Günün Sözü DamlaPenia.
Her şey neye layıksa ona dönüşür. -Mevlana
Etiket Listesi

Like Tree7Beğeniler
  • 2 Post By Sindy
  • 1 Post By Liz
  • 3 Post By Damla
  • 1 Post By Penia
Seçenekler
Seçenekler
Stil
Sindy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi
14 Nisan 2015
Bulunduğu yer
Türkiye
Mesajlar
1.994
Seslenildi
112 Mesaj
Etiketlendi
247 Konu
Ruh Hali
Kuskulu

Soru2 Zerdeçal Bitkisinin Faydaları Nelerdir,Nelere iyi Gelir

18 Mayıs 2016
1

Zerdeçal Bitkisinin Faydaları Nelerdir,Nelere iyi Gelir

Göz altı morluk ve torbalarının kötü görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek bazı bitkisel ev ilaçları vardır, fakat göz altındaki mor halkaların nedeni bir dizi faktöre bağlı olabilir, öncelikle bu rahatsızlığa neden olan faktörleri bilinmelidir.

Gözaltı Mor Halkaların Ortak Nedenleri:

Ciltte İncelme

Göz altındaki deri ince ve hassastır, yaşa bağlı olarak, gözlerinin altında deri ve yağ yastığı incelir bu kan damarlarının belirgin olmasına neden olur ve koyu halka görünümü verir. Cildin zayıflamasının bir diğer olumsuz etkiside daha fazla güneş hasarına neden olmasıdır. Uzun süre direk güneş ışığından kaçınılmalıdır..

Alerji ve Saman nezlesi
Gözlerinin altında mor halkalar polen, toz ve hayvan tüyü gibi havadaki maddelerin alerjik etkisi nedeniyle de olabilir, çünkü insanlar kaşıntılı gözleri sürekli ovar ve göz altı cildinin zayıflamasına yol açarlar. Gıda alerjileri veya hassasiyetleri de bu hasarların oluşmasına katkıda bulunabilir.

Genetik
Gözlerinin altında mor halkalar açık tenli kişilerde daha belirgin olma eğilimindedir.

Sıvı Toplanması
Gözlerinin altında bulunan kan damarları genişlemiş ve tıkanmış olabilir. Aşırı tuz ve sigara kullanımı bu görünümün en sık karşılaşılan nedenlerdir. Sıvı tutulması (örneğin, kalp, tiroid, böbrek, karaciğer hastalıkları) veya damar genişlemesine neden olan ilaçlar bir faktör olabilir.

Demir Eksikliği Anemisi
Demir eksikliği anemisi gözlerinin altında mavimsi mor halka görünümüne neden olabilir.

Dehidrasyon
Gözlerinin altında mor halkalar dehidratasyonun bir işareti olabilir. (Dehidrasyon bedenin çok fazla sıvı kaybetmesi)

Gözaltı Mor Halkaları Önlemek İçin Çözümler:

Gözlerinin altında mor halkalar görünümünü azaltmak ve kötüleşen koyu renkli halkaları önlemeye yardımcı olabilecek bazı ev ilaçları vardır fakat ncelikle yaşamsal aktivelerinize dikkat etmelisiniz

1. Yeterli su tükettiğinizden emin olun.
2. Güneş ışıklarının neden olduğu cilt zayıflamasını önlemek için gözlerinin altında minimum SPF 30 güneş koruyucu kullanın.
3. Bol bol dinlenin düzenli uymaya dikkat edin.
4. Kapalı gözlerin üzerinde düz serin bitki çayları ile kompres uygulayın. Siyah çay tanenleri aktif madde olduğundan, bu çay poşetlerini kullanmayın.
5. 15 dakika boyunca kapalı gözler üzerine serin salatalık dilimleri uygulayın.
6. Çok fazla tuz tüketmeyin,
7. Göz altına K vitamini içeren krem uygulayın. Çalışmalar gözlerinin altında mor halkalarla mücadelede topikal K vitamininin yardımcı olduğunu göstermiştir.
8. C vitamini kan damarı duvarlarını güçlendirmeye yardımcı olur.
9. Üzüm çekirdeği ekstresi ve piknogenol, içerdikleri antioksidan pigmentleri ile kan damarlarını güçlendirmeye yardımcı olabilir. Coumadin (warfarin) ve aspirin gibi "kan inceltici" ilaçlar tıbbi gözetim altında kullanılmalıdır. Kızılcık, yabanmersini, çay (yeşil ve siyah), siyah frenk üzümü, soğan, baklagiller ve maydanoz gibi bazı gıdalar, kan damarı duvarını güçlendiren antioksidan pigmentler içerirler.
10. Geleneksel Çin tıbbında, gözlerinin altında mavimsi mor halkaların, böbrek rahatsızlığından kaynaklandığına dair bir inanış vardır. Böbrek sağlığınıza dikkat edin.

