Firefox, Microsoft Tarayıcılarını Geçti
Firefox, bir kilometre taşını daha geride bıraktı. Tarayıcının masaüstü versiyonu, Microsoft’un tarayıcılarını geçti ve yüksek kullanım oranına ulaştı.

Analiz şirket StatCounter’ın raporlarına göre internet tarayıcısı aylık olarak 3 milyon ayrı internet sitesinden tam 15 milyar sayfa gösterimi yapıyor. Tarayıcının %15.6 gibi bir kullanma oranı bulunurken Edge ve Internet Explorer‘ın kullanım oranı %15.5’te kaldı.

Bu Bir Artış Anlamına Gelmiyor
Firefox daha fazla kullanılıyor olabilir ancak bu tarayıcının kullanım oranının arttığı anlamına gelmiyor. Aslında internet tarayıcısının kullanımı Şubat ayında %16.1’di. Aslında olan ise Edge Ve Internet Explorer‘ın kullanım oranı Firefox‘un kullanım oranından daha hızlı düşüyor. Google’ın popüler internet tarayıcısı Google Chrome’un kullanım oranı ise %60 civarında gözüküyor. Chrome’un buradan liderliği kaptırması pek beklenen bir şey değil.

Bu istatistiklerde dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta oranların tarayıcıların kullanım oranlarını gösterdiği. Bu sayıların pazar payı ile hiçbir alakası yok. Konu pazar payı olduğunda hala daha Internet Explorer‘ın bileğini bükebilen yok. Microsoft‘un geliştirdiği işletim sistemi tarayıcı pazarının %44.27‘sini elde tutarken arkasından %37.91‘lık orana sahip olan Google’ın geliştirdiği Chrome internet tarayıcısı yer alıyor.