American Indian Genocide Museum

Amerika Birleşik Devletleri'nin Teksas eyaletinde Houston kentinde ABD Kızılderililerine yapılan soykırımın belgelerini toplayan müze.


Görevi

Müze, yakınlarındaki Kızılderili halklarının ve kabilelerinin imhaya yakın ya da tamamen yok edilmesini belgeleyip ABD'deki Kızılderililere uygulanan soykırım (genocide) gerçeğini gözler önüne serip kamu bilinci oluşturmaktır.

Yer

Müze binası Houston, Teksas'tadır. Teksas, Kızılderililerin yok edilmesinde diğer eyaletlere göre ileri gitmiştir. Fakat az sayıdaki birkaç kabileyi kurtarma ya da dikkat çekmek gerektiği için bu eyalet seçilmiştir.

Koleksiyonlar ve sergiler

Müze eşsiz bir soykırım belgesine evsahipliği yapar. Bu belge, çiçek hastalığı ile enfekte olmuş battaniyelerin Lenapelere Teksas-Kızılderili savaşları sırasında Teksas askerleri tarafından verildiğini kanıtlayan belgedir.


Kamu etkinliği

2011 yılında müze müdürü, bazı ABD'li Zenci grupların Buffalo soldier plakalı araba üzerinde Konfederasyon bayrağı sallayarak yaptıkları taşkınlığı yorumlamıştır. Payute Kızılderilisi olan Steve Melendez

"Konfederasyon bayrağı anlaşılabilir iken, Buffalo soldier'leri gördüğümde [o zamanki] Kızılderililerin hissettikleri şeyi hissettim"
demiştir.

Müze ayrıca, Buffalo soldier kıyafeti giyen grupları "Kızılderilileri avlayan ve onları Kızılderili rezervasyonlarına kapanmaya zorlayan Buffalo soldier'lerin kıyafetlerini giyip yurtseverlik yapılmaz" diyerek protesto etmiştir.

Alıntı