Facebook, üçüncü parti doğruluk kontrol programını Instagram’ı da kapsayacak şekilde genişletti. Bundan böyle Instagram kullanıcıları, yanlış bilgi verdiğini, sahte olduğunu düşündüğü içerikleri işaretleyebilecek.

Günümüzde internetin en önemli sorunlarından bir tanesi, yanlış ve hatalı bilgilerin çok hızlı yayılmasına sebep olabilmesidir. Özellikle Facebook bu durumdan oldukça çok çekti ve sık sık yanlış bilgilerin yayılmasına engel olamamakla suçlandı.

Firma, ana uygulaması Facebook için geliştirdiği üçüncü parti doğruluk kontrolünü Instagram’ı da kapsayacak şekilde genişletti. Bu sistemde kullanıcılar, gerçek olmayan bilgiler içerdiğini düşündükleri paylaşımları işaretleyebilecek. Nihai kararı üçüncü parti doğruluk kontrol sistemi verecek. Facebook, hatalı olduğu bildirilen içerikleri arka plana çekecek ancak silmeyecek.

Instagram, yanlış bilgi veren gönderileri arka plana alacak
ABD’de bulunan Instagram kullanıcıları özelliği bugünden itibaren kullanabilecek. Özellik yakın zamanda diğer ülkelerde de kullanıma sunulacak. Yeni özelliği kullanmak için üç nokta menüden ‘uygun değil’ seçeneğini seçmek gerekiyor. Kullanıcılar daha sonra hatalı bilgi seçeneğini kullanarak paylaşımın doğruluk kontrolünün gerçekleştirilmesini isteyebilecekler.

Hatalı ya da sahte bilgiler içeren bir paylaşım sitede kalmaya devam edecek ancak ilgili hashtag sayfasında yer almayacak. Ayrıca keşfet sayfasında arka plana atılacaklar. Böylece bir hesabın hatalı bilgi reklamı yapma şansı azalacak.

Facebook, son dönemde internette karşı karşıya kaldığı sahte haberler ile mücadele için işi oldukça sıkı tutuyor. Sahte haberler ile toplum manipüle edilebiliyor, politik, sosyal ve sağlık konularında hatalı yönlendirmeler yapılabiliyor.