Günün Sözü DamlaPenia.
Her şey neye layıksa ona dönüşür. -Mevlana
Etiket Listesi

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Penia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi
25 Nisan 2015
Bulunduğu yer
Adana
Mesajlar
35.875
Seslenildi
2758 Mesaj
Etiketlendi
343 Konu
Ruh Hali
Sekercik

Son Dakika Hukukçular Thodex vurgununu değerlendirdi

22 Nisan 2021
1

Hukukçular Thodex vurgununu değerlendirdi

İnternet sistemlerini kapatan kripto para borsası Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer'in yaklaşık 2 milyar dolarlık kripto para ile yurt dışına çıktığı iddiası gündeme bomba gibi düştü. Avukat Gökhan Cindemir, "Tayland'a kaçtığı söyleniyor. Dünyada yegane işbirliği anlaşmaları Tayland ve ABD arasında. Tayland'dan ABD'ye gidebilir. Türk mahkemelerinden 2 milyar dolar alacaklı diye karar çıkarsa dahi tahsil edemezsin. Olay bitmiştir" ifadesinde bulundu.

Dijital platformlar üzerinden yapılan dolandırıcılıklar bu platformlar üzerinden paralarını değerlendirmek isteyenlerin korkulu rüyası haline geldi.

Önce Çiftlikbank olayı şimdi de kripto para borsası olan Thodex… Son vurgunda iddia edilen miktar ise dudak uçuklatan cinsten; 2 milyar dolar. Başsavcılık harekete geçse de hukukçular bu konuda yasal bir düzenleme olmadığı için kaçırılan paranın geri alınmasının zor olduğu görüşünde.

‘4-5 GÜN OYALAMA TAKTİĞİ KULLANDI’

Ticaret hukuku uzmanı avukat Gökhan Cindemir, “Kesin paraları alıp kaçtı. Tosuncukla aynı yöntemi kullandı. 4-5 gün oyalama taktiği kullanarak herkesin aynı anda şikayetçi olmaması için topu göğünde yumuşattı. Tayland’a kaçtığı söyleniyor. Dünyada yegane işbirliği anlaşmaları Tayland ve ABD arasında. Tayland’dan ABD’ye gidebilir. Türkiye-ABD arasında işbirliği anlaşması yok. Türk mahkemelerinden 2 milyar dolar alacaklı diye karar çıkarsa dahi tahsil edemezsin” görüşünü savunuyor.

‘OLAY BİTMİŞTİR’

Kripto para piyasası için 2022’de yasa çıkmasının beklendiğini, kripto para kurumlarının da bu regülasyonlardan korktuğunu belirten Cindemir, “Eldeki parayla kaçtı. Bekleyip 10 milyar dolarla da kaçabilirdi. Daha da bekleyebilir daha yüksek meblağ ile de kaçabilirdi. Ülkeler bunu para olarak tanımlamıyor. Yani elindeki bir ürün, emtia. Gittiği yere ‘mal varlığımı getirdim’ diyebilir. ‘Ülkeniz de ben de kazanırım’ da diyebilir. Kaçtığı yerde çok uğraşırlarsa, sıkışırsa, tosuncuk gibi Uruguay’a kaçar. Servere gittiği yerde yeniden kurup başlayabilir. Olay bitmiştir” dedi.

“ADETA TİCARET ŞİRKETİ GİBİ KURULMAKTA”


Avukat Dr. Rezan Epözdemir de, normal şartlarda ticaret borsalarının kamu tüzel kişiliğine sahip kurumlar olduğunu ve ticari ihtiyaçların gerekli kıldığı illerde TOBB'un olumlu görüşü alınarak Bakanlıkça kurulduğunu belirterek, “Ancak karşımızdaki olay kripto para borsası ve halihazırda kripto paranın yasal düzenlemesi yok. “Bağımsız para birimi” olarak gözüküyor dünya üzerinde. Bu yüzden halihazırda regülasyonu olmayan ve bağımsız olan bir alan ile alakalı bu yaşta birisinin kripto para borsası kurmasında da bir beis bulunmamaktadır. Adeta bir ticaret şirketi olarak kurulmaktadır ve bunun için TTK'daki şartları sağlamak yeterlidir. Nitekim Koineks de bir A.Ş. idi. “ifadelerini kullandı.


‘YASAL DÜZENLEME YOK’

Kripto para piyasalarının yasal boşluktan ziyade yasal herhangi bir düzenlemeye sahip olmadığını hatırlatan Epözdemir, “Türkiye'de bu konudaki ilk düzenleme TCMB tarafından 16 Nisan 2021'de çıkarılan “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” Kripto varlığın tanımı dahi ilk kez burada yapıldı:


* Kripto varlık, dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydı para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıklar.

Epözdemir, mağdurların Cumhuriyet Başsavcılıklarına şikayette bulunabilecekleri gibi hukuk mahkemelerinde de dava açabileceklerini kaydetti.

ARAMA VE EL KOYMA KARARI ÇIKARILDI

Öte yandan Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında arama ve el koyma kararı çıkarıldı.

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Thodex'in Kadıköy'deki merkezinde arama yapıyor. Polis ekiplerinin mağdur ve şirket çalışanlarının ifadelerini almaya devam ettiği öğrenilirken, yürütülen soruşturma kapsamında gizlilik kararı alındığı öğrenildi.


