Saçlarımızı boyamak biz kadınlar için neredeyse vazgeçilmez bir rutindir. Çünkü kadınlar, saçlarına bakmanın güzelliklerine kattığı farkı ve değeri bilirler. Ancak her şeyin bir bedeli olduğu gibi, saç boyamanın ve güzelliğinde bir bedeli vardır. Saçlarımızı evde boyadığımız zamanlar, saç boyası lekeleri ile savaşmaya başlarız. Saç boyası lekeleri, cildimizde, halılarımızda, kıyafetlerimizde yani evimizin her alanına bulaşmış olabilir. Saçlarımızı boyadıktan sonra, bir anlık dikkatsizliğimiz, sevdiğimiz kıyafetlerimiz ve pahalı halılarımızda bazen kalıcı lekeler bırakabilir.

İşte, saçlarımızı boyadıktan sonra sevincimiz yarıda kalmasın diye sizlere cildinizde, kıyafetlerinizde ve halılarınızdaki saç boyası lekelerini nasıl çıkartacağımızı anlatacağız.

Cildimizden Saç Boyası Lekesini Nasıl Çıkartırız?
Merak etmeyin saç boyası lekelerini cildimizden çıkartmamız için para harcamamıza gerek yok. Sunacağım tüm malzemeler evinizin bir köşesinde mutlaka vardır. Gelin saç boyası lekesini cildimizden nasıl çıkartacağımızı birkaç ipucu sayesinde hemen öğrenelim.

Makyaj temizleme pamuğunu veya bir kulak temizleyicisini, zeytinyağına iyice buladıktan sonra, saç boyası lekesi bulaşmış olan cilde leke izi geçene kadar masaj yaparak uyguluyoruz.
Eğer saç boyanız hala saçlarınızda ise ve henüz kurumamışsa ve lekeler çoktan cildinizi kaplamışsa, yapmanız gereken hızlıca saç spreyinizi alıp, bir makyaj temizleyicisi üzerine uygulayıp, cildinizdeki saç boyası lekesi olmuş alanlara iyice sürmek kaydı ile saç boyasının gücünü kırmanız yeterli olacaktır. Bu saç boyası lekesinin cilde yapışmasını önleyecektir.
Saç boyası lekelerini çıkarmanın diğer bir yolu ise, bebek yağı ve sıvı makyaj temizleyicilerden herhangi birini eşit miktarlarda karıştırıp bir temizleme bezi yardımı ile ciltteki lekeli kısımlara sürmektir. Bu işlemi yaparken cilde temizleme bezini dairesel olarak uygulamanız daha iyi olacaktır.
Eğer cildiniz bazı ciltler gibi hassas ve çabuk etkilenen türden değilse ve saç boyası lekeleri canınızı çok sıkmışsa bir makyaj temizleyici pamuğuna biraz aseton sürüp saç boyası lekelerini hemen çıkartabilirsiniz. Ancak, bu işlemden sonra hemen cildinizi bol su ile yıkayıp, cildinize yumuşatıcı bir krem sürmeyi ihmal etmeyiniz.
yuzdeki sac boası lekeleri nasil temizlenir (600 x 450)

Kıyafetlerimizden Saç Boyası Lekesini Nasıl Çıkartırız?
Saçlarımızı en sevdiğimiz renk saç boyası ile boyadık. Her şey tamam çok güzeliz ama en sevdiğimiz kıyafetimizin üzeride bu sırada saç boyamızdan nasibini almış. Pekiyi, şimdi ne yapmalı, sevdiğimiz kıyafetimizi atmalımı? Hiç sanmam, hadi gelin kıyafetlerimizden saç boyası lekelerini nasıl çıkartacağımızı en kolay yol ile kısaca öğrenelim.

Saç boyası lekesine hangi tür giysi veya kumaş eşyamız maruz kalırsa kalsın uygulayacağınız ilk adım, lekeli kumaşı veya giysiyi hemen içine beyaz sirke ve çamaşır deterjanı eklediğiniz ılık suya bastırmak olacaktır. Saç boyası lekesinin tamamen çıkmasını istiyorsanız, bir kovanın veya küvetin içine 2 çorba kaşığı çamaşır deterjanı ve 2 çorba kaşığı beyaz sirkeyi en fazla 3 litre ılık su ilave ederek içine saç boyası lekesi olan kumaşı koymak ve bu kumaşı 5-6 saat bu suyun içinde bekletmek olacaktır.halidan sac boasi lekesi nasil cikar (600 x 450)
Halılarımızdan Saç Boyası Lekesini Nasıl Çıkartırız?
Saç boyası lekesi her şeyde çekiliyor ama iş halılara geldiğinde hepimizin keyfi kaçıyor. Çünkü halılarımız hem kıyafetlerimizden hemde saç boyamızdan çok daha fazla pahalı ve evimizin baş taçları. O zaman saç boyası lekelerini halılarımızdan nasıl çıkartacağımızı öğrenmeli ve lekeli halılarımızdan bir an önce kurtulmalıyız. İşte sizlere halılarınızı saç boyası lekesinden kurtaracağınız kolay bir yöntem.

Hemen lekeyi temiz beyaz bir bez ile silin.
Yarım çorba kaşığı sıvı el ve bulaşık deterjanlarını bir bardak ılık su ile karıştırın.
Bu karışımı temiz beyaz bir bez yardımı ile içten dışa doğru lekenin üzerine iyici uygulayın. Derinlemesine temizlemeye çalışın.
Birkaç dakika iyice temizlediğiniz bölgeyi kurumaya bırakın.
Bir bardak ılık su ile çeyrek bardak beyaz sirkeyi karıştırın.
Yine beyaz bir bez ile lekeye iyice uygulayın.
Leke kaybolduktan sonra lekenin üzerini soğuk su ile iyice yıkayın ve sadece beyaz temiz bir bez yardımı ile halınızın üzerini kurulayın.