Kısırlık ve nedenleri nelerdir?


Çiftler bir yıl boyunca korunmadan ilişkiye girmesine rağmen gebelik oluşmamışsa ileri tetkik gerektiren bir durumun varlığına kanaat getirilir.

Kısırlık nedenleri nelerdir?

Kısırlık nedenlerinin yaklaşık % 20 civarında hiçbir belirgin sebep saptanamaz. Kadın ve erkekte kısırlık oranlarını oluşturan sebepler % 40 ile aynı orandadır.

Erkek kısırlık nasıl değerlendirilir?

Erkek hastanın 2-3 günlük cinsel perhiz sonrası vereceği örnekte yapılan sperm sayımı, sperm fonksiyon ve morfolojisinin değerlendirilmesi ile tanı konur.

Kadında kısırlık nasıl değerlendirilir?

Kadın hastalarda kısırlık nedenlerinin değerlendirilmesi için birçok tahlil ve tetkik yapmak gerekir. Bunların başında; yumurtalık fonksiyonları, rahmin, rahim ağzının, yumurtalık ve tüplerin anatomik olarak normal olup olmadığının değerlendirilmesi gelir. Rahim ve tüplerin anatomisi HSG denen rahim ve tüplerin boyalı filmi ile kabaca değerlendirilir. Yumurtalık hormon değerlerinin saptanması ve yumuyrtlamanın takip edilmesi ile yumurtalık fonksiyonları değerlendirilir. Eğer bir anormallik saptanmıyorsa immunolojik tetkikler değerlendirmeye katılır.Op. Dr. Melik YAZIR
Kadın Hastalıkları ve Doğum