Alternatif tedavi amacıyla kullanılan Şifalı taşlar, doğal şifa enerjisi için kullanılan bir alternatif tıp tekniğidir. Şifalı taşlar, vücudun negatif enerjisini çıkarıp, vücuda pozitif enerji aktararak hastalığı tedavi ettiği veya vücudu hastalığa karşı koruduğu söyleniyor.

Şifalı taşların gücü, geleneksel Asya felsefesinde, hayat enerjisinin girdapları olan yaşam enerjisi (chi veya qi) ve çakra kavramına dayanmaktadır. Şifalı taşlar, sık sık astroloji, kehanet, reenkarnasyon ve modern büyücülük gibi alanlarda uygulama alanı bulmuş, Atlantis (kayıp ülke), zeki dünya dışı yaşam ve inançlar bile bu uygulamaya dahil olmuştur. Alternatif tedavinin en ateşli savunucuları, şifalı taşların işe yaramaz olarak görme eğilimindedir.

Şifalı taşlar üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar, bu taşların pozitif, negatif veya terapötik hiç bir değerinin olmadığını ortaya koymuştur. Şifalı taşların kimyasal bileşimi ya da rengine göre bir hastalığı tedavi ettiği kötü kozmik enerji akımlarını engellendiği iddia edilmektedir. Fakat bilimsel düzeyde, hastalıklara kötü kozmik enerji akışının neden olduğuna dair hiç bir kanıt yoktur.

Bununla birlikte, şifalı taşlar sağlık kaplıcalarında çok popülerdir ve New Age sağlık kliniklerinde, sık sık masaj ve Reiki gibi ilgili uygulamaların içine dahil edilir. Rahat bir ortamda ek olarak kullanılan bu şifalı taşların değilde rahat bir ortamın fiziksel (veya ruhsal) iyileştirmeye katkı sağladığı bilinse de şifalı taşlarda psikolojik rahatlamaya katkı sağlayabilir..
şifalı taş ve kristallerin terapötik olduğunu söylemekte, rahatlamaya neden olan bir terapi olarak görerek, sınırlı ölçüde şifalı taş ve kristallere tahammül etmektedir. Şifalı taşlarla şifa arayanlar yaşamı tehdit eden hastalıkları varsa meşru tedavi yöntemlerinden terk edecek herhangi bir telkine, inanca sürüklenmeme konusunda dikkatli olmalıdır.

Tarih boyunca süregelen rivayetlere göre, bazı taşların mistik şifa sunduğu düşünülmektedir. Bu taşlar takı halinde alışveriş amacıyla ticari yelpazede geniş bir yer almaktadır. Bu güzel değerli taşlar ve rivayetlere göre iyileştirici özellikleri

Amber :

Hafıza kaybına yardımcıdır, vücudu arındırır, baş ağrısını hafifletir. Düşünce bozukluğu, kemik ve kalp sorunlarını giderir, Amber, stres ve sakinleştirici özelliği ile bilinir.

Ametist (Amethyst) :

Uykusuzluk, artrit, ağrı ve dolaşım sorunlarını azaltır. Ametist, meditasyon, huzur, denge, cesaret ve iç güç taşı olarak kabul edilir.

Aquamarine :

Karaciğer, boğaz, mide, çene, dişler, gözler ve kulak rahatsızlıklarında kullanılır. Akuamarin ayrıca, korku salan sinirleri yatıştıran ve zihinsel açıklık getirmesiyle bilinir.

Sitrin (Citrine) :

İşitme duyularını arttırmayı sağlayan bir taş olarak değerlendirilir. Sitrin başarı, bolluk ve net düşünmeyi teşvik etmektedir.

Garnet :

Kan, kalp ve akciğer rahatsızlıklarında kullanılır. Ayrıca romantik aşk, tutku, duygusallık ve samimiyeti teşvik etmesiyle bilinmektedir.

Lapis :

Uykusuzluk ve depresyonu hafifletilmesine yardımcı olur. Lapis ayrıca açıklık, doğruluk ve yaratıcılığı teşvik etmesiyle bilinir.

Oniks (Onyx):

Çakra ile ilişkilidir. Bedenimizde hormon salgılayan bezlerin hormon üretimini uyarırlar. Oniks taşının manevi ilham ve duygular üzerinde kontrol getirdiği düşünülmektedir.

İnci (Pearl) :

Sinirler üzerinde yatıştırıcı özellikleri ile bilinir. İnci saflığın ve masumiyetin simgesidir, kötü düşüncelerden arınmaya yardımcı olduğu söylenir.

Peridot :

İlişkilerde stres, öfke ve kıskançlık duygularını bastırır. Peridot, yaşlanmayı yavaşlatır, bolluk ve refah sağlar.

Ruby :

Pozitif duygulara yardımcıdır. Ruby, dürüstlük, bağlılık, ve mutluluğu artırması ile bilinmektedir.

Safir (Sapphire) :

Yaratıcı ifade ve iç barış için bir meditasyon taşıdır, Safir, kişisel ifadeyi sağlar ve ağrıların hafifletilmesine yardımcı olur.

Topaz :

En güçlü şifalı taşlardan biridir. Topaz duyguların dengesini kolaylaştırır ve açgözlülüğe karşı bir koruma sağlar.

Turkuaz (Turquoise) :

Turkuaz bir şifa ve dengeleme taşı olarak bilinir. Özellikle Orta Asya kültüründe çok önemli yere sahiptir.