Günün Sözü DamlaPenia.
Her şey neye layıksa ona dönüşür. -Mevlana
Etiket Listesi

Like Tree9Beğeniler
  • Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan
  • 1
  • 2
Seçenekler
Seçenekler
Stil
Penia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi
25 Nisan 2015
Bulunduğu yer
Adana
Mesajlar
35.875
Seslenildi
2758 Mesaj
Etiketlendi
343 Konu
Ruh Hali
Sekercik

Kedix Yavru Kedi Bakımı - Eğitim -Bilinmesi Gerekenler

13 Şubat 2017
1

Yavru Kedi Bakımı- Eğitim -Bilinmesi Gerekenler

Dişi kediler çiftleştikten genellikle 58-62 gün sonra 1-5 (nadiren daha fazla) yavru doğururlar. Yavru bakımı doğumla birlikte başlar. Tabi bu bakımın ilk bir ayı hemen hemen tam olarak annenin kontrolündedir. Doğumdan sonra 24 saat içinde yavrunun anneyi emmesi, bu ilk sütün içinde bulunan immunglobulinler (bağışıklık sağlayan maddeler) bakımından çok önemlidir. Hamile kediler evde çoğu zaman sizin hazırladığınız bir yere değil de kendi uygun gördüğü yere doğurur. Bunu genellikle veteriner hekim yardımı almadan yaparlar. Bütün anneler gibi yavrularına karşı çok müşfiktirler. Onları devamlı yalar ve emzirirler. Bu yalama sonunda onları temizledikleri gibi çiş ve kakalarını da yaptırırlar. Belli bir yaşa kadar bu yalama ve çiş yaptırtma olayı hayati önem taşır. Çünkü yavrular doğduklarında henüz böyle bir reflekse sahip değillerdir.

Yavru bir kedinin annesinden ayrılma yaşı ortalama 2 aylıktır. İlk aldığınızda annesinden ve kardeşlerinden ayrıldığı, yeni bir ortama geldiği için, korkmuş ve ürkmüş olabilir. Gidip herhangi bir köşeye saklanıp çıkmayabilir. Onu oradan zorla çekiştirerek çıkarmaya çalışmayın. Bu onu daha da korkutabilir. Yumuşak ve nazikçe onunla konuşun. Bir oyuncak veya ip benzeri bir cisim bulun. Onu hareket ettirin. Kediler çok meraklı ve oyuncu oldukları için dışarı çıkacak ve büyük bir ihtimalle oynamaya başlayacaktır. Bir kaç gün içinde size ve çevresine alışacaktır. Ona ayrıca kediler için üretilmiş özel kokulu (catnip) fare, top ve çorap gibi oyuncaklar alıp verebilirsiniz. Bunlarla genellikle iyi vakit geçirirler.Yumuşak bir battaniye veya kedi yatağı ile onun uyuyabileceği bir yuva alabilirsiniz. Çünkü kediler genellikle içine gömülüp yatabileceği ortamları çok severler.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da zamanı geldiğinde onu kısırlaştırmaktır. Aksi halde sokağa çıktıktan sonra ne zaman ve nasıl geleceğini asla tahmin edemezsiniz. Bu yüzden kedi sahibi olduğunuzda bu konuyu veteriner hekiminizle görüşün ve eğer yavru almak istemiyorsanız kısırlaştırma operasyonunu zamanında yaptırın.

Diş Değişimi
Yavru bir kedi 3,5 aylıktan itibaren süt dişlerini değiştirmeye başlar. Dökülen ve yerine çıkan dişler hayat boyu kalıcıdır. 6-8 aylık olana kadar süt dişlerinin tamamı değişir. Siz bu dökülenleri ara ara diş veya dişlerin yerinde kanama şeklinde görebilirsiniz. Zaten dökülenlerin yerine çok kısa zamanda yenileri çıkacaktır. 1-1,5 yaşından sonra tartar oluşumu başlayabileceği için zaman zaman diş temizliği yaptırma ihtiyacı ortaya çıkabilmektedir. Aşılamalar veya diğer işlemler için kliniğe gittiğinizde veteriner hekiminiz gerekli kontrolü yaparak bunun zamanını size belirtecektir.

1 yaşına kadar diş kaşıntısı yoğun olduğu için elinizi, ayağınızı veya bulduğu her şeyi kemirme, ısırma eğiliminde olacaktır. Kedi eğitmek köpekler kadar kolay olmasa da istemediğiniz davranış biçimlerini engellemek için sert ve kararlı bir “ hayır “ çoğu zaman işe yaramaktadır.

