Doğal taşlar estetik bakımından cezbedici olduğu kadar şifa dağıtmasıyla da geçmişten günümüze kadar gelmiştir. Hangi taşın hangi hastalıklara iyi geldiğini bilerek kullanırsak daha doğru sonuçlar elde ederiz. Birbirinden farklı görünümlü, renkli ve şekilde olan bu harika taşlar şifalı etkisiyle pozitif enerjisini de yayıyor. Ruhumuza ve bedenimize iyi gelen taşların sırrı içindeki enerjiye dokunduğu kişilere bağlıdır. Taşlar ışığını yansıtırken aldıkları büyüleyici görünüm herkesin ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Değerli taşların çoğu kuvars ailesinin diğer üyeleri gibi farklı ve değişik şekillere sahiptir. Şeffaf kuvars kristali demirle olan kısa süreli temas sonucunda bir ametist taşının koyu mor rengini alacaktır. Bu taşlar doğal ve katkısızdır. Bazı taşlar ise sıcaklığı arttığı zaman renk değiştirirler. Ametist 40 derecenin üzerinde kırmızımsı sarı kuvarsa dönüşür. Koyu yeşil turmalin ısıtıldığı zaman açık yeşil bir renk alacaktır.

Koyu mavi akuamarin ısıtılarak yeşil ya da sarı zümrüt rengini aldığı bilinir. Değerli taşların rengi onu oluşturan tonuna ve yoğunluğuna bağlı olarak bilinir. Şifalı taşların bir çoğu bedene zindelik, canlılık ve enerji verir. Özellikle Amazonit taşı sağlık için yararlıdır. Bedene güçlülük verir ve metabolik faaliyetleri dengede tutar. Bedenin ihtiyacı olan kalsiyum dengesini dengede tutacaktır. Beden ve ruh arasındaki dengeyi korur.

Alıntı