İlk alışveriş sitesi ne zaman kuruldu, ilk alışveriş sitesi hangisi, ilk alışveriş sitesi nerede kuruldu, dünyadaki ilk alışveriş sitesi, amazon ne zaman kuruldu

Dünyadaki ilk alışveriş sitesi Amazon.com 1994 yılında Amerika’nın Seattle Şehirinde Jeff Bezos Tarafından Kulumuştur.

Günümüzde alışverişi hızlı hale getiren internet ağı, 1994 yılında çok yeni olmasına rağmen ilk alışveriş sitesi açılarak, günümüzde sık kullanılan alışveriş sitelerinin rehberi olmuştur.

Amazon ismi seçilmesinin nedeni, alfabetik sıralamada ön sıralarda çıkma düşüncesidir. Bu nedenle “A” harfi ile başlayan bir isim seçilmiştir. Günümüzde Amazon alışveriş sitesinde DVD, muzik CDsi, bilgisayar yazılımı, bilgisayar oyunu, elektronik eşya, aksesuar, mobilya gibi bir çok geniş yelpazede ürün satın alınabilmektedir.

Amazon ayrıca “kindle” isimli elektronik kitap okuyucusu ile çok satılan bir ürün piyasaya sürmüştür. Kindle ile internet üzerinden okunabilecek bir çok kitap arşivi mevcuttur.

Amazon.com üzerinden satın alınmış olan ürünün,kullanıcı tarafından tekrar Amazon.com üzerinde satışı mümkündür. Amazon.com, Alexa.com, a9.com, 43things.com, Audible.com, IMDb ve Twitch.tv gibi büyük İnternet şirketlerinin de sahibidir.
Hatırlayacağınız üzere ilk alışveriş merkezi (avm) Türkiye’de İstanbul’da Kapalı Çarşı ismi ile 550 yılı aşkın süredir hizmet vermektedir.

Günümüzde benzer şekilde bir çok alışveriş sitesi bulunmaktadır. İçerisinde ev tekstili, giyim, oto bakım ürünleri, mobilya vb. her çeşit ihtiyacı karşılayan internet siteleri bulunmaktadır. Bunlara bir örnek vermek gerekirse; “Onlarca kategoride yüzbinlerce ürüne hızlı, kaliteli ve hesaplı bir şekilde ulaşmanın yeni yolu” sloganı ile internette yer alan; Alışverişin Yolu isimli site insanların ihtiyaçlarını hızlı biçimde karşılamaktadır.