Fransa’nın dünyaca ünlü markalarından Louvre Müzesi, 2018 yılında 10.2 milyon ziyaretçi sayısına ulaşarak dünya genelinde en çok ziyaret edilen sanat müzesi oldu. Rekorda Beyonce ve eşi Jay-Z’nin Louvre’da çektiği klibin büyük payı olduğu tahmin ediliyor

2018 yılında 10.2 milyon ziyaretçi sayısına ulaşarak dünya genelinde en çok ziyaret edilen sanat müzesi olan Louvre’un başarısının arkasında ünlü şarkıcı Beyonce ve eşi Jay-Z’nin Louvre’da şarkılarına çektiği klibin büyük payı olduğu tahmin ediliyor.Fransa’nın başkenti Paris’te yer alan Louvre müzesi, 2018 yılında 10.2 milyon ziyaretçi ağırlayarak, bir önceki yıla göre ziyaretçi oranını %25 artırdı. Louvre Müzesi’nin daha önceki rekoru 2012 yılına aitti ve o yıl müzeyi 9.7 milyon kişi ziyaret etmişti.

İstanbul’daki en çok ziyaretçi ağırlayan üç müzenin toplam ziyaretçi sayısı ise 2017 yılında 4 milyonda kaldı.

Louvre’a akın eden ziyaretçilerin %75’ini yabancı turistler oluşturuyor. Yabancı turistlerin ise en büyük kısmını ABD ve sonrasında Çin’den gelenler oluşturuyor.

Müze yönetimine göre, başarının ardından iki ana etken var. İlki terör olaylarının azalması, ikincisi ünlü hip hop şarkıcısı Beyonce ve prodüktör eşi Jay-Z’nin müzede çektiği klip.

Louvre, yüksek sayıdaki genç ziyaretçisini korumayı başardı (% 50’den fazlası 30 yaşın altında) ve Beyoncé ve Jay-Z’in geçen yaz müzede çekilmiş ve önemli eserlerin yer aldığı Apeshit’in videosunun başarısı ile desteklendi.

Bu yıl müze, ayın ilk cumartesi günlerine ücretsiz gece ziyaretleri ekleyerek daha fazla genç ziyaretçi getirmeyi umuyor.

Youtube’da 147 milyon kez izlenen klip adeta Louvre müzesinin sanat dolu koridorlarını gezdiren bir görsel tur gibiydi. Videoda bir dans pistine dönüşen müzede, Da Vincı’nın Mona Lisa Portresi dahil olmak üzere, gelmiş geçmiş en değerli sanat eserleri arka planda yer almıştı.