Muhabbet kuşu gelişimi nasıl olur?
Yavru Muhabbet kuşu yem kırmayı nasıl öğrenir?
Yavru Muhabbet kuşu ne kadar zamanda gelişir?
Yavru yuvalıktan ne zaman düşer?
Muhabbet kuşu yavrularının bakımı, Yavruların gün gün gelişimi.

Muhabbet kuşu yavruları 4 veya 5 aylık olduklarında kendileri yuvalıklarından atlarlar ya da anne babası tarafından yuvalık dışına atılırlar. Yavru yuvalık dışına çıktıktan sonra en az 1 ay daha anne babası ile kafeste kalmalıdır. Bu yavru kuşun sağlığı açısından çok önemlidir.

Bu süreç içerisinde yavru muhabbet kuşu yem kırmayı ve hayata tutunmayı öğrenecektir.

Yavru muhabbet kuşu aldım fakat yem kırmayı bilmiyormuş. Ne yapabilirim?
Eğer kuşu anne babasının yanına geri götürme şansınız varsa geri götürün ve yem kırma gibi gibi becerileri öğrenene kadar kuşu anne ve babasından ayırmayın.

Bu kadar şanslı değilseniz ve kuşu geri götüremiyorsanız Quiko Hand Rearing Food Elle Besleme hakkındaki yazımıza göz atın.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz videoda yeni doğmuş bir muhabbet kuşunun 1 aylık olana kadarki gelişim görüntülerini gün ve gün görebilirsiniz.

Gelişim aşamasında bulunan yavru kuşun bulunduğu yuvalığın veya kafesin temizliği:
Kuluçka döneminde anne kuş zamanının çok büyük bir kısmını hatta neredeyse tamamını kafes içerisinde geçirir. Dişi, yuvalık dışına çıkamadığı için onu erkek kuş besler. Fakat kakasını sürekli yuvalık içine yapar.

Muhabbet kuşlarında talaş ne işe yarar?
Yuvalığın temizliği anne ve yavru kuşun sağlığı açısından önemli olduğundan taban kısmına talaş yerleştirilir. Muhabbet kuşu üreticileri, talaşı genellikle kuş kuluçkaya yatmadan önce koyarlar ve kuluçka dönemi boyunca değiştirmezler. Böylelikle pislik talaşlara yapışarak kurur ve yuvalığın kirlenmesini önler.