GÜNÜN SÖZÜ DamlaDamla
Az yalan söylenmez; yalan söyleyen her yalanı söyler. -Victor Hugo.
Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 07 Ekim 2018   #1
Akıllandım Artık
Şimdi Daha Deliyim
Penia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 25 Nisan 2015
Bulunduğu yer: Adana
Mesajlar: 31.877
Konular: 12324
Cinsiyet:
İlişki Durumu:
Burç:
Takım:
Seslenildi: 2620 Mesaj
Etiketlendi: 334 Konu
Ruh Hali: Sekercik
Resim Batmanda Gezilecek Yerler, Batmana Nasıl Gidilir, Batmanda Nerede Kalınır?

Batmanda Gezilecek Yerler, Batmana Nasıl Gidilir, Batmanın İlçeleri?

Malabadi Köprüsü

Bu köprü Diyarbakır-Batman yolu üzerinde bulunur. İl merkezine yaklaşık 7 km uzaklıktadır. Buraya giden araçlarla ulaşılabilir.

Diyarbakır-Batman yolu üzerinde bulunan Malabadi Köprüsü, 1147 yıllında Artukoğulları tarafından inşa edilmiştir.

İmam Abdullah Türbesi

Bu türbe Hasankeyf Köprüsüne girişte soldaki tepe üzerinde bulunur. Hasankeyf ilçesine giden minibüslerle buraya ulaşılabilir.

Batman ili, Hasankeyf ilçe sınırında bulunan İmam Abdullah Türbesi, görülmesi gereken önemli bir inanç yeridir.


Bu türbe, Hasankeyf kuşatması sırasında kahramanca savaşıp şehit olan İmam Abdullah’a ait bir türbedir. İmam Abdullah, Hz. Muhammed’in amcasının oğlu Caferi Tayyarın oğludur. İmam Abdullah bölgede büyük bir saygı görmektedir. Bu türbeye yöre halkı tarafında ziyaret edilip dua ederler. Sizin de yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim. İnanç turizm konusunda baya ön planda olan Hasankeyf gezilip görülmeye değer bir ilçedir.

Hasankeyf Mağaraları

Bu mağara Hasankeyf ilçemizde bulunur.Hasankeyf ilçesine giden minibüslerle buraya ulaşılabilir

Batman ili, Hasankeyf ilçe sınırında bulunan Hasankeyf Mağaraları, gezilip görülmeye değer harika yapılardır

Hasankeyf ilçesinde yerleşim çok eski tarihlere dayanmaktadır. Bu nedenle bu topraklar üzerinde çok sayıda insan yaşamıştır. İkliminde elverişli olduğu bu toprağın çok farklı bir yapısı bulunur. Bu nedenle doğal yollarla bazen de insan eliyle kayalar oyularak yerleşim yeri yapılmıştır. Bu yapılar günümüzde mağara olarak adlandırmaktadır. 12 bin yıllık tarihin her evresine şahitlik eden bu mağaralar Görüntü itibariyle harika manzaralar sunar. İlçe sınırında buna benzer irili ufaklı 4 bin mağara bulunmaktadır. Yolunuz düşerse bu tarihi mağaraları ziyaret edin.

Hasankeyf Yolgeçen Hanı

Hasankeyf ilçesinde bulunur. Hasankeyf ilçesine giden araçlarla buraya ulaşılabilir.

Mardin ili, Hasankeyf ilçe sınırında bulunan Yolgeçen Hanı, gezilip görülmeye değer harika bir mağaradır.

Bilindiği üzere günümüzde sıkça kullanılan ”Burası yol geçen hanı mı” tabiri aslında çıkış noktası belli olan bir deyimdir. Yani gireni çıkanı, geleni gideni belli olmayan mekanlar için kullanılmaktadır. Hasankeyf Kalesinin altında bulunan bu mağara aslında bir güzergah yoludur. Bu nedenle buraya gelenler bu güzergahı kullanmaktaydı. Bu nedenle bu ismi almaktadır. Yazın serin, kışın soğuk olan bu güzergah mağarası hem dinlenme hemde ulaşım için kullanılmaktaydı. Mağaranın içinde su stok etmek için bir mahzen bir de kaleye çıkmak için gizli bir geçit bulunuyor. Ayrıca mağaranın ağzı da Dicle Nehrine doğru açılmaktadır. Tarihte önemli bir yere sahip olan bu yapı, tarihin birçok devrinde han olarak kullanılmıştır. Günümüzde de halla önemini koruyan bu yapıyı her yıl çok sayıda yerli ve yabancı kişi ziyaret etmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu tarihi hanı ziyaret edin.

Hasankeyf Ören Yeri

Hasankeyf ilçesinde bulunur. Hasankeyf ilçesine giden araçlarla buraya ulaşılabilir

Batman ili, Hasankeyf ilçe sınırında bulunan Hasankeyf Ören Yeri, Mezopotamya’nın en eski yerleşim yerlerinden biridir.

