Van Gogh Müzesi (İng: Van Gogh Museum), Amsterdam’da yer alan bir sanat müzesidir. Ünlü ressam Van Gogh ve çağdaşları için yapılmıştır. Müze Meydanı’nda, Stedelijk Müzesi, Riksmuseum ve Concertgebouw’a yakın bulunmaktadır.


Müze 1973 yılında kurulmuştur ve Gerrit Rietveld’in tasarladığı bir binada bulunmaktadır. Müzede Van Gogh’un resim ve çizimlerinin en büyük koleksiyonu bulunmaktadır. Van Gogh Müzesi 2012 yılında yaklaşık 1.475.800 kişi tarafından ziyaret edilmiştir ve bu sayı müzeyi dünyada en çok ziyaret edilen 31., Hollanda’daki 1. müze yapmıştır.


Müze bünyesinde Van Gogh’a ait 200 resim, 500 çizim ve 700 den fazla mektup bulunmaktadır. Bunlarla birlikte yine ünlü sanatçıya ait olan Japonca baskıları da vardır. Bu müze 2013 yılında Amsterdam için daha anlamlı olmuştur. Van Gogh’un 160. doğum yıl dönümü ile müzenin 40. yılı aynı anda kutlanmıştır.
Müzedeki koleksiyon içerisinde başka sanatçıların çalışmalarına da yer verilmiştir. 19. yüzyıl sanat eserlerinin de bulunduğu koleksiyon genelde empresyonist ve post empresyonist sanatçıların çalışmalarını içermektedir.


Van Gogh Müzesi her hafta çocuklar için atölye çalışması düzenlemektedir. 6 – 12 yaş arası çocuklara yönelik düzenlenen bu organizasyon anne babalar müzeyi gezerken çocuklara yaratıcı olma imkanı vermektedir. Bu çalışmadan yararlanabilmek için erken rezervasyon gerekmektedir.
2012 yılından günümüze müze çerçevesinde “Van Gogh Mile Art Project” adı verilen bir proje yürütülmektedir. İnter aktif bir yöntem ile sanatçı ve eserleri yaşatılmaya çalışılmaktadır. Van Gogh Müzesi ile Hermitage Amsterdam arasında oluşturulan bir çizgide sanatçının ünlü eserleri sergilenmektedir.
Van Gogh Müzesi Ziyaret Günleri ve Ücretleri ile Ulaşım

Van Gogh Müzesi’ni 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Müze, 25 Aralık ve 25 Nisan günleri kapalıdır.


Müze giriş ücretleri şöyledir: Tam bilet 14 Euro, 16 yaşına kadar olan kişiler ve I Amsterdam Card sahiplerine ücretsizdir. Müze engelli erişimine uygundur.


Van Gogh Müzesi Rijksmuseum ve Stedelijk Müzesi arasında bulunmaktadır. Müze girişi Paulus Potterstraat 7’dir. Amsterdam Tren İstasyonu‘ndan 2 ve 5 numaralı tramvaylar ile buraya ulaşabilirsiniz.