GÜNÜN SÖZÜ Damla aliy.
Yüz daha versen yüz uman yüzler bilirim.Yokuşlara kardeş olan düzler bilirim. Dünya öküzün üstünde derler ama; Dünyanın üstünde nice öküzler bilirim!
Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 02 Ocak 2016   #1
Burgundy
#Ottoman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 14 Şubat 2015
Bulunduğu yer: Başkent
Mesajlar: 33.801
Konular: 11657
Cinsiyet:
Burç:
Takım:
Seslenildi: 2158 Mesaj
Etiketlendi: 342 Konu
Standart Ekran Kartı Açıklamaları

Ekran Kartı Açıklamaları


Grafik kartı olarak da adlandırılan ekran kartlarının görevi, bilgisayardan gelen sinyali ekranda görüntülenebilecek bir formata çevirmektir.

Eğer yeni bir ekran kartı almayı planlıyorsanız, piyasadaki çeşitlilik karşısında kafanızın karışmaması mümkün değil. 30 Dolar’dan başlayan ve yüzlerce Dolar’a kadar varan farklı fiyatlar, seçim yapmayı da son derece güç bir hale getiriyor.
Doğru seçimi yapabilmek için, öncelikle ekran kartlarının temel özelliklerini tanımanız gerekli. Örneğin kart üzerinde kullanılan grafik işlemci, modelden modele büyük farklılıklar gösterebilir. Günümüzde grafik işlemci dendiğinde, akla gelen ilk isimler NVIDIA ve ATI olacaktır. İki şirket arasında yaşanan büyük hız yarışı, her geçen gün yeni bir grafik işlemci ile tanışmamıza yol açıyor. Yeni nesil kartların üzerinde ya ATI’nin Radeon işlemcisine, ya da NVIDlA’nın GeForceFX işlemcisine rastlayacaksınız. Ancak bu işlemcilerin de kendi içlerinde farklı modellere ayrıldığını bilmelisiniz. Daha hızlı olan işlemciler, her zaman için daha yüksek bir fiyata sahip olacaktır. Sizin satın alacağınız kartın hızı ise, tamamen ihtiyaçlarınıza bağlı.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir detay da, kart üzerinde kullanılan bellek büyüklüğü. Yeni nesil kartların büyük çoğunluğunda 128 MB’lık bellek yongalarına rastlıyoruz. Daha profesyonel kartlar ise 256 MB’lık bellek kapasitesi ile destekleniyorlar.

VERİYOLUNA DİKKAT:Veriyolu, farklı donanımların işlemci ile iletişim kurmalarını sağlayan ve veri alış verişini mümkün hale getiren kanallara verilen genel isimdir. Ekran kartları da, işlemci ile iletişim kurarken anakart üzerindeki özel veriyollarından yardım alırlar.

Yeni nesil ekran kartlarının hemen hepsi, AGP (Accelerated Graphics Port) veriyolunu destekliyorlar. Bu da, kartınızı anakart üzerindeki AGP yuvasına takmanız gerektiği anlamına geliyor. Eğer bilgisayarınız biraz eskiyse, anakart üzerinde AGP yuvası bulunmayabilir. Bu durumda sahip olacağınız ekran kartı da mutlaka PCI veriyolunu kullanıyor olmalı. PCI veriyolunun en büyük dezavantajı, veri transfer hızı konusunda AGP’nin oldukça gerisinde kalması. Ancak anakartınızda AGP yuvası bulunmuyorsa, PCI veriyolunu kullanan bir ekran kartı almaktan başka bir çareniz yok.

İHTİYACINIZI BELİRLEYİNEğer sadece kelime işlemci ve benzeri ofis programlarını kullanıyorsanız, çok hızlı bir ekran kartına ihtiyacınız olmaz. Ancak yine de çok zayıf (ve aynı zamanda çok ucuz) bir kart seçmenizi önermiyoruz. Çünkü görüntülenen resim her ne kadar statik görünse de, aslında bilgisayar tarafından devamlı olarak tazelenir. Başka bir deyişle görüntü, bir saniye içerisinde defalarca çizilir. Çizim işleminin başarısı da, büyük oranda monitöre ve ekran kartına bağlıdır. Eğer tazeleme hızı düşük olursa, ekrandaki görüntüde de rahatsız edici titremeler oluşacaktır ve bu titremeler, göz sağlığı açısından oldukça tehlikelidir.

HANGİ KARTLAR SATIN ALINABİLİR:Ekran kart satın alırken dikkat etmeniz gereken noktaları iki ana kategoriye ayırabiliriz: Teknik özellikler ve ekstra özellikler.