Bu bölgede hem beşeri hem de doğal yollarla ulaşan çok sayıda mağara evler, derin kanyonlar ve vadiler bulunur. Bunlar gerçekten hepsi de görülmeye değerdir. Buraya ilk olarak ne zaman yerleşim yeri olduğu hakkında net bir bilgi yoktur. Fakat söylenenlere göre tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Burada yapılan kazılar sonucunda çok sayıda tarihi kalıntıya rastlanmıştır. Bu tarihi kalıntıların çoğu birbirinden farklı zaman ve farklı toplulukları işaret etmektedir. Buraya yolunuz düşerse bu tarihi yapıları görmek için mutlaka ziyaret edin.

Mor Kiryakus Manastırı

Beşiri ilçemizin merkezine bağlı Ayrancı Köyünde bulunur. Buraya özel aracınızla veya ilçeye ulaştıktan sonra köy dolmuşları ile ulaşılabilir.

Batman ili, Beşiri ilçe sınırında bulunan Mor Kiryakus Manastırı, kim tarafında ve ne zaman yapıldığı konusunda net bir bilgi yoktur. Fakat tahminlere göre M.S 5. yüzyılda inşa edildiği söylenmektedir.

Bu manastır 365 odalı Hristiyanlara ait en eski yapıdır. 5.yüzyılda Hristiyanlar tarafında Üniversite olarak açmıştır. Daha sonra inanç merkezi olarak açılan bu mabet uzun yıllar Hristiyanlara hizmet etmiştir. 1940 yıllına kadar yöre halkına hizmet etmiştir. Burada eğitmen yetiştirip farklı bölgelerdeki kiliselere atanıyordu. 1940 yıllından sonra kente Hristiyan inancına sahip kimse kalmayınca yapı, kendi kaderine terk edildi. Yılların vermiş olduğu tahribat yüzünde okunmaktadır. Yakın zamanda restore edilmiştir. Dehlizlerle yer altına uzanan 3 katlı manastır müzeye çevrildi. Burada Hristiyan inancına ait birçok eser sergilenmektedir. 200 kiloluk çanı ile adeta tarihe meydan okumaktadır.

On Kemerli DDY Köprüsü

Batman kent merkezine 7 Km uzaklıkta bulunur. Buraya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.

Batman il sınırları içerisinde bulunan On Kemerli DDY Köprüsü, 1944 yıllında inşa edilmiştir.

Bu köprü, 1939 yıllında inşaatına başlanmış olup, 1944 yıllında hizmette girmiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasında inşa edilen bu köprü, döneminin bir mimarlık harikasıdır. Köprü, tren geçişini sağlamayla birlikte, insan ve hayvanların geçişlerini de sağlamaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu harika tarihi köprüyü mutlaka ziyaret edin.

Rabat Kalesi

Bu kale Kozluk ilçemize bağlı Bekirhan bucağının Yanıkkaya köyünde bulunur. Buraya özel aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz

Batman ili, Kozluk ilçe sınırında bulunan Rabat Kalesi, Kim tarafında ve ne zaman yapıldığı hakkında net bir bilgi yoktur. Fakat 4. yüzyılda Bizanslılar tarafında inşa edildiği tahmin edilmektedir.

Bizanslılar döneminde inşa edildiği düşünülen bu kale, günümüzde büyük kısmı sağlam bir şekilde ulaşabilmiştir. Zaman zaman farklı amaçlar için kullanılan kale günümüzde turistik bir alan olarak kullanılmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu tarihi kaleyi ziyaret edin.

Sason ilçesi Batman ilimize bağlı 6 ilçesinden biridir. İlçemiz il merkezine yaklaşık 68 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir.Gercüş

Gercüş ilçesi Batman ilimize bağlı 6 ilçesinden biridir. İlçemiz il merkezine yaklaşık 60 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Gercüş Gezilecek Yerler

Hasankeyf ilçesi Batman ilimize bağlı 6 ilçesinden biridir. İlçe Batman ilimize yaklaşık 37 km uzaklıktadır. İlçe merkezine gitmek için şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir. Hasankeyf Gezilecek Yerler
Beşiri Beşiri ilçesi Batman ilimize bağlı 6 ilçesinden biridir. İlçemize il merkezine yaklaşık 16 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya rahatlıkla ulaşılabilir. Beşiri Gezilecek Yerler
Kozluk Kozluk ilçesi Batman ilimize bağlı 6 ilçesinden biridir. İl merkezine yaklaşık 60 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir. Kozluk Gezilecek Yerler

Ulaşım

ŞEHİR DIŞI

Uçakla Batman ilimize 7 km uzaklıkta bulunan Batman Hava Limanı bulunur. Batman’ dan Ankara ve İstanbul’a direkt İzmir’e ise aktarmalı olarak havayolu seferleri yapılmaktadır.

Otobüsle İlimiz Kuzey, Doğu ve Batı olarak kara yolun kesişmesinde bulunur. Batman Merkezinden günün 24 saat süreyle buraya neredeyse Türkiye’nin bütün illerinde buraya otobüs seferleri yapılmaktadır.

