Güntekin Onay, Beşiktaş bugün, en geç yarın İstanbul’a getireceği Talisca ve Mbokani’yi yorumladı.22’lik Talisca’nın oyun bilgisi Sosa’nın daha altında ama farklı meziyetleri var. Ortanın merkezinde 3 pozisyonda da oynayabiliyor. Zlatan tarzı goller atabilen Mbokani de ilginç bir santrfor. Güneş’in takımında iş yapabilir. Ancak Mario Gomez gibi elit seviyede değil.

BEŞİKTAŞ’TA geçen yıl çok verimli olan Gomez ve Sosa’nın yerine düşünülen Talisca ile Mbokani, kabul etmek gerekir ki aynı seviyede oyuncular değil. Ancak ben her zaman futbolcuların birbiriyle kıyaslanmasına karşıyım. Aynı Beşiktaş olmaz, farklı bir Beşiktaş oyunu izleyebiliriz. Sosa, topu ayağından çabuk çıkartan, öne doğru oynayan ve hızlı düşünen bir futbolcuydu. Gomez ise harika bir bitirici ve büyük bir profesyoneldi.

TALISCA her şeyden önce henüz 22 yaşında. Oyun bilgisi tabii ki bir Sosa kadar değil. Ama farklı meziyetleri var. Orta sahanın merkezinde 3 pozisyonda da oynayabilir. Özellikle akan oyunda veya duran toplarda çok etkili şutlar atabilen bir futbolcu. Müthiş bir sol ayağı var. Benfica’da Lima’nın arkasında hücuma yönelik oynarken attığı gollerle bunu gösterdi. Daha sonra orta sahanın ortasında kaleye daha uzak oynadığı için gol adedi düştü.

1.90 boyuyla yüksek toplarda da etkili olabilir ve 22 yaşın enerjisiyle takım savunmasına daha fazla katkı yapabilir. Jose Sosa’ya oranla asist konusunda geride olabilir. Ancak birçok farklı meziyetleri var.

ATLETİK VE GÜÇLÜ BİR İSİM!

MBOKANI ise enteresan bir santrfor. Zlatan tarzı ilginç ve spektaküler goller-vuruşlar yapabilen bir oyuncu. Atletik ve güçlü. Gol arayan ve tırmalayan bir santrfor. Belçika Ligi’nde oynarken süper işler yaptı. Stoperlerin üzerinden çıkıp kafa vurabiliyor. Bitiricilikte sağ ayağı iyi ancak sol ayağı hiç yok. Geçen yıl Premier Lig’de zayıf Norwich City’de zaman zaman iyi işler yaptı. Üst seviye futbolda olmasa bile Süper Lig’de Şenol Güneş’in çalıştırdığı bir takımda iş yapabilir. Rakip savunmaları rahatsız edecek tipte bir oyuncu. Ancak bir Gomez gibi elit seviyede bir santfor olmadığını da vurgulamak lazım.