Chrome'da istenmeyen URL önerilerini nasıl silerim?

Google Chrome'un yanlış URL adresleri önermesinden bıkanlar, bu otomatik önerilerden sadece birkaç basit adımda kurtulabileceğinizi biliyor musunuz?

Google Chrome internet tarayıcınıza bir URL adresini yanlış yazdınız ve her zaman bu yanlış URL’nin önerilmesini görmekten sıkıldınız mı? O zaman sizi bu dertten kolayca kurtaracak pratik bilgiyi sizlerle paylaşalım.

Google Chrome’da istenmeyen URL önerileri nasıl silinir?

Chrome, yanlış veya istenmeyen bile olsa URL’leri otomatik öneriler için saklıyor ve bu URL daha siz adres çubuğuna daha yazmaya başlarken doğrudan karşınıza çıkıyor. Neyse ki Chrome, bu istenmeyen URL önerilerini kolayca ortadan kaldırmanın bir yolunu sunmayı da ihmal etmemiş durumda.

Şimdi örnek olarak, Chrome’un “www.forumunuz.com/yanlisurl” şeklindeki bir öneriyi varsayılan olarak “www.forumunuz.com/” yerine sunmaya başladığını varsayalım. Buna karşı yapmanız gerekenler ise şu şekilde:

- Chrome adres çubuğuna “www.forumunuz” gibi URL’nin ilk birkaç harfini yazmaya başlayın

- Bu noktada Chrome yanlış olan URL’yi otomatik öneri olarak karşınıza çıKarmaya başlayacak

- Bu yanlış URL vurgulanmaya başladığında, klavyenizden Windows’ta Shift + Delete ve Mac’te Fn + Shift + Delete tuşlarına basın

- Bu işlemi uyguladıktan sonra Chrome size yanlış URL göstermeyi kesecek

İşte sadece bunun gibi birkaç adımda daha önceki yanlışınızı düzeltmek mümkün. Bu arada aynı işlemi Mozilla Firefox’ta da uygulayabileceğinizin altını çizelim.