Fazıl Say Troya Sonatı dünyada ilk kez Çanakkale'de seslendirilecek
Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, '2018 Troya Yılı' için 6 ayda bestelediği 'Troya Sonatı'nı dünyada ilk defa Çanakkale?de seslendirecek. Dünyaca ünlü piyanist Say, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; "Müzik diliyle bu büyülü destanın tüm dramatik ögelerini sunmak için çok özen gösterdim" dedi.

Troya 2018 Yılı etkinlikleri kapsamında Çanakkale Belediyesi düzenlemesinde dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say, Çanakkalelilerle bir araya gelecek. Piyanist Say, 9 Ağustos’ta Çimenlik Kalesi’nde vereceği ‘Troya Sonatı’ konseri ile ilgili sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Çanakkale Belediyesi’nin Troya Yılı kapsamında sipariş ettiği Troya Sonatı’nı 6 ay gibi bir zamanda bestelediğini belirten ünlü piyanist Say, sonatı bestelerken ilham alabileceği tüm kaynaklardan esinlendiğini dile getirdi. Say, dünyada ilk kez Çanakkale’de seslendireceğini belirttiği Sonat için; “Çanakkale Belediyesinin Troya Yılı kapsamında bana sipariş ettiği Truva Sonatını (Troya Sonatı da diyebiliriz) bestelerken tüm kaynaklardan esinlendim diyebilirim. Başta Anadolulu ozan Homeros’un üç bin yıllık ölümsüz destanından, diğer kaynaklardan, olayları ve kişileri her seferinde farklı yorumlayan sahne eserlerinden ve filmlerden” dedi.


“40 dakikalık 10 bölümlü dev bir piyano sonatı oluştu”40 dakikalık 10 bölümlü dev bir piyano sonatı oluştuğunu ifade eden Say; “Tüm Çanakkalelileri dünya mirası Troya’ya festivallerle eser siparişleriyle sahip çıktıkları için kutlarım. Bu Eserimi ( opus 78 sayılı) 2018 yılı içinde 6 ayı kapsayan bir zaman diliminde besteledim, ‘Troya’ konulu çok fazla salt müzik eseri olmadığından müzik diliyle bu büyülü destanın tüm dramatik ögelerini sunmak için çok özen gösterdim. Farklı teknikler kullandım. 40 dakikalık 10 bölümlü dev bir piyano sonatı oluştu, destanı bir de benden dinleyin isterim. Dünyada ilk seslendirilişi 9 Ağustos’ta Truva’nın şehri Çanakkale’de Çimenlik Kalesinde on binlerce kişinin izlediği bir açık hava konserinde gerçekleşecek.
Truvayı anlatmak bir Anadolulu olarak benim için büyük gurur...” dedi.
“Troya Sonatı” bölüm başlıkları şöyle; 1- Ozan anlatıyor, Homeros /2- Ege rüzgarları /3- Troya kahramanları /4- Sparta /5- Helen / 6- Troya / 7- Aşil / 8- Savaş /9- Truva atı /10- Sonsöz. Eserde bölüm başlıklarının zaten ana temaları var, onun dışında eserin bölümlerine yayılan form temaları - leitmotifler de bulunuyor. “Kader Ağlarını Örüyor Teması”/ “Gece Teması” / “ Melenaus Teması” “Paris Teması” / “Güneş Teması”/ “Agamemnon Teması” / “Hektor Teması”/ “Kahramanlık Teması” / “Endişe Teması” gibi… Benim anlatımımda eski tanrılar fazla yer almadı, salt müzik ( sözsüz) olduğu için dünyevi ögelerde yer alan dramdan yola çıktım. Bu eseri bestelememe fırsat olan fikir babalarına çok teşekkür ederim.