Sıralama ziyaretçi sayısına ve davranışlarına göre mi ölçülür ?
Bunun cevabı hem evet hem de hayırdır. Alexa’nın ziyaretçilerin davranışlarını analiz edebilmesi için ziyaretçilerin de Alexa Toolbar kullanıyor olması gerekiyor. Günde 1 milyon toolbar kullanmayan (bu imkansız ) ziyaretçiniz olsa dahi sıralamanız 1 gıdım değişmez. Sıralamanızın değişebilmesi ve üst sıralara çıkabilmesi için toolbar kullanan ziyaretçilerin sitenize gelmeleri gerekiyor. Bunun yöntemi de oldukça basittir. Webmaster kaynakların olduğu bir siteniz var ise ister istemez toolbar kullanan kişiler web sitenizi ziyaret eder. Dikkat ederseniz sıralaması en yüksek olanlar çoğunlukla Webmaster kaynaklar paylaşan kişilerdir.

Belki bu tespit kimilerine göre mantıksız ve inandırıcı gelmiyor olabilir. Eğer öyle olmasaydı bütün web sitelerin ziyaretçi sayısını kabataslak tahmin edebilmeniz mümkündü.

a) interpals.net sitesinin aylık ziyaretçi sayısı : 406,270,000
b) addmefast.com sitesinin aylık ziyaretçi sayısı : 154,550,000
Şimdi bu rakamlara bakınca hangisinin Alexa değeri daha yüksektir diye soracak olursam eğer herkes a şıkkı der. Sebebi ise ziyaretçi sayısının fazla olması. Üç katından fazla bir rakam olduğu halde b şıkkının sıralaması daha yüksektir.

a) interpals.net dünya sıralama : 5032
b) addmefast.com dünya sıralama : 686
Tam olarak sebeni anlamamış olan arkadaşlar olabilir. Bu yüzden biraz daha açmak istiyorum. Interpals bir arkadaşlık sitesi ve Addmefast da sosyal medya üzerinden takipçilerinizi arttırmaya yarayan bir sistem. Çoğu websitesi sahibinin kullandığı bir sistemdir. Web sitesi sahibi olan kişiler sürekli sıralamasını merak ettiği için toolbar kullanır. Hepsi için geçerli değil ama büyük çoğunluğu tarayıcısında bu uzantıyı eksik etmiyor. Buraya kadar anladığımız bol ziyaretçi değil toolbar kullanan ziyaretçi çekmemiz gerek sıralamalarda yükselmek için.