Reuters duyurdu: Erdoğan-Trump görüşmesinde o iki isim de vardı

Reuters haber ajansı, Washington Yönetimi'nin Suriye operasyonu konusunda Türkiye'ye yeşil ışık yakmasını sağlayan Erdoğan-Trump görüşmesiyle ilgili önemli bir habere imza attı. Gizlilik kaydıyla konuşan üst düzey bir Amerikalı yetkili, telefon görüşmesine ABD Savunma Bakanı Esper ile Genelkurmay Başkanı Milley'in de dahil olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump pazar gecesi telefonda görüşmüş ve ertesi gün Beyaz Saray’dan dünyada bomba etkisi yaratan bir açıklama gelmişti.

Washington'dan gelen mesajda, “ABD'nin Türkiye tarafından Suriye'nin kuzeyi için planlanan harekâtta yer almayacağı ve buna destek vermeyeceği” belirtilmişti.

Beyaz Saray açıklamasında, “Türkiye’nin yakın zamanda Suriye’nin kuzeyine (Fırat Nehri’nin doğusu) yönelik operasyon için harekete geçeceği” bildirilmişti.

Ayrıca “IŞİD’i yenilgiye uğratan ABD güçlerinin artık doğrudan bölgede olmayacağına ve Türkiye’nin son iki yıldır bölgede yakalanan IŞİD savaşçılarından sorumluluğunu üstleneceğine” dikkat çekilmişti.

ASKERİ KONULAR NEDENİYLE…

Bu açıklamayla Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda terör örgütü PKK bağlantılı YPG güçlerine karşı askeri operasyon yapmasının önündeki engel kalktı. Washington Yönetimi Fırat’ın doğusundaki 50 Amerikan askerini Suriye’nin güneyine aktardı.

İngiliz Reuters ajansı tüm bu gelişmelerin önünü açan telefon görüşmesine ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley’in de katıldığını yazdı.

Gizlilik kaydıyla Reuters’a konuşan ABD’li bir yetkili, telefon görüşmesinde muhtemelen askeri konuların gündeme gelmesi nedeniyle Esper ile Milley’in telefon görüşmesine dahil olduğunu ifade etti.

GÖRÜŞME İYİ BİR HABERLE BAŞLADI VE…


Görüşmeye ilişkin Washington Post (WP) gazetesinde de önemli bilgiler yer aldı. Yine adının açıklanmaması şartıyla konuşan ABD’li yetkililer, “Trump ile Erdoğan görüşmesinin iyi bir haberle başladığını söylediler.

Trump, bozulan ikili ilişkileri geliştirmek için son haftalarda Ankara ile masaya yatırılan bazı ABD teşviklerini özetledi. Bunlar arasında Türkiye’nin F-35 savaş uçağı programından çıkarılmasına bir çözüm olarak 100 milyar dolarlık bir ticaret anlaşması ile Erdoğan’ın Beyaz Saray ziyareti de yer aldı.

Türkiye konusundaki sürpriz değişikliklerle ilgili bilgi sahibi olan ABD’li yetkili, “Başkan kendince iyi bir iş çıkarıyor. Görüşmede (Erdoğan-Trump arasındaki telefon görüşmesi) kendinden beklenen her şeyi yaptı; teşvikleri masaya yatırdı ve herhangi bir işgalle ilgili kaygılarını ifade etti” dedi.

Söz konusu yetkili, “Trump’ın tweet’leriyle Vahşi Batı şeklinde yaptığımız ve sizin gördüğünüz her şey, aşağı yukarı pazar günkü telefon görüşmesinde akılcı şekilde masaya koyduğu şeyler” ifadelerini kullandı.

“İki şey yapmaya çalışıyoruz,” diye devam eden yetkili, “ABD Türkiye ilişkisini onarmak için önemli bir teşvik paketiyle ilerlemek istiyoruz. Fakat Suriye’nin kuzeydoğusunda bir facia istemiyoruz” dedi.

SURİYE’DEKİ ABD GÜÇLERİNE MESAJ

Öte yandan, ABD Yönetimi’nden bir yetkili, terör örgütü YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri komutanlarından Mazlum Kobani kod adlı Şahin Cilo’nun Suriye’deki ABD güçlerine bir mesaj gönderdiğini aktardı.

Terör örgütü elebaşlarından Kobani mesajında, Washington Yönetimi’nce verilen son kararın Suriye’deki Amerikan askerleriyle ilgili olmadığını bildiklerini ve her zaman kardeş kalacaklarını iletti.