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Penia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi
25 Nisan 2015
Bulunduğu yer
Adana
Mesajlar
35.875
Seslenildi
2758 Mesaj
Etiketlendi
343 Konu
Ruh Hali
Sekercik
Standart Cevap: Hukukçular Thodex vurgununu değerlendirdi
22 Nisan 2021
2
her yer dolandırıcı dolu

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Blackheart - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi
12 Ekim 2019
Bulunduğu yer
İstanbul
Mesajlar
440
Seslenildi
47 Mesaj
Etiketlendi
10 Konu
Standart Cevap: Hukukçular Thodex vurgununu değerlendirdi
23 Nisan 2021
3
Bu tür dolandırılma hikayelerini okudukça insanımızın hiçbir emek sarf etmeden, çaba göstermeden, kısa yoldan zengin olmaya çalışması yüzünden istismara ne kadar açık olduğunu düşünüyorum.
Esasında gerek Jet Fadıl, gerek Tosuncuk, gerekse bu vatandaş; hepsinin ortak özelliği potansiyel dolandırıcıları tokatlamaları.
Çünkü Thodex 'e para yatıranlar ucuz coin 'leri alıp, daha yüksek fiyata satmanın hayalini kurdular ve dolandırıldılar.
Yani ava giderken avlandılar..
İşte bu noktada da aklıma Sülün Osman geldi. Kendisi onlarca kişiyi dolandırmış ve hakim karşısına çıkmış savunmasını ise dolandırdığı insanları suçlayarak yapmış biridir :

"Benim dolandırdığım insanlar dolandırıcıydı aslında. Yani bana yaklaşma sebepleri beni dolandırmaktı. On tane bilezikle geliyorum adamın önüne akşam vakti. Kuyumcunun kapısındayız ve dükkân kapalı. Karımın hastalığını anlatıyorum, acilen bilezikleri bozdurmam gerektiğini, o an nöbetçi eczaneye gidip hastaneden istedikleri ilaçları almamın şart olduğunu söylüyorum falan. Hakiki olsalar bileziklerin fiyatı bin lira. Diyorum ki 300 liraya ihtiyacım var. Paranın gerisi umurumda değil, yeter ki karım ameliyat masasında kalmasın... Adam sabah kuyumcuya gidip bilezikleri bin liraya bozdurabileceğini ve birkaç saat içinde havadan 700 lira kazanacağını düşünüyor. O arada benim ayakçım da ortaya çıkıyor ve o almak istiyor bilezikleri. Telaşlanıyor adam, kazanç imkânı kaybolacak diye. 300 lirayı verip alıyor bilezikleri, ben de kayboluyorum ortalıktan. Adam ertesi sabah kuyumcuya gidip de bileziklerin sahte olduğunu öğrenince, dolandırıldım, diye karakola gidiyor. Ben aranıyorum. Demiyorlar ki ona, be adam 1000 liralık bileziği 300 liraya almayı düşünürken aklında ne vardı, diye. Gayet açık ki, beni dolandırmayı planlamıştı. Ben hayatım boyunca beni dolandırmaya kalkışmamış tek bir kişiyi dolandırmadım."

Haklı değil mi şimdi bu adam? Dolandırılanın hiç mi suçu yok? Ava giderken avlanmak yukarıda bahsettiğim örnekteki gibi insanlara müstahak bence; kusura bakmayın lütfen, acıyamıyorum..

Bu örneklerden Jet Fadıl 'ı ayrı bir yere koyuyorum bir de. Kendisi dolandırdığı insanları birkaç defa daha tokatlayabilecek kadar yetenekli bir dolandırıcı.
Mesela ortaya bir proje çıkartıyor, güzelce ilgiyi çekiyor ve paraları topluyor. Hoop paralarla beraber bir süre yok oluyor. Aradan biraz zaman geçiyor ( bana göre paralar suyunu çekmeye başlıyor ) tekrar çıkıyor ortaya. Efendim o proje şu şu nedenlerden dolayı geliştirilemedi, maalesef ilerleyemedik ama korkmayın, paranız bende ve yeni projemize başladık.. Daha önceki projeye yatıranlar küçük bir miktar ile bu projeye dahil olacaklar. Yeni katılacaklar ise şu kadar para ile.. Tokatlanmaya doymayan insanımız da kendisini kırmıyor tabii gene parasını veriyor bu adama
Bir ara da Maldivler' de bir şeyler satıyordu, o ne oldu bilmiyorum.

Neyse çok uzatmadan, siz siz olun bu tür olaylarda derinlemesine bir araştırma yapmadan paranızı cebinizden çıkartmayın. İnternet eliminizin altında.. Dünya'nın bilgisi; okumaya ömür yetmez, aklınıza gelebilecek her şey hakkında bilgi edinebiliyorsunuz. Araştırın; çok kısa bir araştırma, araştırılan konu hakkında gayet doyurucu bilgiler edinmenizi sağlıyor.

Mesela GPT-3 diye bir yapay zeka var, son zamanlarda adı sıkça karşımıza çıkıyor; duymuş olmalısınız.
İşte bu GPT-3 'e internetteki tüm bilgiyi okutmuşlar, kendisi de bir güzel o bilgiyi sindirmiş.. Bu bilgiler ışığında gazetelere köşe yazıları yazıyor, geçmişte yaşamış önemli figürleri taklit ederek röportaj veriyor, geleceğe yönelik soruları yanıtlıyor falan. Yani internet o kadar değerli bir hazine ki doğru kullanıldığı vakit bilgi edinilemeyecek konu yok.
Hal böyleyken hala dolandırılmak için büyük çaba sarf etmek gerek.
Blackheart - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi
12 Ekim 2019
Bulunduğu yer
İstanbul
Mesajlar
440
Seslenildi
47 Mesaj
Etiketlendi
10 Konu
Standart Cevap: Hukukçular Thodex vurgununu değerlendirdi
23 Nisan 2021
4
Aynı mesaj iki defa gitmiş. Bu post' un silinmesini rica ediyorum.
Konu Blackheart tarafından (23 Nisan 2021 Saat 00:57 ) değiştirilmiştir. Sebep: ..
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevaplar
Son Mesaj