CNN'e konuşan Irak Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tahsin İbrahim, Irak ordusunun 2014'te terör örgütü IŞİD tarafından ele geçirilen Musul'a girdiğini ve birliklerin Al Intisar mahallesine baskın düzenlediğini bildirdi.

Irak Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da, Irak Ordu'sunu 9. Zırhlı Tugayı'nın Musul'a girdiği belirtildi.

İLK SEMT

Irak ordusuna bağlı güçlerin Musul kent merkezine yakın İntisar semtine girdiği bildirildi. Ninova Operasyonları Komutanı Abdulemir Reşid Yar Allah tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Orduya bağlı 9'uncu Zırhlı Birliği ve 3'üncü Tugay Çevik Güçleri, Musul'un kuzeydoğusundaki İntisar semtine girdi." ifadesi kullanıldı. Açıklamanın devamında Yar Allah, "Bu semt, Musul'un kuzeydoğusunda bulunan ilk semtidir ve kent merkezine doğru ilerleyiş sürüyor." dedi.

Gelen bilgilere göre operasyonda kentin doğu girişindeki İntizar, Aden ve Kerama mahallelerine girildi.İLK GÖRÜNTÜLER GELDİ

IŞİD'in hakim olduğu Musul'dan bazı görüntüler ele geçti. Görüntülerde cadde ve mahallerin giriş-çıkışlara kapalı olduğu görülüyor.

Musul'da 5 köprü bulunmaktadır. Köprülerin çok koalisyon güçlerine ait uçakların hedefi oldu. Görüntülerde bir diğer dikkat çeken kare ise, caddelerin kenarında IŞİD bayraklarının asılmasının yanı sıra, meydanların boş olmasıdır.

17 Ekim'de başlayan Musul operasyonu kapsamında Peşmerge Güçleri çok sayıda köyü IŞİD'den kurtardı.

Operasyonla beraber çok sayıda sivil IŞİD'in hakim olduğu bölgelerden kaçarak, güvenliği bölgelere sığınmaya çalışıyor.

"DAHA ÖNCE GÖRÜLMEMİŞ SERT ÇATIŞMALAR YAŞANABİLİR"

Yetkililer Irak ordusunun kente girmesinden sonra IŞİD ile daha önce görülmemiş sert çatışmaların yaşanabileceği uyarısında bulunuyorlar.

IŞİD ile sokak çatışmaları yaşanırken, ağır kayıp veren örgütün kent merkezine doğru çekildiği belirtildi. Irak Terörle Mücadele Birlikleri'nin de katıldığı çatışmalarda 45 IŞİD militanı öldürüldü, iki askeri de hayatını kaybetti.

Irak ordusu bölgeye asker ve ağır silah sevkiyatı yaparken, çatışmaların yaşandığı mahallelerde yaşayan binlerce sivil evlerini terk ederek Erbil'e sığındı. Sadece bugün 4 bin 600 sivilin Musul'un doğusundaki mahallelerden Erbil'e kaçtığı belirtilirken, bu sayısının ilerleyen günlerde 10 binlere çıkması bekleniyor.MCGURK: DÖNÜM NOKTASI

ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD karşıtı koalisyon Özel Temsilcisi Brett McGurk, Irak ordusunun Musul'a girmesini bir 'dönüm noktası' olarak tanımladı. McGurk Twitter'dan paylaştığı mesajında: "Dönüm noktası: Irak güçleri bu sabah Musul'un doğu mahallelerine girdi." dedi.

Irak ordusu, polis güçleri ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne bağlı Peşmerge güçlerinin katıldığı ve uluslararası koalisyon güçlerinin havadan destek verdiği Musul'u terör örgütü IŞİD'ten kurtarma operasyonu 18 gündür devam ediyor. Terör örgütü IŞİD, Haziran 2014'te ordu birliklerinin bölgeden çekilmesinin ardından kenti ele geçirmişti.

Irak ordusu daha önce il sınırında yer alan Karama ve Gökçeli mahallelerine sızmayı başarmıştı. Ancak ilk kez zırhlı birlikler Musul kent merkezinde yer alan bir mahalleye ulaştı.

Haberler.com