Teknik özellikler arasında ilk sırayı kullanılan grafik işlemci alıyor. 3D grafikleri çizmekle görevli olan grafik işlemcilerden yukarıda da kısaca bahsetmiştik. Tercihinizi yaparken, ATI ve NVIDIA imzalı grafik işlemcilerden birisini tercih etmek zorundasınız. ATI’nin yeni nesil grafik işlemcileri arasında dikkat çekenler, Radeon 9200, Radeon 9500, Radeon 9600 ve Radeon 9700′dür. NVIDIA ise, yarıştaki varlığını GeForceFX 5200, GeForceFX 5600 ve GeForceFX 5900 gibi grafik işlemcilerle sürdürüyor. Bu noktada bilmeniz gereken, bir kart ne kadar pahalı ise üzerindeki işlemcinin de aynı oranda yüksek olacağıdır. Ancak bazı istisnalar olabileceğini de aklınızdan çıkartmayın.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir teknik özellik ise kullanılan bellek miktarıdır. Kısa süre öncesine kadar yoğun olarak gördüğümüz 64 MB kapasiteli bellekler, artık yerlerini 128 MB’a bırakmış durumda. Bugün piyasadaki kartların büyük çoğunluğunun üzerinde 128 MB’lık bellek yongaları görmeniz mümkün. Bu rakam, standart bir kullanıcı için son derece yeterlidir. Ama profesyonel uygulamalarla ilgileniyorsanız, 256 MB’lık kartları tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

EKSTRA ÖZELLİKLERGelelim ekstra özelliklere… Kart üzerinde bir TV çıkışının bulunmasında büyük yarar var. Bu çıkışın yardımıyla bilgisayarınızı televizyona bağlayabilirsiniz. Peki ama televizyon bağlantısına neden ihtiyaç duyuyoruz? Tabii ki film izlemek için… Eğer bilgisayarınızı TV’ye bağlarsanız, filmleri televizyon kalitesinde ve büyük bir ekranda izlemeniz de mümkün olacaktır. Bu sayede, alacağınız keyfin ne kadar arttığını siz de anlayacaksanız.

EKRAN KARTLARININ KISA TARİHİ:Ekran kartlarının geçmişine kısa bir yolculuk yaptığımızda, sahnedeki kahramanların da sürekli olarak değiştiğini görüyoruz. 3 boyutlu grafik kavramı İle tanışmamızı sağlayan ilk şirket 3dfx adını taşıyordu. Şirketin Voodoo İsmi İle satışa sunduğu ekran kartları, uzun süre boyunca bilgisayar kullanıcılarının hayallerini süsledi (resimde gördüğünüz kart). Ancak NVIDlA’nın yarışa dahil olması, 2000′li yıllara girdiğimizde durumun tamamen değişmesine neden oldu.

Bu tarihten sonra, 3dfx giderek güç kaybetmeye başladı ve sonuçta NVIDIA tarafından satın alındı. NVIDIA yarışta yalnız kaldığını düşünürken, bu kez de karşısında ATI’yi buldu. 2 boyutlu grafik döneminin yıldızı olan ancak 3 boyut devrinde bir hayli gerilerde kalan ATI, hızlı İşlemcileri ile NVIDlA’nın en büyük (ve en ciddi) rakibi olmayı başardı. Üstelik bu durum, günümüzde de aynı şekilde devam ediyor.

Peki ama ekran kartı piyasasında sadece İki İsim mi var? Tabii ki hayır… örneğin Matrox, üç monitör destekli kartları İle pazardan pay kapabilmek İçin büyük bir mücadele veriyor. Ancak şirketin yakaladığı başarı, şimdilik ATI ve NVIDlA’nın oldukça gerisinde.

AGP VE PCI:Anakart üzerinde bulunan AGP yuvalarının sayısı, en fazla 1 ile sınırlı olabilir. PCI yuvaları ise. üst düzey anakartlarda 6 ya da 7 adet olabilir. Çünkü ses kartı. TV kartı ya da modem gibi bileşenlerde, bilgisayar bağlantısını PCI veriyolunun yardımıyla gerçekleştirirler. AGP veriyolu ise. sadece ekran kartları tarafından kullanılır.