Göz Altı Torba ve Mor Halkalarını Gidermek İçin Bitkisel Formüller

Zerdeçal, Göz altı şişkinlikleri ve morluklarını gidermek için eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Göz altı torbaları, şişkinlikleri ve koyu halkalar için kullanılan tüm bitkisel karışımların aktif maddesini zerdeçal oluşturmaktadır.

Zerdeçal, Dometes ve Limon Suyu

Domates vitamin A, B ve C, fosfor, potasyum, kükürt, kalsiyum ve demir dahil bir dizi besin bakımından zengindir. Ağartma özellikleri ile birlikte tüm bu besin göz altı torbaları ve koyu halkalar için iyi bir çözüm sunar. Limon suyunun çok güçlü bir ağartma özelliği vardır. Zerdeçal, göz altı koyu halkalar gibi şişkin göz torbalarını azaltmaya yardımcı olur. Zerdeçal, anti-inflamatuar özellikleri ile bilinir. Göz altı torbaları ve göz altı morluklarınından kurtulmak için bütün bu bitkileri bir arada kullanmak iyi bir çözüm olabilir.

Hazırlanışı
1 adet orta boy dometes
Yarım çorba kaşığı limon suyu
Bir tutam toz Zerdeçal
2 tatlı kaşığı un

Dometesin suyunu çıkarın, limon suyu, zerdeçal ve unu ekleyin. iyice karıştırarak bir hamur elde edin. Göz altı torbalarına veya göz altı koyu halkaları kapsayan bölgeye bu hamuru uygulayın. 15-20 dakika bekletin. Soğuk su ile yıkayınız.

Zerdeçal ve Ananas

Zerdeçal cildi besler ve sağlıklı bir doğal parlaklık vermek için eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Zerdeçal kurkumin bileşeni mükemmel bir antioksidan ve akne ile birlikte deri inflamasyonu azaltmaya yardımcı, anti-inflamatuar, anti-aging ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir,

Ananas bromelain enzimi çok serbest radikallerin neden olduğu hasarı azaltabilir doğal anti-inflamatuar özellikleri ile Sivilce lekeleri, pigmentasyon, ve diğer pek çok cilt rahatsızlıkları gidermeye yardımcı olur. Sadece pigmentasyon ve yaşlılık lekelerini azaltır ama aynı zamanda cilt üzerinde kırışıklıklar ve ince çizgileri azaltmak için elverişli bir şifalı bitkidir.

Hazırlanışı
2 tatlı kaşığı Zerdeçal
2 tatlı kaşığı taze ananas suyu

Bir hamur elde etmek için zerdeçal tozu ile ananas suyunu karıştırın. Göz altı torbaları ve göz altı koyu halkalarını kapsayan alana bu hamur ile kaplayın. 20-30 dakika bekletin. Ilık su ile yıkayın.

