaşayanları öldürüp ruhlarını dünyaya getirir. “Tetan” isimli bu ruhlar atmosfere yayılır ve insanların bedenlerine girer.

Scientologistler bu ruhları bedenlerden kurtarma amaçlı çalışmaktadır.

Seanslarda ruhsal durumların incelendiği elektrometre
Hubbard, kullandığı elektrometre ile kişideki akımı ölçerek ruhsal durum analizi yapılabileceğini öne sürmüştür. Bu cihaz Scientology kiliselerinde düzenlenen seanslarda yer almaktadır.

Mertebelere göre özel seanslar düzenlenmektedir ve karşılığında bir ücret söz konusudur.

Galaktik Lord Xenu, trilyonlarca Thetan ve 75 milyon yıl önce
yaşananlar

Thetan ya da body thetanlar, Scientogy inancına göre insan ruhuna yapışabilen, vücudu yönetebilen bir yapıdır. Radyoaktif ruh olarak da açıklayabiliriz. OT olarak geçen 'Operating Thetan' ise tam özgürlüğe kavuşmuş bir bedeni temsil eder ki ünlü Scientolojist Tom Cruise da bu seviyededir.

Scientology akımında OT seviyesine gelenlerin (seviyeleri bu içerikte detaylı şekilde anlatıyoruz) evrenin sırrına vakıf olabileceği yer alır. Ancak 1990'larda internette yayınlanan metinlerde bu sırrın şu şekilde olduğu ifade ediliyor;

75 milyon yıl önce farklı galaksileri yöneten Xenu adlı hükümdar, nüfus sorununu çözmek için 13.5 trilyon varlığı bir uzay gemisine bindirir ve dünyaya gönderir. Dünyaya gelen bu varlıkların bazıları, atmosferde çeşitli tuzaklara takılarak yanlış düşüncelere teslim olur (Hristiyanlık ve diğer dinler gibi). Bu yanlış düşüncelerden kurtulup tam özgürlüğe ulaşmak içinse belirli denetimlerden -dini uygulamalar- geçmek gerekiyor. (Observer)

Görsel South Park'ın Scientology'yi konu alan bir bölümünden. Bu bölümün ardından Scientology'nin South Park'a nasıl yanıt verdiğini de birazdan ekranlarınıza getireceğiz. Bir yere ayrılmayın

Gerçekten para kazanmanın tek yolu bir dinin mensubu olmak.' Aslında O'nun (Hubbard) dianetiği kullanarak yapmak istediği tam olarak buydu. İnancın din olarak kabul görmesiyle de, devlete karşı vergiden muaf olabildiler.

Ron Hubbard, Scientology akımına dahil olmak isteyenlere ciddi ücretler karşılığında ders veriyordu. Bu insanlar 1950'lerde dianetik eğitimleri için ders başına 500 dolar gibi bir rakam ödedi.

Scientology akımının bugün 10 milyonun üzerinde üyesi, binlerce kilisesi, milyarlarca dolarlık serveti ve birçok ünlü müridi var

60 yıllık gelişim sürecine bakıldığında, Scientology'nin ilerleyiş hızının oldukça yüksek olduğu görülebilir. Bunun birçok sebebi bulunuyor ama uzmanlara göre 'ünlülere oynayan' bir kilise bunun en önemli sebebi.

Ron Hubbard, Scientology'nin Hollywood dünyasında etkili olması için çaba göstermiştir ve 'Project Celebrity'yi hayata geçirmiştir, 'Ünlü insanları akıma dahil etme projesi'...

Bu sayede Scientology gündemde öne çıkmaktadır. Kiliselerin açılışında Tom Cruise, etkinliklerinde John Travolta gibi isimler boy göstermektedir.

Scientology inancından öne çıkanlar
-Bütün insanlar aslında ölümlüdür ve Scientology sayesinde tanrısal bir varlığa ulaşmaları mümkündür.
-Psikiyatrik pratikler bireyin sağlığı için zararlıdır.
-'Sessiz doğum' yapılmalıdır. Yani çocuğun doğum anı mümkün olduğunca sessizlik içinde meydana gelmelidir ki, çocuklar ileride de sükûnet içinde huzurlu bir yaşam sürebilsin.
-Elektropsikometre (E-metre), acıyı ölçebilen bir makinedir. Makineye bağlı iki teneke kutuyu elinde tutan insanın, acı anıları iletilir.
-Narconon, Scientolojistlerin uyuşturucu rehabilitasyon programıdır ve bağımlılıktan kurtulmanın tek yoludur.
-Eşcinsellik ve mastürbasyon da dahil olmak üzere her türlü cinsel 'sapma' yanlıştır.
-İnsanlar çoğu hastalığı kendileri yaratır.

Ahlak sınırlarını Hubbard'ın çizdiği Scientology'de ürperten işkenceler

Scientology'nin eski üyeleri, bu akımda söz konusu olan bazı ilginç uygulamaları, tüyler ürperten gerçekleri itiraf etmiştir.

Scientology paramiliter kanadı Sea-Org'da Hubbard'ın belirlediği 'Ethics' adlı ahlak metinlerinde cezai yaptırımlar belirtilmiştir. Çocuk yaşta sıkı bir eğitimle girilen Sea Org'da ceza gerektiren durumlara sebep olmanız durumunda sıkı şartlar altında çalıştırılıyor, Hubbard'a ait olan geminin onlarca metre yükseklikteki güvertesinden atılıyordu.

'Delik'e hapsedilenler
Bunun dışında ABD'de yerinin tam olarak bilinmediği, delik olarak ifade edilen çukurlar bir cezaevi olarak kullanılıyor. Buralara yalnızca alt kesimden üyelerin değil aynı zamanda en üst düzey yöneticilerin bile, Scientology liderinin bir kelimesi ile gönderildiği söylenmektedir.

