Eskiden biz oyun oynardık sokaklarda… Kormadan öyle safca güzelce…
Bilgisayar yoktu ki hayatımızda bu denli…
misket
Eskiden biz oyun oynardık...Yani vardı ama durumu çok çok iyi olan ailelerin evlerindeydi benim gördüklerim. Şaşkınlıkla bakar sonra eve gelir sessizce geçerdim köşeme ve başlardım evdeki misketleriimle oynamaya..
Evet kızlarda oynardı misket… Dayımın misketlerini az (ç)almadım ben
Mesela beştaş oynardık biz. Özel toplanmış taşlardı onlar. beştaş 250x165 Eskiden biz oyun oynardık...
Siz hiç beş taş taşınızı yuttunuz mu? işte ben o özenle seçtiğim taşları evde saklarken bir tanesini yutup sonra da ağladığımı hatırlıyorum
evcilik
Eskiden biz oyun oynardık...
Kızların vazgeçilmez oyunuydu evcilik oyunu.. Herkesin vardı bir mazide kalan vazgeçilmez bebeği… Annemin dikiş artıntılarından kalan kumaş parçalarıyla onlara yaptığım elbiseler… Kendi kendime küçükken dikmeye çalıştığım bir elbisesi bile vardı bebeklerimin.. Annem bana elbise dikerdi ben bebeğime… Benim dikiş makinem bile vardı… çocuklar için olanından
ip
Eskiden biz oyun oynardık...Ya sokakta atladığım ip… Ne de severdim o pembe renkli ipimii… Şimdi ne oldu o ipe bilmiyorum ama. Ben o iple az oyanamadım. Gamzenin ipi sarıydı, benimki pembe, ilkayınki ise turuncu… Kim daha fazla atlayacak diye az saymadık. Çemberimde vardı benim en fazla 25 kez çevirmişliğim vardır o küçücük bedenle

isim şehir
Eskiden biz oyun oynardık...Kaçımızı işim şehir hayvan oynarken şehir ismi bulamadığında ağlar… Evet ben ağlamıştım bir keresinde. Sanırım mızıkcı bir çocuktum ama biz isim şehir hayvanı okul yıllarımızdada çok oynadık. Şehirleri daha çabuk öğrenmemize yardımcı olan bir oyundu bence.. Kelime dağarcığını geliştiriyormuş biz farketmesekte… Ajandaların arkasındaki haritayı acıp şehir isimlerine bakamama sebeptir bu oyun.

istop
Eskiden biz oyun oynardık...İstopu bilenmeyen çocuk varmıdır bizim zamanlardan.. Sokakağa ses veren oyun… Ebe olmamak için az kaçışmadık arabaların, ağaçların arkasına… Pikniklerinde vazgeçilmez oyunlarındandır ama… Kurtboğazına giderdik biz aile dostumuz Alaattin amcalarla… Hiç unutmam ayak parmağım dolama olmuştu. İstop oynuyorduk o kargaşada ayağıma basmışlardı canım cok acımıştı. Ama oyunun aşkına ayak acısını dahi unutmuştum..
Kaçınız kör ebe oynarken duvara çarptı kafasını ya da ağaca?… Az gülmedik yere düşenlere de. Eğlenceli oyundu ama. Ebe bulamazdı bizi..
Bir de köşe kapmaca vardı. Biz onu sokakta kocaman bir kare etrafında oynardık. Ebe ortada öyle dursun kapamazdı bizim köşemizi..
saklanbaç
Eskiden biz oyun oynardık...Saklanbaç en çok gece oynanırdı bizim orda.. Karanlıkta bulmak zordu çünkü saklananı… Kimisi ağaç arkasına, kimisi de apartmanların içine saklanırdı…
Hey gidi günler geçti işte geçmişte kaldı…
sapan
Eskiden biz oyun oynardık...Erkek gibiymişim bende şimdi onu düşündüm. Kuş sapanım bile vardı. Her ne kadar bir kuşa doğrultmasamda sapanımı… Az küçük taş toplamadık onun içinde… Amcamın cocuklarından (ç)almıştım bir tane… Sona eve döndüğümüzde annem kızmıştı bana sen kızsın böyle şeylerle oynanırmı diye… Ağaç dalından koparılan çatala lastik bağlayarak yapardı amcalarımın oğulları sapanlarını. Genelde kuş avlamaya çalışırlardı bununla.
Bilyeli araba
Eskiden biz oyun oynardık...Oysa bilyalıyada binip yokuş aşağı kaymak çok güzeldi… Ama ben kızdım değil mi bunu da unutmamam lazımdı… Kız olduğumu unutmadım ama annemden gizli amcamların sokağında bindim o bilyalı arabaya ) Yokuş aşağı kaymak çok eğlencelidir diyim… ama yukarı çıkmak zordur yorulur insan elinde o arabayla. ))
seksek
Eskiden biz oyun oynardık...Seksek oynamak için bir tebeşire ihtiyaç vardı. Sekseği çizmek için. Tebeşir bulamadığımız zamanlarda kiremit bulurduk muhakkak ve onunla çizerdik. Ben hep çizgiye basardım hep yanar çıkardım. Dönüşlerde problem vardı. Bir de taşı atmakta zorlanırdım…
yakan top
Eskiden biz oyun oynardık...Ya yakan topa ne dersiniz??
Yakardı hızlı atıldığında… Ortada olmakta eğenceliydi o oyunda topu atan olmakta… Hızlı koşman hızlı hareket etmen gerekirdi… ) İlkay canım arkadaşım.. Az yakmadım seni yakan toplaa…Bir de can alma muhabbeti vardı. İlkay onu güzel alırdı.. Ben beceremezdim işte o can alma işini…
Ve son hatırladığım bir oyun daha yerden yüksek… Yerde olan bir ebe vardı ve yüksek yerde durması gereken biz oyuncular… Ebe olmak sıkııcıdır yerden yüksekte.. Ebe olmak istemediğim tek oyundur hattaa…Parkın vazgeçilmez oyunuydu… Murat, ilkay, soner, gamze, emre(rahmetli),sinan, küçük mıstık büyük mıstık… ben onlarla ne oynardım bu oyunu… Tahtıravalliden düşmek pahasına kaydırağın tepesinde, salıncakta biz hep yüksekteydik ama… )
Anılarım mı tazelendi ne? ya ben büyüdüm kabullenmesemde…
Güzeldi çok güzel bir çocukluk yaşadım ben… Keşke dediğim hiçbişey yok hayatımda… Güzeldi… Güzellikleriyle anımsadım işte…Biz eskiden oyun oynardık.. Ya şimdi ..