Tuvalet Eğitimi
Kediler bu konuda köpekler gibi uğraştırıcı olmadıkları ve içgüdüsel olarak toprağa yaptıkları için, uygun bir kaba, hazır satılan kedi kumlarından koyarak bu problemi çözebilirsiniz. Çişi ve kakası geldiğinde gidip kuma yapacaktır. Size kalan düzenli olarak kakaları toplayıp atmaktır. Bu kumlar emici özelliğe sahip olduğu için belli bir süre ve miktar çişi ve kokuyu emecektir. Ne zaman koku yapmaya başladıysa o zaman kumun tamamını değiştirmelisiniz. Bu süre kedinin yediği yemeğe, içtiği suya, yavru veya yetişkin olmasına göre farklılık gösterir.

Beslenme
Bilinçli ve dengeli bir beslenme yaşamın temel şartlarından birisidir. Bu konuda yapılabilecek yanlışlar yaşam üzerinde ciddi olumsuz etkiler (kas ve iskelet gelişim eksikliği, immun sistem yetersizliği, bozuk tüy yapısı gibi) doğuracak ve bir çok soruna yol açabilecektir.

Özellikle kedi beslenmesi söz konusu olduğunda daha dikkatli olmak bir zorunluluk halini almaktadır. Çünkü kediler daha seçicidirler ve bu nedenle onları belli diyetlere uydurmak oldukça zordur. Yapıları gereği kediler daha fazla protein tüketmek zorundadırlar. Yine yapıları gereği bazı maddeleri (Taurin, A vitamini, Arakidonik asit gibi) hayvansal kökenli gıdalardan karşılamak zorundadırlar. Ayrıca kediler köpeklerden daha sık yemek yeme ihtiyacındadırlar

Örneğin yetişkin bir köpek günde bir veya iki öğün yemek yiyerek yaşamını sürdürürken bu kedilerde 4-5 öğün olmak zorundadır. Ayrıca kedilerin enerji ihtiyacı vücut ağırlıklarına kıyaslandığında çok fazladır. Yavru bir kedinin enerji ihtiyacı ise yetişkin bir kediye göre daha fazladır.

Beslenme yaşamın değişik dönemlerinde farklılıklar gösterir.

Tüy Bakımı ve Fırçalama
Kediler yılda en az 2 kez tüylerini değiştirirler. Kendilerini yalayarak tüylerinin tamamını toplayamazlar. Bu yüzden uygun bir fırça edinip (çoğu zaman uzun tüylüler için tel fırça, kısa tüylüler için eldiven fırçalar) onu fırçalamak tüylerinin çabuk yenilenmesi ve ona yardımcı olmak açısından gereklidir.

Çoğu kedi fırçalanmaktan pek hoşlanmaz. Bu alışkanlığı kazanabilmesi için onu mümkün olduğu kadar erken yaşlarda fırçalamaya alıştırmalısınız. Fırçalamanın sabah akşam yapılması tüylerin daha sağlıklı ve canlı olmasını sağlayacaktır.

Her gün kedinizi fırçalarken aynı zamanda rutin kontrollerini yapmayı ihmal etmeyin. Kulaklarının içini, derisindeki değişiklikleri, gözlerini ve ağzını devamlı kontrol edin. Olabilecek, size ters gelen durumlar için veteriner hekiminizle irtibat halinde bulunun.

Banyo
Normalde kediler kendilerini devamlı yalayarak temizlerler. Bu yüzden köpekler gibi zaman zaman da olsa yıkanmaya (medikal problemler dışında) ihtiyaç göstermezler. Onları yıkamak temizlenme alışkanlıklarını yok edebilir veya azaltabilir.


Notlar

Evlerde bulunan bazı tropikal bitkiler zehirli olabilmektedir. Bunları kemirme veya yeme eğilimi varsa ona göre tedbirinizi almalısınız.
Kediler çok iyi birer cambazdırlar. Genellikle evdeki kırılacak eşyalara zarar vermezler. Fakat onların da ara sıra sakar olanlarına rastlanmaktadır. Eğer kediniz eşyalarınızı kırıp dökmeye başladıysa “sakar” sınıfına girebileceği için, onları kapalı bir dolaba kaldırmanızda fayda vardır.
Hep kedi ile köpeğin düşman olduğu düşünülür. Aslında doğuştan ikisi de birbirine düşman değildir. Bugün sokakta bir çok kedi ve köpek birlikte yaşamaktadır. Sadece ilk başta kedi, köpekle karşılaştığında içgüdüsel olarak korkabilir. Fakat sonradan zarar gelmediğini görürse köpeğe alışır ve sanki kardeş gibi yaşar. Kedi ve köpek evde birlikte yaşayacaksa ikisinin de birlikte yavru olarak alınması en iyisidir. Eğer evde yetişkin bir köpek varsa, kedi seçimi yapılırken bilhassa yavru olarak alınmalıdır.

