Günün Sözü DamlaPenia.
Her şey neye layıksa ona dönüşür. -Mevlana
Etiket Listesi

Like Tree1Beğeniler
  • 1 Post By Jön TüRk
Seçenekler
Seçenekler
Stil
Jön TüRk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi
14 Şubat 2015
Bulunduğu yer
Başkent
Mesajlar
33.815
Seslenildi
2159 Mesaj
Etiketlendi
342 Konu

Standart Notre Dame Katedrali-Paris

21 Nisan 2015
1

Notre Dame Katedrali (İng: Cathédrale Notre-Dame de Paris) Paris’teki en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Roma Katolik Kiliselerinden olan Notre Dame 12. yüzyılda tasarlanmıştır fakat 14. yüzyıla kadar tamamlanmamıştır. Tarzının hala güzel bir örneği olan katedral hala aktif olarak kullanılmaktadır. Gotik mimarinin başyapıtlarından olan Notre Dame Katedrali 12. – 14. yüzyıllar arasında piskopos Maurice de Sully tarafından düşünülmüştür. Fransız sokak uzaklıkları buraya göre belirlenmiştir, burası 0 noktası olarak kabul edilir. Katedral içerisinde mücevher, tarih, heykel, resim, mobilya, edebiyat, madalya, 12. yüzyıldan cam pencere koleksiyonlarını görebilirsiniz. Gotik şekilde inşası başlanan yapının Fransa’nın başkenti Paris’in sembolü olması da amaçlanmıştır. Sonrasında Fransa’da inşa edilen Amiens, Chartres ya da Rheims gibi katedrallere de model olmuştur.
Katedralin tamamlanması 1345 yılını bulmuştur. Bu kadar uzun sürmesinin nedeni inşa sırasında tasarımının genişletilmesidir. Sonuçta ortaya çıkan bu harika katedral 128 metre uzunluğundadır. 69 metrelik iki tane kulesi vardır. Notre Dame Katedrali birçok etkileyici pencereye sahiptir. Kuzeydeki 13. yüzyıldan kalma pencere ve işlemeleri en etkileyici olanıdır. Bu kısmın çapı 13.1 metredir.
Fransız devrimi sırasında katedralde bulunan birçok eser ve katedralin kendisi zarar görmüştür. Kralların Galerisi bile büyük ölçüde yıpratılmıştır. Devrim sırasında şehirdeki diğer dini değerlere de zarar verilmiştir. 19. yüzyılda yazar Victor Hugo’nun “Notre Dame de Paris” kitabını yazması sayesinde yenileme çalışmaları başlamıştır.
20 yıl süren yenileme çalışması Fransız mimar Eugene Emmanuel Viollet – le Duc tarafından yapılmıştır. Notre Dame Katedrali’nin diğer yenileme çalışmaları 1991 ve 2001 yıllarında yapılmıştır.
Dünyadaki en büyük katedral olmasa bile büyük ihtimalle en ünlü katedraldir. Gotik şaheser şehir merkezinde bulunan “İle de la Cite” isimli bir ada üstündedir. Notre Dame Katedrali’nin olduğu yer her zaman için Paris’in dini merkezi olarak kabul edilmiştir. Katedral yapımından bile önce burası Keltlerin, Romalıların, Hrısitiyanların dini aktivite ve yapıları için kullandıkları bir alandı.
Notre Dame Katedrali Ziyaret Saatleri ve Ücretleri

Katedrali dini törenler olduğunda ziyaret edemezsiniz. 1 Nisan – 31 Mayıs ve 1 – 30 Eylül arasında 10.00 – 18.30, 1 Haziran – 31 Ağustos arasında 10.00 – 18.30, Cumartesi ve Pazar günleri 10.00 – 23.00 arasında, 1 Ekim – 31 Mart tarihlerinde 10.00 – 17.30 arasında ziyaret edilebilir. Son giriş kapanıştan 45 dakika öncedir. 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık’ta kapalıdır.
Katedral turu ücretsiz değildir. Yetişkin bileti 8 Euro, indirimli bilet 5 Euro, yetişkin grup bileti (en az 20 kişi) 6 Euro, okul grup bileti 30 Euro (maksimum 35 öğrenci, 2 yetişkin), 18 yaş altında ailesi ile gelen kişiler için ücretsizdir.
Notre Dame Katedrali Ulaşım

Notre Dame Katedrali’ne metro ile Cite – RER: Chatelet – Les Halles, Saint Michel durağında inerek ya da 21, 24, 27, 38, 47, 85 veya 96 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz.Almi bunu beğendi.
Bunu hiç unutma Evlat ! Batı hiçbir zaman uygar olmamıştır ve bugünkü refahı;devam edegelen sömürgeceliği ,döktüğü kan,akıttığı gözyaşı ve çektirdiği acılar üzerine kuruludur . . .

