Floransa Büyük Sinagogu, (İngilizce:Great Synagogue of Florence veya İtalyanca: Tempio Maggiore) İtalya, Floransa'da bulunan görkemli bir sinagogdur.

Sinagog 1874 ve 1882 yılları arasında yapıldı. Yapının mimarları Mariano Falcini, Profesör Vincente Micheli ve Marco Treves (bir Yahudi) idi. Onların dizaynları İslam ve İtalyan Dünyasının mimari gelenekleriyle birleşti.

Traverten ve granit katmanlar duvar işinde birbiri ardına, Siena Katedrali'ndeki benzeri gibi çizgili, yollu efektler yaratarak geldi. Eski fotoğraflar, göz alıcı kırmızı ve bej çizgileri gösterir. Fakat taşın göz alıcı renkleri zaman içinde canlılığını daha çok benekli efekte bırakarak kaybetmiştir.

Sinagogun genel planı Aya Sofya'nınki gibi haç şeklindeydi. Köşedeki kuleler atnalı biçimi yarı kemerlerle yeniden canlanan Fas mimari stiliyle soğan kubbe ile yükseldi. Üç atnalı kemeri ana girişte oluşmaktadır.

Yapının içi Fas mimari stili desenleriyle "her bir kare inç renkli dizaynlarla" kaplanmıştır. İçerdeki mozaikler ve freskler Giovanni Panti tarafından yapılmıştır. Giacomo del Medico büyük kemeri dizan etmiştir.

İkinci Dünya Savaşı'nda faşist orduları sinagogu araç deposu olarak kullandılar. Ağustos 1944 yılında geri çekilen Alman orduları İtalyan faşistlerle sinagogu tahrip etmeye çalışıyordu. Fakat İtalyan direnişçiler patlayıcıların pek çoğunu tahrip etmeyi başardı ve yapı sadece sınırlı bir miktar zarar gördü. Sinagog savaştan sonra restore edildi. Yapı tekrar 1966 yılındaki sel felaketinden sonra tekrar restore edildi.

Büyük Sinagog'un örnekleri

Floransa Büyük Sinagog'u geniş bir şekilde zevkle seyredilmektedir. Örnek:
Temple Oheb Shalom, (Baltimore, Maryland) 1892 Eutaw Tapınak binası.