DVI GİRİŞİ NEDİR?Yeni nesil ekran kartlarının büyük çoğunluğu, monitör bağlantısı İçin İki farklı girişe sahiptir. Bunlardan İlki, herkesin yakından tanıdığı VGA girişidir. DVI girişi ise, özellikle LCD monitörlerin sisteme bağlanması İçin kullanılır. Eğer dilerseniz, CRT monitörleri de uygun adaptörlerin yardımıyla DVI girişine bağlayabilirsiniz. Bu sayede, tek bilgisayar için İki farklı monitör kullanma şansınız olabilir.

VGA (Video Graphics Adapture) video görüntü:Bağdaştırıcı olarak adlandırılan bu kartların görevi CPU’dan aldığı bilgiyi ekranda göstermektir. Ekran görüntüsünün kalitesi kullanılan kartların tip ve özelliklerine göre değişebilmektedir. Ekran kartları için yüksek renk desteği ve çözünürlük ile birlikte, ekran tazeleme hızı (60 Hz -85 Hz ), bellek miktarı (1Mb – 1024Mb) ve 3D (3 boyutlu görüntü) desteği önemli özelliklerdir. Bu özellikler ekran kartları modellerine göre değişiklik gösterir. En çok kullanılan S3, SIS, TNT VOODOO,Geforce, Radeon gibi ekran kartı modelleridir.

EKRAN KARTI BİLEŞENLERİ


Grafik İşlemcisi: Güncel kartlar için grafik işlemcisi görüntü hesaplamalarını yapmak için ekran kartının üzerine oturtulmuş bir CPU`dur dersek yanlış olmaz. Son zamanlarda grafik işlemcileri yapı ve karmaşıklık bakımından CPU`ları solladılar ve işlev bakımından da görüntü üzerine yoğunlaşmış bir CPU niteliğine kavuştular. CPU`ya neredeyse hiç yük bindirmeden üç boyutlu işlemcleri tek başlarına tamamlayabiliyorlar artık. Bu yüzden de güncel grafik işlemcileri GPU (Graphics Processing Unit – Grafik İşlemci Birimi) adıyla anılıyorlar.
Görüntü Belleği: Ekran kartının üzerinde bulunur ve görüntü hesaplamalarıyla ilgili veriler burada saklanır. Sisteminizdeki ana bellek gibi çalışır, yalnız burada bu belleğin muhattabı CPU değil görüntü işlemcisidir. Önceleri ekran kartlarının ayrı bellekleri yoktu fakat görüntü işlemcileri hızlanıp geliştikçe ekran kartları sistemden yavaş yavaş bağımsızlıklarını ilan etmeye başladılar. Bellek miktarı kadar ekran kartının sıkıştırma algoritmalarıyla bu belleği ne kadar verimli kullanabildiği de önemlidir.

Monitörlerdeki analog sinyallerden bahsetmiştik, işte RAMDAC görüntü belleğindeki dijital sinyalleri analog sinyallerine çevirerek monitör çıkışına verir. Monitörde kullanılan üç ana renk için de birer RAMDAC ünitesi vardır ve bunlar her saniye belirli bir sayıda görüntü belleğini tarayıp oradaki verileri analog sinyallere dönüştürürler.
LCD ekranlar yapıları gereği dijtal olduklarından RAMDAC`ten değil de direk görüntü belleğinden görüntü bilgisini alıp kullanabilirler. Bunun için DVI (Digital Video Interface) adında özel bir bağlantı kullanırlar.

BIOS: Ekran kartlarının da birer BIOS’ları vardır. Burada ekran kartının çalışma parametreleri, temel sistem fontları kayıtlıdır. Ayrıca bu BIOS sistem açılırken ekran kartına ve onun belleğine de küçük bir test yapar.
Bunu hiç unutma Evlat ! Batı hiçbir zaman uygar olmamıştır ve bugünkü refahı;devam edegelen sömürgeceliği ,döktüğü kan,akıttığı gözyaşı ve çektirdiği acılar üzerine kuruludur . . .

Aliya İzzetbegoviç


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

imza
#Ottoman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yer İmleri

Etiketler
açıklamaları, ekran, kartı


Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)
 
Seçenekler
Stil

Gönderme Kuralları
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ekran Alıntıları Firari Forum Oyunları 27 28 Şubat 2017 13:02
Ekran Kartları Hakkında Herşey #Ottoman Teknik Destek ve Yardım 0 02 Ocak 2016 12:35
İlhan Cavcav'ın açıklamaları tepki çekti Mehmet Spor Haberleri 0 12 Mart 2015 13:37
Ekran okuyucu desteği Mezarkabul Google Chrome 0 07 Mart 2015 14:06
Google Meta-Tag listesi (açıklamaları ile beraber) PauL Google 0 28 Şubat 2015 14:43