Gebelik testi ne zaman yapılır?
Hamile olduğunuzu mu düşünüyorsunuz?


Bu düşüncenizin doğru mu? yoksa yanlış mı? olduğunu anlamak için yapabileceğiniz en hızlı ve kolay yöntem; eczaneden alacağınız ve rahatlıkla uygulayabileceğiniz bir gebelik testidir.Gebelik testini kullanmadan önce aklınızda “Uygulaması kolay mı? Güvenilir sonuç verir mi? Ne zaman bu testi kullanmalıyım?” gibi birçok soru işareti olabilir.
Bu yazımızda gebelik testi hakkında öğrenmek istediğiniz birçok soruya cevap bulabilirsiniz.


Gebelik testi nedir?

Hamileliğin oluşmasından 4 günü sonra, döllenmiş yumurta HCG adı verilen bir hormon salgılamaya başlar. Hamilelik sonrası salgılanmaya başlanan HCG hormonu, anne adayının vücuduna yayılır. Önce kanda gözüken HCG hormonu, daha sonra idrara da geçer. Bu nedenle gebelik testleri kanda yapılabildiği gibi, idrardan da yapılabilmektedir.

Hamile olduğunuzdan şüphe duyduğunuzda, kolay ve pratik bir şekilde sonucu öğrenmek için idrardan bakılan gebelik testlerini kullanabilirsiniz. Gebelik testini uyguladığınızda, eğer gebelik durumunuz varsa, vücudun ürettiği HCG hormonu testin üzerindeki kimyasal bant sayesinde ölçülür ve size hamile olup olmadığınız hakkında bilgi verir.


Gebelik testini ne zaman yapmalıyım?

Evde yapılan gebelik testini, adet tarihinizin gecikmesinden 1 hafta sonra yaparsanız daha doğru ve güvenli sonuç alabilirsiniz. Gebelik testini yapmak için 1 haftadan daha erken davranırsanız, genellikle testin sonucu hormonlarınız tam gelişmediğinden dolayı size doğru bir yanıt veremeyecektir. Özellikle adetinizin gecikmesinden 10 gün sonra yaptığınız gebelik testi, doğru uyguladığınız takdirde % 90 ve üstü doğru sonuç verir.

Gebelik testini, sabahın erken saatlerinde, ilk tuvalete çıkma ihtiyacı hissettiğiniz zaman uygulamanız, doğru sonuç alma oranınızı artıracaktır.

Burada unutulmaması gereken bir nokta da, özellikle gebeliğin ilk günlerinde bazı gebelik testleri negatif sonuç verebilir. Bu gibi durumlarda gebelik belirtileri ve adet görmeme olayı hala devam ediyorsa jinekoloğunuza başvurmalısınız.


Gebelik testini nasıl yapmalıyım?

Eczaneden gebelik testi aldığınızda, kutunun içerisinde testi nasıl uygulamanız gerektiği ile ilgili açıklayıcı bir prospektüs bulunmaktadır. Daha öncede belirttiğimiz gibi testi yapmak için en doğru zaman sabahtır. Sabah kalktığınızda ilk idrarınızı temiz bir kaba yaptıktan sonra test çubuğuna damlatmalısınız. Bazı gebelik testleri, test çubuğunu idrar akışına doğru tutmanızı isteyebilir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, testin yönlendirmelerini dikkatle okuyarak, doğru şekilde uygulamanızdır.

İdrarınızı teste damlattıktan sonra, yaklaşık 5 dakika içerisinde test sonuç verecektir.

*Eğer test çubuğunun üzerinde tek çizgi var ise sonuç negatiftir, bu hamile olmadığınız anlamına gelir.

*Eğer silik bir şekilde çift çizgi görüyorsanız. Bu hamile olma ihtimaliniz olduğu anlamına gelir. Böyle bir durumda 2-3 gün bekleyip tekrar idrar testi yapabilirsiniz. Ancak sonucu hemen öğrenmek istiyorsanız, kan tahlili yaptırabilirsiniz.

*Eğer çift çizgi net bir şekilde gözüküyorsa bu hamile olduğunuz anlamına gelir. Bu durumda öncelikle müjdeyi vermek üzere eşinizi, sonrada jinekoloğunuzu aramanızı öneririz. Doktorunuz büyük bir ihtimalle sizden kanda bakılan gebelik testini yaptırmanızı isteyecektir. Bu teste Beta HCG testi denir. Hızlı ve kesin sonuç verdiğinden, Beta HCG testi oldukça güvenilirdir.

*Eğer testin üzerinde herhangi bir çizgi çıkmadıysa, testiniz geçersiz demektir. Muhtemelen testi uygularken bir hata yapmış olabilirsiniz. Bu durumda testi tekrar yapmanızı öneririz.

Unutmamanız gereken bir nokta da, eczaneden gebelik testi alırken, son kullanma tarihine bakmayı ihmal etmeyin. Geçerliliği bitmiş bir testi uygulamak, sizin doğru sonuç almanızı etkileyebilir.