Damla ve Nutella bunu beğendiler.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Farkedmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi
13 Nisan 2016
Bulunduğu yer
Tel'aran'rhiod
Mesajlar
20.014
Seslenildi
1781 Mesaj
Etiketlendi
96 Konu
Standart Cevap: Yavru Kedi Bakımı - Eğitim -Bilinmesi Gerekenler
13 Şubat 2017
2
Biraz hızlı geçince sayfayı yapı kredi diye okudum
Penia bunu beğendi.
Nutella - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi
19 Kasım 2016
Mesajlar
36.461
Seslenildi
2279 Mesaj
Etiketlendi
107 Konu
Ruh Hali
Sekercik
Standart Cevap: Yavru Kedi Bakımı - Eğitim -Bilinmesi Gerekenler
13 Şubat 2017
3
Bunlar çok güzel ve iyi bilgiler. Teşekkürler bu güzel bilgilendirme için @Penia 'cım.
{Ben vericem galiba ya Köpüğü }
Damla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi
15 Aralık 2014
Bulunduğu yer
İzmir.
Mesajlar
45.994
Seslenildi
8367 Mesaj
Etiketlendi
235 Konu
Standart Cevap: Yavru Kedi Bakımı - Eğitim -Bilinmesi Gerekenler
13 Şubat 2017
4
Benim, kızımın kaç tane yavrusu, benim de bi'sürü torunum oldu. ^^
Hepsini biliyorum ki ben bunların.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.Years and years.
birikim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi
07 Haziran 2017
Bulunduğu yer
istanbul
Mesajlar
780
Seslenildi
286 Mesaj
Etiketlendi
50 Konu
Standart Cevap: Yavru Kedi Bakımı - Eğitim -Bilinmesi Gerekenler
24 Eylül 2017
5
Su anda annesi tarafindan terkedilmis 5 gunluk bir yavru kediye bakmaya calisiyorum. Burada yazanlar disinda yapabilecegim bir sey var mi?
Nutella bunu beğendi.
Nutella - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi
19 Kasım 2016
Mesajlar
36.461
Seslenildi
2279 Mesaj
Etiketlendi
107 Konu
Ruh Hali
Sekercik
Standart Cevap: Yavru Kedi Bakımı - Eğitim -Bilinmesi Gerekenler
24 Eylül 2017
6
birikim Nickli Üyeden Alıntı
Su anda annesi tarafindan terkedilmis 5 gunluk bir yavru kediye bakmaya calisiyorum. Burada yazanlar disinda yapabilecegim bir sey var mi?
Genelde aynı şeyler hep.
Sadece mamasına, tuvalet yapmasına filan çok dikkat et. Yavru kediler tuvaletlerini kendisi pek yapamaz malum, küçükler. Anneden yeni ayrılar. Ona yardımcı olmaya çalış, maması ve suyunu da içerken yine aynı şekilde. Bebek kedi olduğu için daha o, "Kedi sütü" alabilirsen şayet {veterinerlerde var} onunla beslemeye çalış. Normal sıvı mamalar erken çünkü az daha, kullanırsan da takviye olarak az az olabilir.
Sen mi bakıyorsun, yani sahiplendin mi tam olarak orayı anlayamadım. Ama aşılarını aksatma ve özellikle bir virüs vardır kedilerde. FIP virüsü diye, onun da testini yaptırabilirsen iyi olur. {Eğer sende kalıyorsa sağlık açısından daha iyi}
Ya ne güzel, çok iyi bir şey yapıyorsun. Umarım hep seninle kalır.
Konu Nutella tarafından (24 Eylül 2017 Saat 13:24 ) değiştirilmiştir.
birikim bunu beğendi.
birikim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi
07 Haziran 2017
Bulunduğu yer
istanbul
Mesajlar
780
Seslenildi
286 Mesaj
Etiketlendi
50 Konu
Standart Cevap: Yavru Kedi Bakımı - Eğitim -Bilinmesi Gerekenler
24 Eylül 2017
7
Nutella Nickli Üyeden Alıntı


