Salata nasıl yapılır, salata yapmanın püf noktaları nelerdir?


Bu yazıda; salata yapımının püf noktaları nelerdir, diyet güzel salata nasıl yapılır, salataya hangi yağ tuz sirke nasıl konulur, kolay pratik diyet salata yapmanın püf noktası nedir hakkında bilgiler yer almaktadır.


Salata, sebze veya meyvelerden oluşan, sade ya da sosla hazırlanan ve yemeklere eşlik eden yiyecek olarak tanımlanır. Çok sağlıklı ve sınırsız çeşidi olan bu yiyecekler her mevsimde sofralarımızın vazgeçilmezidir. Hatta sıcak yaz günlerinde ve diyet yaparken ana yemek yerine de rahatlıkla yenebilir. Çeşitli gıda maddelerini ister çiğ, ister farklı pişirme yöntemleri kullanarak haşlanmış, ezme, rende, püre, turşu, salamura gibi farklı formlarda hazırlayarak hem göze hem de damağa hitap eden çok çeşitli salatalar hazırlamak mümkündür. Salata yapmak kolaydır lakin özen ister. Yaratıcılığınızı kullanarak rengarenk malzemelerle harika salatalar yapmak için birkaç basit püf noktası:

*Besleyici, sağlıklı ve lezzetli bir salata hazırlamak için kullanılacak malzemeler mutlaka taze olmalı.

*Salata malzemeleri çok iyi yıkanmalı.

*Toprakla temas eden gıdalar kullanılıyorsa sirkeli suda 5-10 dakika bekletilmeli.

*Kullanılacak malzemeler yıkandıktan sonra mutlaka kurutulmalı. Bunun için özel kurutucular veya süzgeçler kullanılabilir.

*Uzun süre buzdolabında kalmış malzemeler bir süre buzlu suda bekletilerek canlandırılabilir.

*Roka, kıvırcık marul gibi yeşil malzemeler bıçak yerine elle doğranmalıdır.

*Haşlanmış malzemeler kullanılmak isteniyorsa en iyi haşlama yöntemi buharla haşlamadır. Bu yöntem ile sebzeler canlı renklerini kaybetmezler.

*Malzemeler rendelenecekse, rendenin kalın delikli yüzeyi tercih edilmelidir.

*Kuru soğanın acısını almak için doğradıktan sonra bir süre tuzlu suda bekletilip su süzülmelidir.

*Kuru ya da taze soğan tabağa en son konulan malzeme olmalıdır.

*Salata mümkünse yemekten hemen önce yapılmalı. Yemeğe henüz çok vakit varsa hazırlandıktan sonra kase streç film ile sarılıp buzdolabında bekletilmeli ve sosu yemekten 5 dakika önce dökülmeli, kesinlikle soslanarak bekletilmemeli.

*Salataya konulacak sosları başka bir kapta karıştırarak dökün, bunun için kapaklı cam kavanozları kullanabilirsiniz.

*Sos hazırlanırken kavanozun içine önce zeytinyağını koyup üzerine diğer malzemeler ilave edilir, sonra kapağı kapatılıp iyice çalkalanır.

*Sos ve malzemelerin özdeşleşmesi çok önemlidir. Bu nedenle sos ilave edildikten sonra iyi karıştırılmalıdır.

*Sos için zeytinyağı, tuz, sirke, limon suyu, portakal suyu, hardal, yoğurt, sarımsak, mayonez, nar ekşisi, karabiber, ketçap, bal gibi malzemeler kullanılabilir.

*Tuz tüm malzemeler ve sos eklendikten sonra ilave edilmelidir.

*Meyve salatası hazırlarken ya da meyve kullanılıyorsa meyvelerin kararmaması için limon suyuna daldırılmalı.

*Salatada kullanacak zeytinyağı çok önemlidir. Zeytinyağı düşük asitli ve mutlaka sızma olmalıdır.

*En lezzetli salatalar limonla hazırlananlar değil sirkeyle hazırlananlardır.

*Farklı lezzetler elde etmek istiyorsanız ve değişikliklere açıksanız, balzamik sirke, fındık yağı, avokado yağı, Hindistan cevizi yağı, pirinç sirkesi, bal sirkesi, susam yağı gibi farklı yağ ve sirkeler kullanabilirsiniz.

*Son bir lezzet tüyosu; dünya genelinde ki en iyi şeflerin en harika lezzetler elde etmek için kullandığı ortak gıda maddesi sarımsaktır. Sizde sarımsak ile harika lezzetler elde edebilirsiniz. Bunun için bir dış sarımsağı ortadan kestikten sonra salata kasesinin iç kısmına sürün. Bu çok hafif sarımsak kokusunun salatanıza nasıl eşsiz bir lezzet kattığına inanamayacaksınız.