Münih'ten Suriye'de ateşkes kararının çıkmasından sonra, ABD Beyaz Saray Sözcüsü bu kararı önemli bulduğunu fakat daha yapılacak çok iş olduğunun altını çizdi.

"SURİYE KRİZİNDE RUSYA'NIN PAYI VAR"

Beyaz Saray sözcüsü, Eric Schultz konuşmasında "Bu önemli bir adımdı fakat henüz iş bitmedi" ifadelerini kullandı. "Önümüzdeki günlerde bütün tarafların taahhütlerini yerine getirmelerinde sadece sözlerine değil, eylemlerine de bakıyor olacağız" diyen Schultz, Rusya'nın Suriye'de yaşanan insani krizde payı olduğunu söyledi.

"Rusya'nın Suriye'deki insani krizde payı olduğunu düşünüyoruz" diyen Beyaz Saray sözcüsü, "Rusya IŞİD'in daha az varlık gösterdiği bölgeleri hedef alıyor, daha az olduğu bölgelere saldırı düzenliyor. Şimdi onların, IŞİD'in peşinden gitme kılıfını kullanarak mezhepsel iç savaşa gitmelerini durdurma zamanıdır" ifadelerini kullandı.

MEDVEDEV: RUSYA'NIN SURİYE'DE GİZLİ BİR GÜNDEMİ YOK

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Rusya askeri birliklerinin Suriye'de sivil halkı bombaladığına dair hiç kimsenin Moskova'ya delil sunmadığını açıkladı. Medvedev, Rusya'nın Suriye'de gizli bir amacının olmadığının altını çizdi. Medvedev, "Suriye'de başka amaçlarımız olduğunu vb. söyleseler de, sivillerin bombalandığına dair hiç kimse bize bir delil sunmadı." dedi.

NATO: YENİ BİR SOĞUK SAVAŞ İSTEMİYORUZ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 52. Münih Güvenlik Konferansı'nda gerçekleştirdiği konuşmada, NATO'nun meydan okuma arayışında olmadığını kaydederek, "Bir başka Soğuk Savaş istemiyoruz. Buna, vereceğimiz cevap güçlü olmalıdır" dedi. Rusya'nın söylem, tavır ve tatbikatlarının komşularını korkutmayı amaçladığını kaydederek, "Avrupa'da güven ve istikrara zarar veriyor" dedi

LAVROV: ESAD'I ŞEYTANLAŞTIRMANIN ANLAMI YOK

Rusya Dışişleri Bakan Sergey Lavrov, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın ülkedeki rolünün şeytanlaştırılmaması gerektiğini söyledi.

Münih Güvenlik Konferansı'nda konuşan Lavrov, "Bana göre, teröristler dışında Esad'ın ya da bir başkasının rolünü şeytanlaştırmanın bir gereği yok. İnsani sorunlar ancak işbirliği yoluyla çözülülebilir." dedi.

Suriye'de çözülemeyen insani sorunlarla ilgili konuşan Lavrov, Suriye'de şiddet durmadıkça yaşanan durumu 'çıkmaz yol' olarak değerlendirdi. Lavrov, "Tüm insani sorunlar çözülmedikçe, şiddet tamamıyla sona ermedikçe yapılan konuşmalar bir çıkmaz yoldur." şeklinde konuştu. Suriyelilere yapılan insani yardımın ancak sürdürülebilir siyasi süreç sağlandığında düzenli olarak devam edebileceğini savunan Lavrov, "Eğer birileri bu siyasi sürece ön koşullar sürerse, o zaman bu insanlar, kendi üzerlerine büyük bir sorumluluk almış olacaklar, aynı onlara yardım eden sponsorları gibi." şeklinde konuştu.

ÇAVUŞOĞLU, KERRY'İ ARADI

Almanya'da bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ABD'li mevkidaşı John Kerry'i arayarak telefonda görüştü. Görüşmede iki bakan Suriye'de alınan ateşkes kararını değerlendirildi.

KERRY'DEN SURİYE'DE "KARA KUVVETLERİ" GÖZDAĞI

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'de barış planlarının çökmesi halinde Suriye topraklarında daha fazla yabancı kuvvetlerin çatışmaya katılabileceğini açıkladı.

Dubai merkezli Orient TV'ye demeç veren Kerry, "Eğer Esad rejimi kendi sorumluluklarını yerine getirmezse, Rusya ve İran verdikleri sözleri yerine getirmesi için Esad'ı zorlamazlarsa, o zaman uluslararası kamuoyu aptallar gibi oturup bunu izlemeyecek. Onlara uygulanan baskı daha da artacaktır." şeklinde konuştu.

Kerry Suriye için ayrıca, "Orada takviye kara kuvvetlerinin gönderilmesi ihtimali var." dedi.

OBAMA "ASKER GİRMEYECEK" DEMİŞTİ

ABD Başkanı Barack Obama da daha önce ABD askerlerinin Suriye'ye girmeyeceği yönünde açıklamalarda bulunmuştu. Başta Suudi Arabistan olmak üzere bazı ülkeler, Suriye'ye kara kuvvetleri gönderebileceklerini duyurmuştu.