Aliya İzzetbegoviç


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Farkedmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi
13 Nisan 2016
Bulunduğu yer
Tel'aran'rhiod
Mesajlar
20.014
Seslenildi
1781 Mesaj
Etiketlendi
96 Konu
Standart Paris’in Simgesi; “Notre Dame Katedrali”
25 Ağustos 2017
2
Notre Dame Katedrali, Avrupa Birliği’nin kurucu üyeleri arasında yer alan Fransa’nın en önemli şehri ve aynı zamanda da başkenti olan dünyaca ünlü şehir Paris’te yer almaktadır. Dünya üzerinde irili ufaklı, başta Avrupa olmak üzere Kuzey ve Güney Amerika, Asya ve Afrika’da çok sayıda dünya çapında tarihi eserler bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemlileri şüphesiz katedrallerdir. Dünyada katedral kültürü denildiği vakit insanların öncelikli olarak akıllarına Avrupa kıtası gelmektedir. Medeniyet bağlamında en eski yaşam izlerinin bulunduğu Avrupa kıtası, tarih süresince üzerinde onlarca medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Dünyada birçok katedral bulunmaktadır. Başta Almanya ve İngiltere olmak üzere sayısız katedrale ev sahipliği yapan Avrupa’da hiçbir katedral Fransa’nın Paris kentinde bulunan kadar meşhur değildir. Başkent Paris’in birinci bölgesinde yer alan Notre Dame Katedrali, dünyanın en popüler katedrali olarak kabul edilmektedir. Ortaçağ’dan kalma olan Notre Dame Katedrali, Avrupa’nın en eski yapıları arasında yer alır ve dünyaca ünlü bir popülariteye sahiptir.Fransa’nın Parvis Notre Dmae Jean Paul II bölgesi olarak kabul edilen lokasyonda yer alan Notre Dame Katedrali, yaklaşık olarak bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Bu anlamda dünyanın en eski katedralleri arasında yer alan Notre Dame Katedrali, Fransa’nın Katolik inancının da en önemli sembolleri arasında yer alır. Bir katedral olan bu eser, Katolik Roma döneminde inşa edilmiş ve yapısı ile dünyanın en önemli tarihi değerleri arasında sayılmış ve günümüze dek ayakta kalmayı başararak tarihin bir aynası olmayı da başarmıştır. Katedral tarzında inşa edilmiş olan Notre Dame Katedrali’nin, 1163 yılında temeli atılmıştır. Uzun yıllar süren yapım çalışmaları son derece titizlikle yürütülmüş ve Roma döneminin en değerli yapılarından biri olması sebebiyle, en iyi mimarlar kullanılmıştır. Halen aktif olarak kullanılan bu katedral, yapımına başlanıldığı 1163 yılından yaklaşık olarak 200 yıl sonra anca tamamlanabilmiş ve hizmete girmiştir. Resmi olarak 1345 tarihinde yapımı tamamlanan Notre Dame Katedrali, bu tarihle beraber en önemli dini simgeler arasına girmeyi başarmıştır. O dönemde Katolik kiliseleri bölge halkı üzerinde çok önemli roller oynayabilmekteydi.

Katolik döneminin hüküm sürdüğü 1300’lerde yapımı tamamlanan Notre Dame Katedrali, bu anlamda Katolik kilisesinin elini de güçlendirmiş burası adeta bir meclis olarak kullanılmaya başlanmıştır. Günümüze dek ayakta kalmayı başaran Notre Dame Katedrali, tam olarak 128 metre yüksekliğinde ve 48 metre genişliğindedir. Dünyanın en eski Katolik kiliselerinden biri olan Notre Dame Katedrali, toplamda 10 adet çana sahiptir. Notre Dame Katedrali, Paris’in Eiffel Kulesi’nde sonraki en önemli simgesi ve değeri kabul edilir. Bu anlamda şehre ziyaret eden turistlerin hemen hemen birçoğu bu nadide yapıyı da ziyaret etmektedir. Zaten konum olarak şehrin tam merkezi bölgesinde yer alan Notre Dame Katedrali, yerli turistler tarafından da oldukça sık ziyaret edilmektedir.
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevaplar
Son Mesaj
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.