Bilinçli tüketildiğinde birçok bitki günlük hayatımızı çekilmez hale getiren birçok hastalığa iyi geliyor. Uzmanlar; ısırgan eğir kökü ve civanperçemi gibi bazı şifalı bitkilerin gastrit ve mide ağrılarına iyi geldiğini belirtiyor.

Gastritten kansere birçok mide rahatsızlığında; ısırgan otu aynısafa eğir kökü ve civanperçemi gibi bitkilerin olumlu etkileri var. İşte mide rahatsızlığı için kullanılabilecek şifalı bitkiler ve kullanma yöntemleri…


Kurtpençesi (kibrit otu) yastığı: Küçük bir yastık kılıfına 100-200 gr kurtpençesi bitkisi doldurulur ve mide bölgesine uygulanır.

Isırgan otu: Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış ısırgan otu yaprağı orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak taze demlenmiş çay soğutulmadan yudumlanır.

Aynısafa: Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış çiçek yaprağı orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Her gün sabah ve akşam saatlerinde birer bardak taze demlenmiş çay sıcak olarak yudumlanır.

Civanperçemi: Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Gün boyunca 2 bardak taze demlenmiş çay sıcak olarak yudumlanır.

Kekik: Yarım tatlı kaşığı kekik orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Gün boyunca 2 bardak taze demlenmiş çay sıcak olarak yudumlanır.

Kekik yastığı: Dıştan kullanım için kurutulmuş kekik dalları ve çiçekleriyle doldurulmuş küçük bir yastık kılıfı bitkiyle doldurulur ve mide bölgesine uygulanır.

Atkuyruğu buğu kompresi: Ağrılı mide krampları atkuyruğu buğu kompresleriyle kısa sürede yatıştırılabilir. İçinde su kaynayan bir tencerenin üstüne oturtulmuş süzgecin içine 2 avuç dolusu (Taze bitki daha etkilidir) ince kıyılmış atkuyruğu konulur.

Bitkiler kesinlikle kaynayan suyun içine atılmaz! Tencereden yükselen buharlar bitkiyi ısıtır ve yumuşatır. Sonunda sıcak bitkiler bir tülbendin üstüne yayılır ve tülbendin uçları birbirinin üstüne atılarak bir kompres paketi oluşturulur. Bu kompres mide bölgesine yatırılır irice bir örtüyle iyice tesbit edilir ve birkaç saat veya bütün gece boyunca etkilemeye bırakılır. Atkuyruğu buğu kompresinin etkisinden yararlanmak için mutlaka sıcak tutacak biçimde sıkı giyinilmelidir. Böylece kompresin sıcaklığı yitirilmemiş olur.

İsveç Şurubu: Mide krampı başladığında hemen 1 yemek kaşığı dolusu İsveç Şurubu biraz suyla veya bitki çayıyla inceltilerek içilir. Krampların derecesine göre günde 3 çorba kaşığına kadar İsveç Şurubu alınabilir.

Mide şişkinliğine birebir olan şifalı bitkiler

Mayıs papatyası: Yarım tatlı kaşığı mayıs papatyası orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak taze demlenmiş çay sıcak olarak yudumlanır. Her bardak çaya yarım veya 1 tatlı kaşığı İsveç Şurubu eklenebilir.