Windows XP Yine Düştü, Windows 7 ve 10 Yükseldi

İşletim sistemlerinin son pazar payı raporu, Microsoft'un yüzünü güldürecek şeyler söylüyor

Windows 10'un pazar payının yüzde 25,19 seviyesine ulaştığını geçtiğimiz ay öğrenmiştik. NetMarketShare'in en son raporu, Windows 7'nin yükseldiğini, Windows XP'nin ise bir darbe daha aldığını söylüyor.

Önceki ay yüzde 0,11'lik bir düşüş yaşayan Windows 10, yüzde 0,17'lik yükselişle yüzde 25,36'lık bir pazar payına kavuşmuş durumda. Ancak bu artışta hata payının bulunduğunu belirtmekte fayda var. Bu arada Windows 7'nin de ilerleme kaydettiği, yüzde 1,01'lik artışla yüzde 49,42'ye yükseldiği gözleniyor. Microsoft'un müzelik işletim sistemi Windows XP ise üst üste ikinci kere düşüş yaşadı ve pazar payını yüzde 7,44'e geriletti. Bunun yanı sıra Windows 8.1'in de yüzde 6,66'ya düştüğü gözleniyor.

Mac OS X 10.12 etkileyici yükselişini sürdürerek yüzde 3,22 pazar payına ulaştı. Son olarak "Diğerleri" bölümünün yüzde 8,17'den yüzde 7,90'a gerilediği görülüyor.

Bu son rapor Microsoft'un Windows 10 işletim sistemi için iyi bir tablo ortaya koyuyor. Ancak Windows'un toplam pazar payının yüzde 91,59'a düşmüş olması ilginç bir detay. Microsoft'un bir sonraki büyük güncellemesi Creators Update, bu ay yayınlandığında ne gibi değişikliklere neden olacak, hep birlikte göreceğiz.