1. FİŞEKLERİNİZİN BARUTU FAZLA GELİYORSA
Fişeklerinizin barutu fazla geliyorsa ve kuş canlı gidiyorsa. Fişeğinizin barut kısmına bıçakla barut görünecek kadar ufak bir çizik atın. Fişeğin hafif gaz kaçırmasına neden olur. Böylelikle Hız yavaşlar.
DİKKAT: Sakın fazla kesmeyin. Kopup namluyu tıkayabilir.

2. FİŞEKLERİNİZİN SAÇMASI FAZLA GELİYORSA
Yanınızda bir yara bandı varsa işiniz kolay.Fişeğinizin ağzını kesip 3-5- saçma çıkarıp yara bandıyla ağzını kapatın. (Tarafımdan denenmiştir.)
DİKKAT: Otomatik tüfeklerde bu işlemi sakın yapmayın.

3. KUYUDAN SU ÇIKARMAK İÇİN
Bir kuyunun başındaysanız suyunuz bitmişse, kova yoksa veya yüksek bir yerden suya ulaşamıyorsanız, Ayakkabılarınızın bağcıklarını, köpeklerin zincirlerini veya tüfeklerin kayışlarını çıkarıp birbirine ekleyin oldukça uzun bir ip elde edersiniz.Ucunu şişeye veya mataraya bağlayın ve suya batırıp çıkarın. (Tarafımdan Afyon’da denenmiştir.)
DİKKAT: Bu işleri yaparken sakın kuyuya düşmeyin

4. AĞAÇ KESECEK BALTANIZ VEYA KESİCİ ALETİNİZ YOKSA
Elinizdeki tüfek 3-4 metreden özellikle bilek kalınlığında kuru dalları kesme özelliğe sahiptir. En sert sıkınızı tüfeğinize koyun, 3-4 metreden kuru olduğundan emin olduğunuz dala uygun pozisyonda ateş edin. Kocaman dalların tek sıkıda yere serildiğini göreceksiniz. (Tarafımdan denenmiştir.)
DİKKAT: Yaş dallara atmayınız. Tüfeğiniz yaş dalları kesmeyeceği için boşu boşuna ağaca zarar vermeyin. Ağaçlara zarar vermeyecek uygun pozisyonda atıldığı zaman aynı zamanda güzel bir budama yöntemidir.

5. SU ISITMAK İÇİN KABINIZ YOKSA
Bir tane pet şişe alıp ağzına kadar su doldurun ve bir ateşin üstüne asın. Ateşin korlarına değdirmediğiniz müddetçe şişe erimeyecektir. Başında bekleyin. Kaynar suyunuz hazır olacaktır.

6. ÇADIRDA ÜŞÜYORSANIZ
Madde 5’teki şişeden iki tane kaynatıp yatmadan 10 dakika önce yatağınızın içine atın. Terletme garantisi var. Avcı Sayfamızın toplantısında denenmiştir.