Köpekler neden saldırganlaşır, saldırgan köpeğe ne yapmalı
Köpekler evcilleşme süreci içerisinde ataları olan kurtlardan birçok davranışı ve yeteneği miras olarak aldılar ve günümüze taşıdılar. Müthiş koku alma duyularını, sürü güdüsünü, av güdüsünü insanların hizmetine sundular. Biz insanlarla birlikte yaşamaya alıştılar ve bundan zevk almayı da becerdiler.

KÖPEK NEDEN SALDIRGANLAŞIR?

Bir köpek neden saldırganlaşır? Bu sorunun maalesef bir tek cevabı yok. Bunun gerçekleşmesi için birçok faktörün bir araya gelmesi gerekebileceği gibi sadece bir sebepten dolayı da köpek saldırgan tavır sergileyebilir. Köpek sahibinin hatalı tutumu ve eksik liderlik yeteneği köpeğin saldırganlaşmasına sebep olabileceği gibi sağlık sorunları yaşayan bir köpeğin saldırgan tavır sergilemesi de mümkün.

Sosyalizasyon eksikliği: Köpeklerin yavruluk döneminde anne altından erken alınmaları ile sorun baş göstermeye başlar. Annesinden ve kardeşlerinden oluşan sürü içerisinde yavru, köpek hiyerarşi ve sürü kurallarını öğrenir. Bu ilk sosyalizasyon dönemi dengeli bir karaktere sahip olmaları için çok önemlidir ve bu süre doğumundan sonra en az 60 gün olmalıdır. Özellikle ‘pet shop’lardan edinilen köpekler bu süreden önce anne altından alındıkları için saldırganlığın yanında başka birçok sorunla karşımıza çıkmaktadır.

Sahip hataları: Bilinçsiz köpek sahipleri daha köpekleri yavruyken birçok hata yaparlar. Yavru köpeğin ısırarak oynaması ilk başlarda şirin görünse de ilerleyen süreçte köpeğin büyümesi ile bu davranış giderek sorunlu hale dönecektir. Yavru köpeklerin ısırma ihtiyaçlarının giderilmesi için çiğneme oyuncakları alınmalı, oyun oynarken insan vücuduna saygı göstermesi öğretilmelidir.

Gene yavru köpeğin diğer köpeklerle ve insanlarla, hatta diğer evcil hayvanlarla sosyalleştirilmesi sahip tarafından gerçekleştirilmelidir.

Tecrübesiz köpek sahiplerinin yavru köpek eğitimi için profesyonel destek almaları faydalı olacaktır.

Kalıtımsal nedenler: Anne veya baba köpekte saldırganlık gözlenen köpeklerin saldırganlığa yatkın olduğu bilinen bir şeydir. Köpeklerin bu özelliklerini fark eden insanoğlu korunma ihtiyacını karşılamak için yüz yılar içerisinde birçok köpek ırkı ıslah etmiş ve bu ırkların saldırganlığını daha da kışkırtmıştır.

Gene de "kötü köpek yoktur, kötü köpek sahibi vardır" prensibi bu ırklara mensup köpekler için de geçerlidir. Yavruluk döneminde sahip tarafından iyi bir şekilde sosyalizasyon eğitimine tabi tutulan köpekler sorunsuz bir şekilde insanlarla ve diğer köpeklerle birlikte yaşamakta ve etrafına mutluluk saçmaktadır.

Sağlık sebepleri: Hiper troit hastalığı bulunan köpekler saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Normal bir hayat sürerken, ilerleyen yıllarda saldırganlaşan köpeklerin bu davranışının altında beyne baskı yapan bir tümör olma ihtimali gözden uzak tutulmamalıdır. Gene kronik ağrılı köpeklerin de saldırganlaştığı bilinmektedir.

Köpeğinizin saldırgan davranmasının altında bir sağlık sorunu olup olmadığını anlamanın tek yolu bir veteriner hekim tarafından muayene edilmesidir.

İçgüdüler: Köpekler dünyaya geldikleri andan itibaren içgüdüleri ile davranmaya başlarlar. Kimi güdüleri daha düşük yoğunlukta, kimi güdüleri ise güçlü şekilde olacaktır. Bunların toplamı ise köpeğinizin karakterini oluşturmada önemli yer tutacaktır. Alan koruma güdüsü, av ve parçalama güdüsü yüksek olan köpekler saldırganlığa daha meyillidirler. Gene yemek güdüsü yüksek köpeklerin mamalarını korumaları, mamaya yaklaşan diğer köpeklere ve hatta sahiplerine saldırgan tavır takınmaları görülen durumlardır.

