Günün Sözü DamlaPenia.
Her şey neye layıksa ona dönüşür. -Mevlana
Etiket Listesi

Like Tree1Beğeniler
  • 1 Post By Asrevya
Seçenekler
Seçenekler
Stil
Elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi
09 Şubat 2015
Bulunduğu yer
Ankara
Yaş
34
Mesajlar
17.951
Seslenildi
1540 Mesaj
Etiketlendi
104 Konu
Ruh Hali
Melekgibi

Standart Kahire Kalesi

03 Mart 2015
1

Kahire Kalesi (Arapça: قلعة صلاح الدين), Mısır'ın başkenti Kahire'de bulunan tarihi bir kaledir. Yapımına 12. yüzyılda Eyyubi hanedanının kurucusu Selahaddin Eyyubi tarafından başlanmış ve Osmanlı Devleti döneminde bitirilmiştir. Kalenin girişi güneyde, Salah Salem Caddesi tarafında, Ölüler Şehri'nin güney girişine yakındır. Kalenin bulunduğu tepe kireçtaşından olup 75 m yüksekliğindedir. Tepe, hemen yakınında bulunan ve 200 metre yüksekliğindeki Mukattam Tepeleri'nin bir uzantısı durumundadır.

Tarihi

Kahire Kalesi'nin bulunduğu tepede, Roma döneminde bir garnizon olabileceği belirtilmektedir. Ama 7. yüzyıldaki Arap fethine kadar burası yerleşim dışı olarak kalmıştır. 810 yılında, Hatim adında bir Abbasi halifesi burada Kubbet el-Hava adında bir kasır yaptırmıştır. Bu kasır, 10. yüzyıl başlarında Tolunoğulları'nın çöküşüyle birlikte yıkılıncaya kadar kent yöneticilerinin gözde bir mekanı olmuştur. Daha sonra tepe Kahire'yi çevreleyen büyük mezarlığın bir parçası olmuştur, ve üzerinde birkaç cami inşa edilmiştir. Asıl kalenin inşaatına Eyyubi hanedanının kurucusu Selahaddin Eyyubi tarafından Haçlılar'a karşı kenti korumak amacı ile 1176 yılında başlanmıştır. Daha sonra Eyyubiler, Memlukler, Osmanlı Devleti ve Mısır Hıdivleri dönemlerinde kale çeşitli eklemeler ve onarımlardan geçerek bugünkü görünümünü almıştır.

Anıtları

  • Mehmet Ali Paşa Camii, 19. yüzyılın ilk yarısında, 1830 ile 1848 yılları arasında, Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından yaptırılan bir Osmanlı camisi. Kaledeki en önemli tarihsel anıtlardan biridir.
  • Sultan el-Nasır Muhammed Camii, 14. yüzyıl başlarında yapılmış bir Türk Memluk camisi. Sultan Kalavun'un oğlu Sultan el-Nasır Muhammed tarafından 1318 yılında yaptırılmıştır.
  • Süleyman Paşa Camii, 16. yüzyılda yapılmış bir Osmanlı camisi. 1528 yılında, Yavuz Sultan Selim'in Mısır'ı fethinden 11 yıl sonra, Mısır beylerbeyi Hadım Süleyman Paşa tarafından yaptırılmıştır.
  • Cevhere Sarayı (Qasr al-Gawhara), 1814 yılında Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından yaptırılan bir saray. Mehmet Ali Paşa'nın kalede yaptırdığı iki saraydan ilkidir.
  • Ulusal Askeri Müze, eski Harem Sarayı (Qasr al-Haram) binasıdır. İngiliz işgali sırasında askeri hastane olarak kullanılmıştır. Daha sonra 1937 yılında, sarayın bir bölümü askeri müze olarak tesis edilmiştir.
  • Polis Müzesi


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Avatar Seçilmemiş
Üyelik tarihi
03 Şubat 2015
Bulunduğu yer
Antalya
Mesajlar
20.169
Seslenildi
1439 Mesaj
Etiketlendi
51 Konu
Standart Cevap: Kahire Kalesi
03 Mart 2015
2
Bilgiler için teşekkürler canım
Elif bunu beğendi.

Hayatın ağıtını bilenler anlar ancak.
Değeri değere değen kavrar.
Bilgi kokmayan karşı çıkışlarda cehalet kokusu ve kompleks vardır.Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevaplar
Son Mesaj