Vondelpark, Amsterdam’daki en büyük parktır. Her yıl yaklaşık 10 milyon ziyaretçisi olan yer ayrıca Amsterdam’ın en ünlü parkıdır. Park, Rijksmuseum, Stedeljik Museum ve Van Gogh Müzesi yakınında bulunmaktadır.


Vondelpark turistler tarafından da Amsterdam’lılar tarafından da beğenilen bir yerdir. Özellikle havanın iyi olduğu günlerde koşu, roller skating, köpek gezdirmek, müzik dinlemek veya dinlenmek için ideal bir yerdir. Açık hava tiyatrosunda veya parkın sahnesinde ücretsiz konserler verilmektedir.


Amsterdam’ın ünlü parkı Vondelpark 1864 yılında bir grup Amsterdam vatandaşı tarafından kurulmuştur. 8 hektarlık alanı satın almak için para birleştirmişler ve peyzaj mimarı Jan David Zocher ile parkı modern İngiliz tarzında tasarlaması için görüşmüşlerdir. Park, 1865 yılında Nieuwe Park adı ile açılmıştır.
1867’de Flemek şair Joost van den Vondel heykeli parka yerleştirildikten sonra parkın ismi Vondelpark olarak değiştirilmiştir. Sonrasında parkı genişletme çalışmaları yapılmıştır ve günümüzdeki alanı olan 45 hektarlık alana ulaşılmıştır. Yapıldığı zamanlarda şehrin kıyısında yer alan park zamanla şehir merkezinde kalmıştır. 1873 yılında L. P. Zocher parkta konserlerin düzenlenebileceği bir ada inşa etmiştir. 1878 yılında ise park içerisine bir pavillion yapılmıştır.
Burası 1975 yılından çok yakın bir geçmişe kadar Film Museum’a (Film Müzesi) ev sahipliği yapmaktadır. Sonrasında ise Eye Institution adı verilen modern bir enstitüye dönüştürülmüştür. 2009 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na giren dünyanın en büyük piknik organizasyonu Vondelpark’da gerçekleştirilmiştir.


Çamurlu, bataklık bir alan üstüne inşa edilen Vondelpark her 30 yılda bir yenileme çalışması geçirmiştir. Bunun nedeni park tabanının çökmesidir. Eğer bu çalışmalar yapılmamış olsaydı bugüne dek parkın tamamı büyük ihtimalle sular altında olurdu. Her şiddetli yağıştan sonra oluşan küçük göller de bunun göstergesidir. Bu tarz bir olayda suyun direkt boşaltılması binalar için tehlikeli olacağından tercih edilmemektedir.


Vondelpark içerisinde görebileceğiniz heykel çalışmaları mevcuttur. Flemenk şair Vondel’in 3 metrelik bronz heykeli, Picasso tarafından yapılan “Fish” isimli çalışma ve Nelson Carillho’nun “Mama Baranka” isimli çalışması bunlardandır.