Trenle Haydarpaşa-Kurtalan Demiryolu hattı Batman’da geçmektedir. Tren yolculuğu sevenler için tercih edilebilir.

Gemiyle Batman’da Deniz Yolu Ulaşımı Yoktur.

Arabayla Kendinize ait özel aracınızla Türkiye’nin her yerinden Batman’a gelebilirsiniz. Batman’a gelen kara yolları gayet düzgündür. Bazı illerle arasındaki mesafe şöyledir.
Batman Ankara arası yaklaşık 1012 kilometre
Batman İstanbul arası yaklaşık 1465 kilometre
Batman İzmir arası yaklaşık 1520 kilometre

ŞEHİR İÇİ (Otobüs Saatleri)

Taksiyle Türkiye’nin diğer tüm kentlerinde geçerli olan Taksi tarifeleri Batman içinde geçerlidir.

Metro Batman’da Metro hattı bulunmamaktadır.

Tramway Batman’da Tramvay Hattı bulunmamaktadır.

Halk Otobüsü Batman ilimizin her noktasına otobüslerle ulaşım sağlanabilir.

Minibüs Batman ilimizden bütün ilçelerine minibüslerle ulaşım sağlanıyor. Yine Batman şehir merkezinden birçok yere Minibüslerle ulaşım sağlanabiliyor.

Alışveriş

Batman ilimizin merkezinde birçok dükkan, mağaza ve alışveriş merkezleri bulunmaktadır.

Ahşap El Sanatlarında yapılan hediyelik eşyalar

El yapımı bebekler
Karpuz Çekirdeği
Sason Cevizi
Sason Balı
Tiftik Secadde ve bataniye
Halı ve kilim
İğne Oyası, Dantel
Yün Çorap

Yeme İçme

Batman ilimizin mutfağı çok zengindir. Temel Besin kaynakları et, süt ve hamur ürünleridir. İlimize özgü birçok yöresel yemek bulunur. Bu yemekler şunlardır.

Saç ekmeği
Şam böreği
Kavurma
Türlü
Tırşık
içli köfte
Sütlü Çorba
İşkembe Dolması
Perde Pilavı
Tandır Ekmeği
Büryan
Bumbar
Saç Tava
Patates Dolma
Babaganuç
Kışlık Dolma
Ayran Çorbası
Bağırsak Dolması
Kaburga Dolması
Hevra (Taş Ekmeği)

Nerede Kalınır

Batman’da T.P.A.O, Tüpraş, Öğretmen Evi ve Polis Evi gibi koonuk evleri ve bunun dışında Bakanlık ve belediye onaylı birçok otel ve pansiyon bulunur. Konaklama yerlerin çoğu Batman kent merkezinde bulunur. Son yıllarda hızla gelişen Batman’da konaklama yönünde de baya yol katetmiştir. Batman’da bulunan bazı konaklama yerleri şunlardır.

Bozooğulları OTEL (3 yıldız)
Suit İzgi Turhan OTEL (3 yıldız)
Suit Mesa OTEL (3yıldız)
Suit Büyük Geçit OTEL (2 Yıldız)
Gapel OTEL (2 Yıldız)
Suit Altınbaşak OTEL (1. Sınıf)
Suit Hotel Asko (3 Yıldız)
BATO Termal OTEL (4 Yıldız)
Suit Grand Hasankeyf OTEL (3 Yıldız)
Batman Otelleri ve Batman Otel Fiyatları hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Batman Otelleri ve Batman Otel Fiyatları

Gece Hayatı

Batman bölgedeki diğer kentler gibi gece hayatı sadece birkaç cafe ve Otelin barları ile sınırlıdır. Batman gece hayatı, gece eğlencesi ve gece mekanları hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.<< Batman Gece Hayatı

Konsolosluklar

Batman’da herhangi bir ülkeye ait konsolosluk ya da elçilik bulunmamaktadır.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Batman İlimize ilkbahar veya sonbahar da gelmeye çalışın yazın çok sıcak oluyor. İlimizde birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. ilimize yolunuz düşerse bu tarihi yapıları gezmeden dönmeyin.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
imza
Penia isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yer İmleri

Etiketler
batmana, batmanda, gezilecek, gidilir, kalınır, nasıl, nerede, yerler


Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)
 
Seçenekler
Stil

Gönderme Kuralları
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Batman Mutfağı, Batmanda Ne Yenir? Penia Güneydoğu Anadolu Bölgesi 0 07 Ekim 2018 00:36
Eskişehir Odunpazarı Gezilecek yerler,nerelere gidebilirim,Odunpazarında nerede kalınır Penia Tatil Rehberi 4 21 Şubat 2017 14:28
Güzeldere Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir ? Gülfem Tatil Rehberi 2 25 Kasım 2016 23:03
Alacatı Bilgileri,Alacatıda nerde kalınır,ne yenir,nasıl gidilir Penia Tatil Rehberi 1 09 Ağustos 2016 20:48
Trabzon'da gezilecek yerler - trabzonda nereye gidilir - trabzonun gezilecek yerleri PauL Karadeniz Bölgesi 0 20 Şubat 2015 12:27