Zerdeçalın Sağlığa Faydaları

Çok eski yıllardan bu yana şifa kaynağı olarak kullanılmakta olan Zerdeçal, Kolon kanseri, meme kanseri ile cilt kanserinin ve prostat kanserinin önlenmesinde önemli rol oynamaktadır. İçeriğinde yer alan kurkumin ayrıca kansere yakalanan kişilerde kanser hücrelerinin yayılmasını da geciktirmektedir. İlerleyen yaş ile birlikte gelen bunama ve Alzheimer’a yakalanma riskini büyük oranda azaltmaktadır. Anti bakteriyel özelliği sayesinde haricen uygulanarak cilt üzerinde ki yaraların tedavi edilmesinde etkilidir. Antioksidan etkisi sayesinde vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Kanı temizleyerek damar tıkanıklığını engeller. Kalp rahatsızlığı riskini azaltır.
Zerdeçalın Kanser Tedavisine Faydaları:Amasız bir hastalık olarak görülen kanserin doğal yollar ile tedavi edilmesi aşamasında ilk akla gelen zerdeçaldır. Kanserli hücreler ile mücadele ederek hücre yenilenmesini hızlı bir şekilde destekleyen zerdeçal prostat kanseri, kolon kanseri, meme kanseri gibi ülkemizde de sık sık görülmekte olan kanser türleri ile mücadele edilmesini sağlayan en etkili ve en doğal yöntemlerden birisidir.
Zerdeçal Romatizam Ağrılarını Giderir:
Zerdeçal, anti enflamatuar özellikleri yardımıyşa osteoarterit ve romatoid arteritsorunlarını giderebilir. Buna ek olarak, zerdeçalin antioksidan özelliğ hücrelere zarar veren serbest radikalleri yok eder. Bunun yanında hafig eklem ağrılarına, romatizma ağrılarına ve iltihaplara iyi gelir, ağrıları giderebilir.
Zerdeçal Diyabeti Dengeler: Zerdeçal orta düzey diyabet sorunların giderir, insürlin görvi gördüğü için kan şekerini sağlıklı bir seviyde tutar.. Bir başka önemli yararı ise tip 2 diyabetin başlamasını önleyebilir..
Zerdeçal Kolesterol Seviyesini Dengeler: Araştırmalar gıda olarak zerdeçalin kolesterol seviyedini dengelediğini ortaya koymuştur.
Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Vücudun bağışıklık sistemini uyaran yardımcı lipopolisakarit olarak bilinen bir madde içerir. Bu madde bakterilere, iltihap ve serbest radikallere karşı etklidir.. Eğer bir soğuk, öksürük veya grip sorununuz var ise ılık bir bardak süte bir çay kaşığı zerdeçal tozu karıştırın ve için. Bu kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.
Zerdeçal Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Zerdeçal doğal bir antiseptik ve antibakteriyel madde olarak değerlendirilebilir ve etkili bir dezenfeke aracı olarak kullanılabilmektedir. Kesik ve yanık yaralarının üzerine zerdeçal tozu serperek mikrop kapmasını engelleyebilir ve daha hılzı iyileşmesini sağlayabilirsiniz.
Zerdeçal Kilo Vermeye Yardımcı Olur:Zerdeçal tozu ideal vücut ağırlığının korunması için çok faydalı olabilir. Obezite ve diğer kilo ilgili hastalıkları tedavi amaçlı olarak zerdeçal çayı kullanılabilir. Yemek esnasından bir çay kaşığı zerdeçal tozu tüketmek yeterli olacaktır.
Zedeçal Alzheimer Hastalığı Önleyebilir: Bir beyin hastalığı olan Alzheimer hastalığını giderebilir. Beyinde oksijen artışını hızlandırarak hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir hatta durdurabilir.
Zerdeçal Sindirim Sistemi Sağlığını Korur: Safra kesesine inanılmaz faydaları vardır, şişkinlik ve gaz sorunlarını giderebilir. Çiğ bir şekilde zerdeçal tüketimi sindirim sistemi sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.
Karaciğer Hastalıklarına İyi Gelir: Vücutta bulunan toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur.Zerdeçal yanı zamanda kan dolaşımını hızlandırarak vücut ısısının kourunmasını sağlar, bünyenin daha hızlı temizlenmesine yardımcı olur.
Zerdeçal Suyunun FaydalarıZerdeçal Suyunun Faydaları:
Zerdeçali güçlü bir kaynağı yapan içerdiği 300’den fazla antioksidandır. Ham zerdeçal tüketimi sağlık açısından daha faydalıdır. Sütle seyreltilerek tüketmekte mümkün.
Artrit tıbbi müdahale gerekirebilen ağır bir kemik bozukluğu hastalığıdır. Zerdeçal suyu artrit hastalığına yakalanma riskini zalatır.
Alzheimer hastalığı kişinin kademeli hafıza kaybına uğramasına neden olur ve düzenli zerdeçal tüketimi bu hastalığa yakalanma riskini azaltır.
Zerdeçal suyunun kanseriönleyici özelliği vardır.
Sindirim sistemi rahatsızlığını giderebilir. Zerdeçal suyu bünyede metabolik oranı arttırarak hazmı kolaylaştırır.
İçerdiği zengin asitler mide sağlığı için faydalıdır. Midenin ihtiyaç duyduğu asit ve asit oranını dengeler.
Vücutta kan enfekseiyonlarına neden olan toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.
Karaciğer sağlığını koruyan bileşen ve maddeler içerir.
Kolesterolü dengelemeye yardımcı olur.
Kanda şeker seviyesini dengeleyerek diyabet hastalığına yakalanma riskini azaltır.

Zerdeçal Çayının Faydaları:

Zerdeçal çayı eski çağlardan itibaren hastalıkları tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Günümüzde yapılan bir çok bilimsel araştırma sağlığa faydalarını ıspatlamıştır, bunlardan başlıcalarını şu şekilde sıralayabiliriz;
Etkili bir antioksidan olduğundan dolayı neredeyse bürün organları korur.
Zerdeçal çayı kan pıhtılaşmasını önler.
Bütün vücudu temizleyebilen zerdeçal çayı özellikle karaciğer çok yardımcı olur.
Mide ekşimesi, gastrit gibi sindirim sistemi sorunlarını giderir.
Çok iyi bir antidepresandır, sindileri ve kasları güçlenirir, sakinleştirir.
Kilo vermeye yardımcı olur.

