Apple, iOS 10.2'nin yüklenmesini önlemek için iOS 10.2'yi imzalamayı durdurdu. Artık yüklenebilen en alt iOS sürümü iOS 10.2.1. Apple'ı acele ettiren sebep ne?Apple, geçen hafta Pazartesi günü hata düzeltmeleri odaklı olan iOS 10.2.1'i yayınlamıştı. Normalde bir kaç hafta eski sürümü yüklemeye izin veren Apple, bu sefer tam 1 hafta sonra iOS 10.2'yi imzalamayı durdurdu.

Apple, jailbreaki önlemeye çalışıyor
Apple'ın iOS 10.2.1'i yayınlanmasının ardından İtalyan hacker Luca Todesco da iOS 10.2 için Yalu jailbreak aracını yayınladı. Böylece bir çok kullanıcı beklediği jailbreake kavuştu.

İOS 10.2.1'i yükleyip de beğenmeyenler yada jailbreak yüklemek isteyenler için hazırladığımız iOS 10.2.1'den iOS 10.2'ye dönüş rehberi sayesinde bir çok kullanıcı iOS 10.2'yi tekrar yükleyebildi. Fakat bugünden itibaren iOS 10.2 yüklemek artık mümkün değil.

Jailbreakçiler dikkat!
iOS'taki güvenlik açıklarını kapatmak isteyen Apple'ın bu iş için hem zaman hem de para harcadığını biliyoruz. Apple, güvenlik zaafiyetlerini bulmaya teşvik amaçlı ödül programları hazırlıyor. Ama yine de hackerlar jailbreak yapmayı başarıyorlar. Son örneği de Luca Todesco.

Todesco iOS 10.1.1'in ardından iOS 10.2'yi de jailbreak yaparak Apple'ın işini zorlaştırdı. Apple da tedbir olarak 1 hafta gibi kısa bir sürede iOS 10.2'yi imzalamayı bıraktı. Bundan sonra iOS 10.2 yüklenemeyecek.

Şu anda cihazları jailbreakli olan kullanıcıların çok dikkatli olmaları gerekiyor. Her gördükleri tweaki, iOS 10.2 ile uyumlu olmayan tweakleri yüklemesinler. Eğer telefonunuz bir şekilde çökerse iOS 10.2.1 yüklemek zorunda kalabilirsiniz. Bu da jailbreak için aylarca beklemeniz demek.

shiftdelete