Genelkurmay Başkanlığı, Mustafa Kemal Atatürk ve annesi Zübeyde Hanım’la ilgili tepki çeken sözlerin sarf edildiği bugünlerde, Zübeyde Hanım'a atıfta bulunan bir anneler günü kutlaması yayınladı.
Genelkurmay’ın internet sitesinin birinci sıra manşetinde Atatürk ve annesi Zübeyde Hanım’ın fotoğraflarının yer aldığı “Tüm annelerimiz kalbimizde, Anneler Gününüz kutlu olsun” mesajı yayınlandı.

Mesajda Zübeyde Hanım’ın fotoğrafının Atatürk’ten daha büyük olması dikkat çekti.

Hürriyet'ten Uğur Ergan'ın haberine göre, ayrıca Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın Anneler Günü ile ilgili kaleme aldığı mesaj da internet sitesine konuldu. Orgeneral Akar, yazılı açıklamada şu cümlelere yer verdi:

“Asil Türk milletinin köklü ve birleştirici değerlerinden olan aile kurumunu; sevgisi, şefkati, merhameti ve özverisi ile ayakta tutan; özüne bağlı, başarılı ve sağlıklı nesillerin yetiştirilmesinde en önemli paya sahip olan; son derece onurlu ve bir o kadar da sorumluluk gerektiren annelik vazifesini fedakârca yerine getiren saygıdeğer annelerimizin Anneler Günü'nü en içten duygularımla kutluyorum.

Milletimizin, devletimizin kurtuluş ve kuruluşunun mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü yetiştiren Zübeyde Hanım; köklü tarihimize değer katan büyüklerimizi yetiştiren annelerimiz ile şehit ve gazi anneleri başta olmak üzere hepimizin, bütün annelere daima en yüksek saygı ve en derin sevgiyi göstermesi, en anlamlı görevlerimiz arasında yer almaktadır.

Türk aile yapısının asli unsuru olan annelerimiz, yüreğinde taşıdığı evlat sevgisini kendisine yaşam kaynağı yapmış; hiçbir karşılık beklemeden ömrünü evladına adamış ve başka annelerin çocuklarına da kendi çocukları gibi şefkat göstermekten kaçınmamıştır. Yeri geldiğinde ise Kurtuluş Savaşı’nın unutulmaz kahramanlarından Şerife Bacı gibi, evladının üzerinden alıp cephanenin üzerine örttüğü yorganla milletin selametini, daima kendi evladının selametinden bile önce tutmuştur.”