Tekil Mesaj gösterimi
Türkolog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Madem ki erler gibi yürüyor, ayaklarının çevikliğine güveniyorsun. Bunun şükür ifadesi olarak ağır ağır gidenlere katlanman gerekmez mi?
Seslenildi
721 Mesaj
Etiketlendi
80 Konu
Ruh Hali
Arastirmaci

soris Neden 2000 Öncesi Dizi/Tiyatro Oyunları Yapımlarını Arar Olduk?

23 Ağustos 2020
1

Arkadaşlar merhaba, bugün toplumumuzda her kesimden güncel bir konu hakkında sizlerin de düşüncelerini merak ederek bu konuyu açtım. Televizyondaki diziler ve tiyatro oyunları akşam ve gece kuşağında her kesimin bir şekilde denk geldiği en kötü ihtimalle kısa süre boyunca izlediği yapımlardır. Son yıllarda şu gerçek ki fazlaca aldatma, absürt romantizm, zengin zümre ve mafyalığın/şiddetin normalleştirilmesi temalı diziler eskisi gibi toplumdaki sevilen ortak yapımları ortadan kaldırdı. Aksine bu yapımlar sapık ve zorba zihniyetli varlıkların toplumda rahat hareket etmesine dolaylı yoldan sebep oldu. Bundan dolayı mesela bugünlerde bence çoğu insan siyasi düşünce ayrımı olmaksızın Kaygısızlar, Bizimkiler, Yılan Hikayesi, Bir Demet Tiyatro yapımları tekrar yapılsa zevkle izler. Hatta tekrar yayımlansa bile bu yapımlar insanlar tarafından ilk yayımlandığı gibi izlenir. Zaten buna en güzel örnek Star Tv'nin Bir Demet Tiyatro'yu yeniden yayımlamasıdır. Mümkün oldukça Bir Demet Tiyatro'yu izlemeye çalışıyorum ve izlemekten de zevk alıyorum ama ne yazık ki bu yapımın baş karakterinin Bkm Mutfak ekibi aynı tadı vermiyor. Aslında bu eski yapımlara özlemin nedeni olarak üç aşağı beş yukarı, halkın her kesimini yansıtmaları, doğal olmaları, ağır derecede küfür ve şiddetten uzak olmaları, komedi unsurlarını sunarken ahlakî kuralları çiğnememeleri söylenebilir. Buna karşın Kurtlar Vadisi, Eyşan, Sen Anlat Karadeniz gibi yapımlar ise sadece belli kesimi hedef alıp insanların dizi zevklerini değiştirdi ve değiştirmeye zorladı. Umarım ki tekrar Kaygısızlar, Bizimkiler, Yılan Hikayesi, Bir Demet Tiyatro gibi yapımlar karşımıza çıkar. İnsanımızın televizyonu açtığında kendisini görmeye ve kendisini görerek gülmeye ihtiyacı var.

Konu Türkolog tarafından (23 Ağustos 2020 Saat 23:28 ) değiştirilmiştir.
Eğer şimdiye kadar başımıza gelenler bize bir şey öğretmediyse, bundan sonra bildiklerimiz hiçbir işe yaramayacaktır.