Bütün bu güdüleri yüksek olan köpeklerin sahip tarafından sergilenecek liderlik ve sosyalizasyon eğitimi ile ortadan kaldırılması mümkündür. Hatta bu güdüler eğitimleri için olumlu motivasyon kaynağı olacaktır. Av güdüsü yüksek köpekler arama ve kurtarma görevleri için ideal köpeklerdir. Yemek güdüsü yüksek köpeklerin doğru bir eğitimle itaat yarışmalarını başarıyla geçmeleri mümkün. Neticede işin ucunda lezzetli bir ödül maması var

Bağlanmış köpekler: Köpek sahipleri köpeklerine evde değil de evin dışında bakacaklarsa, köpekleri için güvenli bir yaşam alanı oluşturmalıdırlar. Birçok köpek sahibi köpeklerini bir zincir veya tel ile bağlı tutma hatasına düşerler. Bu hayvan refahı için olumsuz bir şeydir, hem de bağlı köpekler hareketlerinin kısıtlanmasından dolayı sürekli olarak stres altında olacaklardır. Sürekli stres yaşayan köpek giderek saldırganlık eğilimleri gösterecektir.

Korku: Köpekler bir durumu kendileri için tehlikeli olarak algıladıklarında iki seçenekleri vardır: Ya kalıp mücadele edecekler, ya da kaçacaklardır. Bir şekilde kendisini tehlikede hisseden köpek kendisini köşeye sıkışmış ve kaçamayacak durumda hissederse içgüdüsel olarak savunmaya geçeceklerdir.

Köpek saldırısı vakalarının çok büyük bölümü korkmuş köpekler tarafından gerçekleştirilir.


KÖPEK SALDIRISINA MARUZ KALMAMAK İÇİN

* Bağlı veya kafeste hiç bir köpeği korkutmayın, ona hakaret etmeyin. Köpekler kelimeleri anlamaz fakat ses tonunuzu emin olun anlar. Bu şekilde davrandığınız köpek bağlı olduğu yerden kurtulması veya kafesten çıkmayı başardığında başınız belada demektir.

* Kafes veya bahçe içindeki köpekle tanışmıyor veya karakterinden emin değilseniz sevmek için bile olsa elinizi içeri uzatmayın. Bulunduğu alana tecavüz olarak algılayan köpek elinizi ısırarak alanını korumayı tercih edebilir.

* Tanıdığınız veya tanımadığınız hiç bir köpeği kışkırtmayın.

* Sokak köpekleri beslenme noktalarının çevresini sahiplenirler. Bir şekilde köpeklerin yaşam sahasına girdiğinizde, köpek size doğru hızla gelip bir yerde durarak havlıyorsa bilin ki köpek "Burası benim toprağım ve burası için kavga etmeye hazırım" diyordur. Asla direk göz teması kurmayın, direk göz teması köpeklerin dilinde "Tamam seninle kozlarımızı paylaşalım bakalım" demektir.

* Kaçmayın. Sizin iki, köpeğin dört ayağı var. Sakince geldiğiniz yoldan geri dönün. Köpekler belirledikleri alanın dışına çıktığınızda aranızda mesele kalmamış kabul edecektir.

* Köpeklerden korkuyor olabilirsiniz. Bunu belli etmemeye çalışın. Asla çığlık atmayın. Bu köpeğin av güdüsünü kışkırtmaktan başka bir işe yaramaz.

* Asla kormuş bir köpeğe direk yaklaşmayın. Sebep ne olursa olsun korkan köpek kendisini kaçamayacak bir konumda hissederse son çareye başvuracaktır. Bu da sizi ısırarak kendisine kaçacak bir yol açması demektir.

* Kendi köpeğiniz bile olsa kaza geçirmiş veya yaralanmış bir köpek canının yanmasından dolayı kendisine dokunulmasından hoşlanmayacaktır. Bu durumda önce varsa ağızlık yoksa kemer vb. bir malzeme ile önlem alınmalı, sonra müdahale edilmelidir.