Atatürk Cumhuriyeti Neden Kurdu?
Cumhuriyet neden kurulmuştur Günümüzde ülkemizin yönetim şekli cumhuriyettir. Cumhuriyet bir ülkenin ileri refah düzeyde olduğunu, medeniyet ülkesi olduğunu ve demokratik bir yaklaşım ile sorunlarını çözdüğünü gösteren en büyük kanıttır. Sadece bunlarla da sınırlı kalmaz ayrıca cumhuriyet demek adalet demektir. Örnek verecek olursak günümüzde yapılan seçimler bir adalet örneğidir ve cumhuriyetin en önemli unsurudur, temelidir. Seçimin olmadığı yerde cumhuriyetten adaletten ve demokratiklikten söz etmek mümkün değildir. Uygar toplumlar bugün gerçek manada eğer cumhuriyet devleti olmayı başarabilmişse o ülkede barış, huzur ve anlayış hâkimiyet gösterir. Cumhuriyetin olmadığı bir ülkede her zaman anlaşmazlık, kargaşa ve adaletsizlik hâkim olacaktır. Refah düzeyi gelişmiş ülkeler her zaman cumhuriyet ülkesi olmayı tercih etmiştir. Atamız her zaman ulusunu en iyi yerlerde görmek istemiştir ve bunun için ne gerekiyorsa yapmıştır. Atatürk’ün Cumhuriyeti kurma sebebi nedir? Diyecek olursak açık bir şekilde Türkiye olarak en gelişmiş ve medeni bir ülke olmamızı istediği için cevap vermek mümkün olacaktır. 1923’te ilan edilen cumhuriyet hala devam etmektedir ve Atatürk’ün izinden giden Türk gençliğinin Türkiye Cumhuriyetini benimseyip koruması dâhilin de sonsuza kadar devam edecektir.

Cumhuriyetin İlanı

13 Ekim 1923’te tamamen çağdaş bir ülke olmak adına köklü adımlar atılmıştır bunların başında saltanatın kaldırılması ve ülkenin yönetiminin gerçekleşeceği Ankara başkent ilan edilmişti. Ülkenin ileri gelen devlet adamları arasında büyük anlaşmazlıklar meydana geliyor ve yeni bir devlet sisteminin kurulması kaçınılmaz oluyordu. Atatürk bu konuda görüşleri almak için toplantılar yaptı. En iyi yönetim şekli olan cumhuriyeti, olası kaos ortamına karşı 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan etti.

Cumhuriyetin İlanının Sebepleri Nelerdir?

Saltanatın kaldırılması ile ortaya devletin kimin tarafından ve nasıl yönetileceği hakkında sorular oluşmuştu. Millet egemenliği ile demokrasiyi daha kolay uygulayabilmek için yeni bir yönetim arayışına girilmişti. Net olarak devlet rejiminin belirlenmesi ve meclisteki kargaşaya bir son vermek amacıyla Cumhuriyet ilan edilmiştir. Cumhuriyetin ilan edilmesi ile milli egemenlik sağlanmış, Türk devleti gerçek adına kavuşmuş, Mustafa Kemal Atatürk ilk cumhurbaşkanı seçilmiş ve hükümet kurma sistemi değişmiştir.