Zerdeçal Çayı Nasıl Hazırlanır: Zerdeçal çayının hazırlanması gayet basittir.
Malzemeler:
Zerdeçal – 1 çay kaşığı
Su – 4 su bardağı
Saf ham bal , taze limon suyu, rendelenmiş zencefil – 1 tatlı kaşığı (isteğe bağlı – tat için)
Hazırlanışı:
Bir cezveye su ve zerdeçali koyun ve 15 dakikakaynamaya bırakın. Daha sonra sıvıyı süzün ve olası atıklardan ayırırn.Tüketilmeden önce bal veya limon suyu veya rendelenmiş zencefil ekleyin. Günde 1-2 bardak içmenin bir sakıncası olmaz.
Zerdeçalin Zararları: Zerdeçal aşırı kullanılmadığı sürece sağlıklı bir besin kaynağıdır. Bunun yanında bünyeye göre yan etkileri değişebilir. Genelde tüketimine dikkat edilmesinde fayda var. Aşırı ve yanlış kullanılması durumunda lu sağlık sorunlarıyla kaşılaşmak mümkün;
Baharatlara karşı duyarlı kişilerde kramp ve gaz sorunlarına neden obilir.
Aşırı kullanılması durumunda kalp çarpıntısına neden olabilir.
Çok fazla tüketildiğinde kusmaya neden olabilir.
Kanama bozukluğu olan kişilerin uzak durması gereken bir besin kaynağıdır. Kanıc incelttiği için ameliyat olacak veya yeni ameliyat olmuş hastalarda geçici süre uzak durmalıdırlar.
Karaciğer hastalarının doktorlarına danışarak tüketmeleri önerilir.
Diyabet hastalarına faydalıdır ama kullanımına ve dozuna dikkat edilmelidir.
Aşırı kullanım, kan hücrelerine zarar verebilir.
Warfarin ve aspirin gibi ilaçlar ile kesinlikle tüketilmemelidir.

Penia ve Narsist bunu beğendiler.
"Hep böyle güzel mi gülersin?'' dedi.
''Rakın varsa biraz da ağlarım'' dedim..
Liz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi
13 Mart 2015
Mesajlar
426
Seslenildi
74 Mesaj
Etiketlendi
159 Konu
Ruh Hali
Eglenceli
Standart Cevap: Zerdeçal Bitkisinin Faydaları Nelerdir,Nelere iyi Gelir
19 Mayıs 2016
2
Bunun bir adı daha var şimdi unuttum
Penia bunu beğendi.
Damla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi
15 Aralık 2014
Bulunduğu yer
İzmir.
Mesajlar
45.994
Seslenildi
8367 Mesaj
Etiketlendi
235 Konu
Standart Cevap: Zerdeçal Bitkisinin Faydaları Nelerdir,Nelere iyi Gelir
25 Mayıs 2016
3
Liz Nickli Üyeden Alıntı
Bunun bir adı daha var şimdi unuttum
Bunun diğer adı, Sarıkök.
Bizde de hiç eksik olmaz maşallah.
Sütün içine bir çay kaşığı koyup için.
Başta mide ağrısı olmak üzere her şeye faydalı.
Elif, Penia ve Narsist bunu beğendiler.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.Years and years.
Penia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi
25 Nisan 2015
Bulunduğu yer
Adana
Mesajlar
35.875
Seslenildi
2758 Mesaj
Etiketlendi
343 Konu
Ruh Hali
Sekercik
Standart Cevap: Zerdeçal Bitkisinin Faydaları Nelerdir,Nelere iyi Gelir
26 Mayıs 2016
4
Damla Nickli Üyeden Alıntı
Bunun diğer adı, Sarıkök.
Bizde de hiç eksik olmaz maşallah.
Sütün içine bir çay kaşığı koyup için.
Başta mide ağrısı olmak üzere her şeye faydalı.
Tadı güzelmi bari
Elif bunu beğendi.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Roman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi
16 Ekim 2016
Mesajlar
4.863
Seslenildi
189 Mesaj
Etiketlendi
63 Konu
Ruh Hali
Ruhsuz
Standart Cevap: Zerdeçal Bitkisinin Faydaları Nelerdir,Nelere iyi Gelir
14 Aralık 2016
5
Acı bir tadı vardı, çocukken bal ile karıştırıp veriyordu annem öksürüğü geçirmesi için.
Bu bitki diye hatırlıyorum.


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevaplar
Son Mesaj