Place de Vendome Paris’te yer alan bir meydandır. Kral Louis XIV ve Sun King’in orduları şerefine yapılmıştır. 1702 yılında yapılan meydan mimar Jules Hardouin Mansart’ın eseridir. Mansart, Versailles Palace’ın da mimarıdır.
İşletme amaçlı inşa edilen meydan daha sonra finansal sorunlar nedeniyle maliye bakanına verilmiş ve halka açılmıştır. Sekizgen şekildeki meydan ilk Vendome Dükü’nün sarayının yakınında bulunmaktadır. İlk adı Place des Conquetes olan meydanın adı daha sonra Place de Vendome olarak değiştirilmiştir.
Louis XIV’nin bir büstü başarıları nedeniyle bu meydana dikilmiştir fakat Fransız Devrimi sırasında 1792 yılında bu büst yıkılmıştır. Günümüzde meydanda görebileceğiniz sütun Napolyon tarafından dikilmiştir. 44 metre uzunluğundaki sütun Roma Truva Sütunundan esinlenerek yapılmıştır. 1805 yılında Austerlitz’deki zaferi taçlandırmak için yapılmıştır.
Meydanda ayrıca 1808 yılında yerleştirilen bir Napolyon heykeli vardır. Meydandaki sütunun tepesine yerleştirilmiştir. Daha sonra bu heykel indirilmiş, bronz eritilip Henri IV’nin Pont Neuf (Yeni Köprü)de bulunan heykeli yapılmıştır. 1833 yılında yeniden yapılıp yerleştirilen imparator heykeli ise günümüzde görülebilir.
Place de Vendome günümüzde ünlü mücevher ve moda tasarım mağazalarına ev sahipliği yapar. Hotel Ritz ve Hotel Vendome de bu meydandadır. Yapıldığı dönemden itibaren Chopin, Hemingway, Sand ve Fitzgerald gibi isimlerin bu civarda yaşadığı bilinmektedir.