Stopera Amsterdam’da yer alan bir yapı kompleksidir. İçerisinde Amsterdam belediye binası ile şehirdeki ana opera evi olan De Nederlandse Opera, Het Notionale Ballet, Holland Symfonia ve Muziektheater bulunur.


Bir zamanlar yapılışının tartışmalara neden olduğu Stopera binası günümüzde Amsterdam’da ziyaret edilecekler listesindedir. Amsterdam vatandaşları için yeni bir opera binası inşa etme fikri 20. yüzyılın başlarına kadar gitmektedir. Fakat II. Dünya Savaşı sonrasına kadar plan detaylı olarak düşünülmemiştir. Şehir idarecileri Amstel Nehri kıyısında Waterlooplein bir alan seçmişlerdir. 1955 yılında bir mimarlık firması seçilmiş fakat daha sonra anlaşma sağlanamamıştır. 1967 yılında bir tasarım yarışması düzenlenmiştir ve Viyanalı mimar Wilhelm Holzbauer seçilmiştir. Plan uygulamaya konmuş ve 1979 yılında Holzbauer opera binası ile belediye binasını birleştirip inşa etmeyi teklif etmiştir. Desteklenen bu fikir sonucunda çalışmalar başlamıştır. Yeni bir mimar Cees Dam 1980 yılında projeyi devralmış ve proje şehir sakinleri tarafından 1981 yılında kabul edilmiştir.
Şehirdeki herkes “Stopera”nın inşa fikrinden hoşlanmamıştı. Bu post modern binanın inşa edilebilmesi için birçok Orta Çağ eserinin yıkılması gerekliliği bu karşı çıkmanın ana nedeniydi. 1970 – 1980 arasında protestolar gerçekleştirildi ve bir çok olay çıktı. Fakat tüm karşı çıkmalara rağmen planlanan bütçenin üstünde bir maliyetle Stopera inşa edildi. Muziektheater 1986, belediye binası 1988 yılında açıldı.


Günümüzde Muziektheater Amsterdam kültür hayatının yıldızıdır. Ayrıca mimarisi de oldukça başarılı bulunmaktadır. Şehrin tarihi dokusuna uymasa da Stopera gezilip görülmeye değer bir eserdir.


Stopera Amsterdam şehir merkezinde Waterlooplein Meydanı ve Zwanenburgwal Kanalı arasında bulunmaktadır. Opera binası büyük bir blok şeklinde inşa edilmiştir. Dış yüzü kırmızı – turuncu kiremit ve metal paneller ile inşa edilmiştir. Oyulmuş gibi duran tiyatronun yüzü mermerdendir ve büyük pencerelere sahiptir. Stopera’nın yanında 1988 yılından kalma II. Dünya Savaşı Yahudi kurbanları için yapılmış olan Joods Verzetsmonument bulunmaktadır. Her yıl bu anıt önünde anma töreni yapılmaktadır.