Yabancılar borsayı rekora götürüyor
1 Ocak- 3 Mart arası dönemler kıyaslandığında Borsa İstanbul'a yabancı kaynak girişi 12 yılın zirvesine çıktı. Bu yıl söz konusu tarihler arasında borsaya giren 1.1 milyar dolar Borsa İstanbul'u rekora götürüyor.
90 bin barajını aşan Borsa İstanbul Mayıs 2013’teki rekorunu kırmaya çok yakın. 1 Ocak-3 Mart tarihi arasında Borsa İstanbul’da yabancıların 1.1 milyar dolarlık alım yaptı.
Bu rakam 2005 yılından bu yana Borsa İstanbul’a en yüksek miktarda yabancı para girişinin olduğu sene olarak kayıtlara geçti.
Bloomberg’ün haberine göre Türkiye referandum sürecinde olmasına rağmen yurt dışından gelen yabancı para akışı dikkat çekici.

12 YILDA YÜZDE 278 DEĞERLENDİ
Yabancıların Türkiye'ye bu denli yoğun ilgisi olmasının nedeni Türk Lirası'nın ABD Doları karşısında tarihi dip seviyeleri görmesi. 2005 yıl başında 1.33 olan dolar/TL, 03.03.2017 tarihinde 3.70 seviyesindeydi. Yani son 12 yılda dolar Türk Lirası karşısında yaklaşık yüzde 278 değerlendi.

KÜRESEL PİYASALAR

Öte yandan Asya borsaları bugün açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verileri öncesinde yükselişe geçerken, dolar da yen karşısında bir buçuk ayın zirvesine çıktı.
Japonya dışındaki Asya Pasifik piyasalarını takip eden MSCI endeksi yüzde 0.2 yükselirken, Wall Street’te yaşanan artışlardan da destek gördü. Japon Nikkei endeksi ise zayıflayan yenden destek alarak yüzde 1’in üzerinde artış kaydetti.
Piyasalarda aynı zamanda küresel enerji hisselerinin baskı altında kalmasıyla beraber 46 ülkenin borsalarını takip eden MSCI dünya endeksi bir hafta önce tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesinin ardından üst üste altıncı gün düşüş kaydetti.