Jean ve tişört kombini yaparken bile zorlanan erkekler için takım elbise giymenin püf noktalarını anlattık!
Kadınlar her zaman erkeklerin kıyafet seçimi konusunda ne kadar başarısız olduğundan bahsederler ve ilk olarak birlikte oldukları erkeklerin dolabını değiştirmek isterler.

Çocukluklarında kıyafet seçimlerini annelerine bırakan erkekler daha sonra bu görevi eşlerine devrediyor.

Peki çocuklukla bekarlık arasında geçen bu sürede erkekler nasıl giyiniyor? Jean ve tişört kombinlerini bile birer moda felaketine dönüştürebilen erkeklerin bir de takım elbise giydiğini düşünün!

İşte her zaman şık görünmek isteyen beyefendiler için takım elbisenin el klavuzu..

Takım elbise giymenin birinci ve en önemli kuralı üzerinize tam oturan bir elbise giymenizdir. Bunun için özel dikim takım elbise almanıza gerek yok. Hazır giyim firmalarından aldığınız takımlarınızı terziye götürerek üzerinize tam oturmasını sağlayabilirsiniz.

Öncelikle ceketin üzerinize olup olmadığını anlamalısınız. Rahat hareket edebilmeniz için ceket ve göğsünüz arasında yumruğunuzun sığacağı kadar geniş bir boşluk olmalı. Ceketiniz çok bol veya dar olmamalı.

İdeal ceket uzunluğunu da baş parmağınızın eklemiyle ölçebilirsiniz. Ceketi giydiğinizde ceketinizin etek kısmı baş parmağınızın eklem yerine denk gelmeli ve gömleğinizin manşeti bir parça görünmelidir.

Pantolon seçiminde ise aldığınız pantolon kalçalarınıza değil belinize tam oturmalı ve paça uzunluğu için, pantolonon ayakkabınızın üzerine nasıl döküldüğüne bakmalısınız.


Eğer takım elbisenizle kravat takmayacaksanız o halde, gömlek seçiminde daha dikkatli olmalısınız.

Geniş yakalı gömlekler kravatsız giyildiğinde çıplak ve liseli asi çocuklar gibi paspal görünmenize neden olur.

Kravat takmak istemiyorsanız küçük ve kendini salmayan, sert yakalı gömlekler tercih edin.

Eğer çok resmi bir davete gitmiyorsanız ceketinizin içine kazak giyebilirsiniz. Özellikle dik yakalı ince bir kazak bambaşka bir şıklık yaratacak.

Takım elbisenizin hangi kumaştan yapıldığı gideceğiniz etkinliğe, katılacağınız yere göre değişiklik gösterir.

Bazı kumaşlar daha yumuşak ve lüks kullanımlar için idealken, diğer sade ve mat kumaşlar günlük kullanımlar için daha uygun.

Parlak ve ince kumaşlardan dikilen takım elbiseler, gece davetleri ve şık toplantılara giderken tercih edilir.

Pamuklu, yünlü ve mat kumaşlardan yapılan takımlar da günlük kullanımlara yönelik oluyor.

Kol düğmeleri takım elbiselerin en şık aksesuarı. Eğer bu şık düğmeleri kullanmak istiyorsanız manşet kısmı düğmesiz gömleklerden edinmelisiniz. Şık kol düğmeleri takım elbisenizin şıklığını ikiye katlar.

Kol düğmeleri aynı zamanda tarzını belli eden bir mücevher gibi takılabilir ya da tüm elbisenizle uyum içindeki bir parça gibi kullanılabilir.

İtalyan takım elbiseleri giydiğinizde kendinizi daha iyi hisseder ve daha şık görünürsünüz.

Eğer abartılı olmayan takım elbiseleri seviyorsanız ve giyilmesi rahat bir takım arıyorsanız, italyan tarzı elbiseler tam size göre!

İngiliz stili takım elbiseler, farklı kalıpları , yapısı ve omuzları ön plana çıkaran kesimleriyle erkek giyiminde ön plana çıkıyor.

Eğer keskin kalıplı bir takım elbise istiyorsanız, mutlaka İngiliz tarzı bir elbise giymelisiniz.

Özellikle biraz daha kalın kumaşlar kullanıldığında İngiliz stili takım elbiseler soğuk kış günleri için ideal bir tercih olur.