Dünyanın En Popüler 1000 Sitesi – Alexa’nın Pabucu Dama Mı Atılıyor?,
Google AdPlanner, yeni adıyla DoubleClick AdPlanner, dünyada en çok trafik alan siteleri listeleyerek yıllardır birçok pazar için kaynak niteliğinde olan Alexa‘nın pabucunu dama atacak gibi duruyor.

Şirketin herkese açık şekilde paylaştığı ve aslında AdPlanner kullanıcılarının hepsinin kolaylıkla detaylarına ulaşabildikleri Top 1000 listesi Google siteleri, yetişkin içerikli siteler ve reklam ağları hariç internetin en popüler sitelerini listeliyor.

www.google.com/adplanner adresinden istediğiniz sitenin detaylarını alabildiğiniz servisi henüz incelemediyseniz değerlendirmenizi öneririm. En azından Türk internet pazarındaki Alexa bağımlılığını biraz olsun aşabilecek bir alternatif olarak göz önüne almakta fayda var.

Google’ın sağladığı Top 1000 listesini inceleyecek olursak Facebook’un şu anda internetin en popüler sitesi olduğunu görebiliyoruz. Aylık 540 milyon tekil ziyaretçi ve 570 milyar (evet milyar) sayfa gösterimi yapan sosyal ağ, Yahoo! tarafından 490 milyon tekil ziyaretçi ile takip ediliyor.

Listenin ilk sıralarında dikkatimizi çeken bir nokta oldu. Microsoft’un Facebook’ta hissesi olduğunu göz önüne alacak olursak, ilk 6 sitenin 4 tanesi Microsoft’la ilgili siteler. Şirketin bir süre önce Yahoo!’yu satın almayı planladığını da düşünecek olursak, bu sayının 6 üzerinden 5 olması hiç de zor olmayacaktı.

Top 1000 listesini ve istediğiniz sitenin detaylı bilgilerini zaten AdPlanner’dan almanız mümkün, ancak biz size bir kolaylık sağlayıp Türkiye’de en çok ziyaret edilen 250 siteyi DoubleClick AdPlanner’dan çektiğimiz veriye dayanarak sizlerle paylaşmış olalım.