Onlarca gün ağır şartlarda çalıştırılan, yemek artıkları ile beslenen insanlara tuvalet pisliklerinin dilleri ile temizlendirilmesi gibi iğrenç cezalar dahi uygulanmaktadır.

'Tam özgürlük' için ne yapmak gerekiyor?
Scientolojistlere göre, tam özgürlüğe ulaşmak için aydınlanma yolundan geçmek gerekiyor.

Aydınlanma yolu içinse, vücuttaki elektrik akımlarını ölçüp bilinçaltını 'denetleyen' e-metreler ile belki binlerce denetlemeden geçmek gerekli. E-metrelerle yapılan işlemlerde Scientology kiliselerinde ücret istenebilmektedir.

Scientology'nin gizemli paramiliter yapısı: Sea Org
Sea-Organisation, Scientology'nin özel donanma gücü olarak biliniyor. Eski tarikat üyelerinin itirafları dışında, bu yapı ile ilgili çok bilgi bulunmuyor.

Scientolojist ailelerden gelen çocuklar, 7-10 yaşlarında Sea-Org bünyesine çeşitli eğitimler ve uygulamalarla katılabiliyor.

Jenna Miscavige Hill, henüz 7 yaşındayken Sea-Org ile milyar yıllık bir kontrat imzaladığını itiraflarında belirtiyor. Milyar yıllık sözleşmeler Scientology için alışılmadık bir tabir değil, reenkarnasyon inancının da yer bulduğu bu inanç sistemi, bu tarz ifadelerle 'tüm ruhunla hizmet edeceksin' mesajı veriyor.

Scientology 1954'te, Sea Org ise 1967'de yine Hubbard tarafından kurulmuştur. Hubbard'ın deniz kuvvetlerinde bir subay olarak görev aldığını notunu da buraya düşelim.

Scientolojistlerin misyonu
Scientogy akımına mensup kişiler, kendilerini dünyayı kurtaracak bir doktrinin tek sahibi olarak görmektedir.

Bedensel ve zihinsel engellilere, LGBTİ bireylere Scientology kapıları kapalı
Scientology kilisesi karşıtı gösterilerde, yapının insanların beynini uyuşturan ve onları aldatan bir inanç akımı olmasının yanı sıra, ayrıştırıcı, homofobik yapısı da eleştiriliyor.

Scientology ile bütünleşmiş bir isim: Tom Cruise
Scientology'nin yılmaz elçisi Tom Cruise, birçok kilise açılışında ve etklinliklerde boy gösteriyor. Eski bir Scientology üyesinin itiraflarından derlenen Going Clear belgeselinde Tom Cruise ve Scientology ile ilgili şaşırtıcı iddialar yer alıyor.

Tom Cruise-Nicole Kidman evliliğini Kilise bitirdi
Paul Haggis ve Mike Rinder, Kilise'nin Cruise-Kidman evliliğini bitirdiğini, aynı zamanda çiftin çocuklarını Kidman'a karşı doldurduğunu iddia etti.

John Travolta da bir Scientolojist
Scientology için Hollywood tarikatı denmesinin sebebi, birçok ünlü ismin de bu yapıya dahil olması. Tom Cruise ile birlikte en çok öne çıkan isimlerden birisi de John Travolta.

Going Clear belgeselinde son dönemde Travolta'nın Scientology'den ayrılmak istediği ancak yapılanmanın elinde Travolta ile ilgili belgeler bulunduğu ve bu belgelerin sızdırılmasını istemediği için bunu yapamadığı iddia ediliyor.

Travolta daha önceki açıklamalarında, aktörlük kariyerindeki başarısında Scientology'nin önemli bir payı olduğunu söylemişti.

Diğer ünlü 'Scientolojistler'
Kristie Alley, kokain bağımlılığının üstesinden bu dinle geldiğini düşünüyor.

'South Park'ta Şef karakterini seslendiren Isaac Hayes, bir bölümde Scientology eleştirildiği için yapımdan ayrıldı.

Müzisyen Beck, Scientolojist bir ailede büyüdü ve bu inancın birçok insanın zor zamanlarını atlatmasına yardımcı olduğunu düşünüyor.

Priscilla Presley, eşi Elvis Presley, Scientology'ye inansaydı uyuşturucu yüzünden ölmeyeceğine emin. Çiftin kızı Lisa Marie Presley de uyuşturucuyu Scientology sayesinde bırakabildiğini söylüyor.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.Years and years.
imza
Damla isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yer İmleri

Etiketler
diğer dinler, din, gizemli, gizemli din, ron hubbard, scientology, scientology'nin kökeni


Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)
 
Seçenekler
Stil

Gönderme Kuralları
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Pilot "İstanbul Havalimanı" Dedi, Yolcular "Atatürk Adı Nerede" Diye İsyan Etti PurposeLess Türkiye'den Haberler 1 09 Ağustos 2017 09:11
Evlilik teklifine "hayır" diyen kadını "FETÖ'cü" diye ihbar etti Lithium Türkiye'den Haberler 9 27 Aralık 2016 18:08
Diyanet İşleri Başkanı'ndan AKP’yi kızdıracak "cinsel istismar" çıkışı: "Babası tarafından dahi..." BuYuCu Türkiye'den Haberler 2 28 Kasım 2016 19:06
"Sana Bir Şey Söyleyeceğim" Dedikten Sonra, "Neyse Boşver" Diyen Arkadaş. Elif Forumunuz Sözlük 17 04 Kasım 2016 18:05
Kurda, "Neden boynun (ensen) kalın?" demişler; "İşimi kendim görürüm de ondan" demiş. Elif Atasözleri ve Deyimler 0 10 Nisan 2015 10:18