"Doğru şekilde yapıldığında, örgü örmek sıkıntılı ruhu rahatlatır ve sıkıntısı olmayan tarafı da rahatsız etmez" der, Elizabeth Zimmermann. Bazı araştırmalara göre, akıl sağlığımıza da iyi geliyor. The Washington Post'un ele aldığı 2013 tarihli bir ankete göre, 3500 kişinin %80'i örgü ördükten sonra daha mutlu hissettiklerini söylemiş. Sadece kadınların uğraştığı bir hobi olduğunu zannetmeyin sakın!Bilimsel bir örgü projesi

Avustralya'da Neural Knitworks isimli bir proje insanları örgü örmeye ve nörolojik bilim ile akıl sağlığı sorunlarıyla ilgilenmeye teşvik ediyor. Kocaman bir beyin oluşturmak için tam 1.665 tane nöron örerken, aynı zamanda uzmanların bağımlılık, demans, depresyon gibi sorunlar ve nöronların çalışma düzeni gibi konular üzerine konuşmasını dinliyorlar.

Örgü örme ve nöronların bağlantısı

İnsan beyninde yaklaşık 80 milyar nöron var. Yeni beceriler öğrenmek, sosyal etkileşim ve fiziksel aktivite beynimizi sağlıklı ve aktif tutmaya yarayan nöron bağlantılarına biçim vermeye yardımcı oluyor. Hareketi kontrol etmek ve hafıza oluşturmak için ağlar kuruyorlar. Örgü örenler de yünden nöron ördükleri zaman, kendi nöronlarının beyinlerinde yeni yollar oluşturduklarını öğreniyor. Yarattıkları şey, beyinlerinde gerçekleşeni bir noktaya kadar taklit ediyor. Aynı zamanda konuşmaları dinledikleri için, beyinleri yeni bir şey öğrenip bu bilgiyi kaydediyor.

Örgü örmek akıl sağlığına iyi geliyor

Betsan Corkhill isimli bir fizyoterapistin yürüttüğü deneyler sonucu örgü örmenin panik ve anksiyete ataklarını azaltmaya yardımcı olduğu ortaya çıkmış.

Corkhill, koordineli bir dizi hareketle bir iş yaptığımızda beyin kapasitemizin çoğunu kullanmamız sayesinde kötü düşüncelere daha az yer kaldığını belirtiyor.


Örgücüler mutlu!

Kuzey Arizona Üniversitesi'nde bir araştırmacı olan Ann Futterman-Collier dikiş dikmek, örgü örmek, dokuma yapmak ya da dantel işlemek gibi faaliyetlerin ruh halimizi düzelttiğine ve depresyonu azalttığına işaret ediyor.

60 kadını üç gruba bölen Futterman-Collier, onlardan yazı yazmasını, meditasyon yapmasını ve örgü örmesini (veya benzeri bir aktivite yapmasını) istiyor. Tansiyonlarını, kalp atışlarını ve salya üretimlerini gözlemliyor. Örgü ören kadınlardan daha iyi sonuçlar alınıyor: Hem iyi bir ruh halinde oluyorlar hem de negatif düşünceleri kafalarından atıyorlar.

Dopamin ve mutluluk arasındaki ilişki

Beyinlerimiz dopamin denilen, bizi mutlu ve motive eden, odaklanmamıza yardımcı olan bir kimyasal üretiyor. Seks, yemek, spor, uyku ve yaratıcı aktiviteler sonrasında dopamin patlaması yaşıyoruz.
Dopamini arttırmak için pek çok ilaç olsa da bunu doğal yollardan da halledebiliriz. Örgü örmek gibi hobiler en kolayı ve ucuzu.