Pakistan'daki bir Stupa'da, 1.700 yıllık, 14 metre 63 santimlik Uyuyan Buda heykeli keşfedildi.

Arkeologlar Pakistan'daki eski Taxila Vadisi Medeniyeti tarihine dair yeni bulgular keşfetti.

Pakistan'ın Hayber-Pahtunhva eyaletinin Haripur ilçesinde Bhamala Stupa yakınlarındaki Khyber Pakhtunkhwa arkeolojik kazı alanında 14 metre 63 santim uzunluğunda (48 fit) Uyuyan Buda heykeli keşfedildi. Bulunan heykelin tarihi olarak şu ana kadar bilinen "en yaşlı uyuyan Buda" olduğu belirtildi. Buda heykelinn haç biçiminde Stupa'da bulunduğuna dikkat çekildi.

Khyber Pakhtunkhwa Arkeoloji ve Müzecilik Müdürlüğü Dr. Abdul Samad, "48 fit uzunluğundaki 'Uyuyan Buda' heykeli, dünyanın en eski 'uyuyan Buda heykeli' çünkü tarihi üçüncü yüzyıla kadar uzanıyor. Arkeologlarımız, Bhamala Stupa yakınlarında yapılan kazılar sırasında zarar vermeden heykeli ortaya çıkardı. Keşif esnasında 500'den fazla Budizmle ilgili bulgu keşfettik" dedi.1. 700 yıllık Uyuyan Buda Heykeli'nin bulunduğu alan geçtiğimiz günlerde Unesco Dünya Mirası listesine girmişti.

Arkeolojik alanın Budist toplumlardan Pakistan’a turist çekmesi bekleniyor.

Çoğunluğu Müslüman olan Hariput bölgesindeki Bhamala Khanpur arkeolojik alanı, ülkedeki siyasetçilere göre Japonya, Tayland, Malezya, Sri Lanka ve birçok farklı ülkeden turistin akınına uğrayabilir.

Yöneticiler arkeolojik alanın güvenliğini sağlayıp muhafaza ederek, bir an önce turizm sektörüne sunmayı hedefliyor.