CHP 2017 yılına ait bütçe tasarısının bazı maddelerinin Anayasa'ya aykırı olduğunu ve maddelerin bütçe yapma TBMM'den alarak hükümete verdiğini belirtti.


CHP tarafından 22 maddesi Anayasa'ya aykırı bulunan 2017 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısının TBMM'de görüşülmesine bugün başlanıldı. CHP tasarıdaki 22 maddenin TBMM’nin bütçe yapma hakkını hükümete devrettiğini belirterek eleştirdi.

DENETİMSİZ ÖDENEK DAĞITMA YETKİSİ

Tasarıda yer alıp Anayasa’ya aykırı olduğu iddia edilen maddeler hükümete bazı kamu kurumlarına Bütçe Kanunu ile verilen bazı ödenekleri özel hesaplar ve özel fonlar yoluyla yeniden ve denetime tabi olmadan dağıtma ve harcama yapma yetkisi veriyor.

AKP OYLARIYLA REDDEDİLDİ

2017 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda geçen hafta kabul edilmişti. Komisyondaki görüşmeler sırasında muhalefet partilerinin tasarının bazı maddelerinin Anayasa'ya aykırı olduğu yönündeki uyarıları dikkate alınmadı. CHP’nin 2017 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısının Anayasaya aykırı bulduğu maddeleri ile ilgili olarak vermiş bulunduğu 22 önerge de komisyonda AKP’li üyelerin oyları ile reddedildi. CHP’nin tespitleri 2017 Merkezi Bütçe Yönetim Bütçe Kanun Tasarısının muhalefet şerhinde yer aldı.

İşte o maddeler:
Odatv.com