Genelde aynı şeyler hep.
Sadece mamasına, tuvalet yapmasına filan çok dikkat et. Yavru kediler tuvaletlerini kendisi pek yapamaz malum, küçükler. Anneden yeni ayrılar. Ona yardımcı olmaya çalış, maması ve suyunu da içerken yine aynı şekilde. Bebek kedi olduğu için daha o, "Kedi sütü" alabilirsen şayet {veterinerlerde var} onunla beslemeye çalış. Normal sıvı mamalar erken çünkü az daha, kullanırsan da takviye olarak az az olabilir.
Sen mi bakıyorsun, yani sahiplendin mi tam olarak orayı anlayamadım. Ama aşılarını aksatma ve özellikle bir virüs vardır kedilerde. FIP virüsü diye, onun da testini yaptırabilirsen iyi olur. {Eğer sende kalıyorsa sağlık açısından daha iyi}
Ya ne güzel, çok iyi bir şey yapıyorsun. Umarım hep seninle kalır.
Pazartesi dogum yapmis annesi, kala kala 1 yavru kalmis. 2 gundur gozlemliyordum gelen giden yok. Yavru artik can cekisiyordu aldim eve. Bu durumda sahiplenmis oluyorum, birakamam o sekilde disarida. Suttozuna az seker karistirip verdim. Su torbasiyla isittigim bir sepet yaptim ama yasatabilir miyim bilmiyorum. Daha gozleri bile acilmamis.
Nutella bunu beğendi.
Nutella - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi
19 Kasım 2016
Mesajlar
36.461
Seslenildi
2279 Mesaj
Etiketlendi
107 Konu
Ruh Hali
Sekercik
Standart Cevap: Yavru Kedi Bakımı - Eğitim -Bilinmesi Gerekenler
24 Eylül 2017
8
birikim Nickli Üyeden Alıntı


Pazartesi dogum yapmis annesi, kala kala 1 yavru kalmis. 2 gundur gozlemliyordum gelen giden yok. Yavru artik can cekisiyordu aldim eve. Bu durumda sahiplenmis oluyorum, birakamam o sekilde disarida. Suttozuna az seker karistirip verdim. Su torbasiyla isittigim bir sepet yaptim ama yasatabilir miyim bilmiyorum. Daha gozleri bile acilmamis.
Ah kıyamam ya, ne kadar iyi bir şey yapmışsın.
Gerçekten iyi bir bakım sayesinde yaşatabilirsin. Süt tozuna şeker bilmiyorum, ama veterinerlerde kedilere özel "Kedi Süt'leri var. Söylersen, yardımcı olacaklardır. Ben onu denemeni tavsiye ediyorum. Daha sağlıklı hem.
Dilerim, ayakta durur ve seninle birlikte yaşlanıırrr gider.
birikim bunu beğendi.
birikim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi
07 Haziran 2017
Bulunduğu yer
istanbul
Mesajlar
780
Seslenildi
286 Mesaj
Etiketlendi
50 Konu
Standart Cevap: Yavru Kedi Bakımı - Eğitim -Bilinmesi Gerekenler
24 Eylül 2017
9
Nutella Nickli Üyeden Alıntı


Ah kıyamam ya, ne kadar iyi bir şey yapmışsın.
Gerçekten iyi bir bakım sayesinde yaşatabilirsin. Süt tozuna şeker bilmiyorum, ama veterinerlerde kedilere özel "Kedi Süt'leri var. Söylersen, yardımcı olacaklardır. Ben onu denemeni tavsiye ediyorum. Daha sağlıklı hem.
Dilerim, ayakta durur ve seninle birlikte yaşlanıırrr gider.
Evet. Pet shoptan biberon ile yavru kediler icin dedigin gibi kedi sutu varmis ondan aldim. Simdi uyuyor sorun yok. Tek sorunumuz ben isteyken ne olacak
Nutella bunu beğendi.
Nutella - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi
19 Kasım 2016
Mesajlar
36.461
Seslenildi
2279 Mesaj
Etiketlendi
107 Konu
Ruh Hali
Sekercik
Standart Cevap: Yavru Kedi Bakımı - Eğitim -Bilinmesi Gerekenler
24 Eylül 2017
10
birikim Nickli Üyeden Alıntı


Evet. Pet shoptan biberon ile yavru kediler icin dedigin gibi kedi sutu varmis ondan aldim. Simdi uyuyor sorun yok. Tek sorunumuz ben isteyken ne olacak
Oyy yerim ya, inşallah toparlayacak..
Anneden ayrı kalması çok kötü olmuşz en az 2-3 aylıkken filan ayrılması gerek diye biliyorum ben çünkü.
*İşteyken sen, hiç onu düşünmedim ben yahu.
birikim bunu beğendi.
  • Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan
  • 1
  • 2
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevaplar
Son Mesaj