Google, Mobil Dünya Kongresi için kararını verdi

Google şirketi Mobil Dünya Kongresi (MWC) 2021 etkinliğine katılmama kararı aldı. Salgın nedeniyle ziyaretçileri ve kendi personellerini tehlikeye atmak istemeyen şirket organizasyondan çekildi.

Mobil iletişim endüstrisinin en önemli organizasyonlarından biri olan MWC Barcelona üst üste kötü haberler ile karşımıza çıktı. Geçtiğimiz haftalarda dört büyük şirket etkinliğe katılmayacağını söylemişti. Nokia, Ericsson, Sony ve Oracle firmaları bu yıl MWC’den çekilen ilk şirketler oldu. Fakat tahmin edildiği gibi etkinlikten çekilen son şirket olmadılar. Bu dörtlünün arasına Google da katıldı.

Google, COVID-19 nedeniyle Mobil Dünya Kongresi’nden çekildi

Arama motoru devi Google mevcut COVID-19 seyahat kısıtlamaları ve protokolleri ışığında MWC 2021 etkinliğine katılmayacağına ilişkin bir açıklama yaptı. Şirket duyurusunda GSMA ile birlikte çalışmaya ve ortaklıklarını sanal etkinlikler aracılığıyla desteklemeye devam ettiklerini söyledi. Öte yandan 2022 yılında hayranlarını Barselona’da görmek için sabırsızlandıklarını ifade etti.

Organizatörlerin MWC Barcelona 2021 etkinliğiyle ilgili aldığı önlemler, katılımcılar için yeterince tatmin edici değil. Bu yüzden pek çok şirket, tıpkı geçen yıl olduğu gibi çalışanlarını riske atmama kararı veriyor. GSMA bu konuda 100 bin kişilik katılımcı sayısını 50 bin sınırına düşürme önerisi getirdi. Fakat bu kadar çabuk yayılan bir virüs için on binlerce kişi yine de küçük bir sayı değil.


GSM’nın MWC 2021 ile ilgili bir diğer önlemi ise katılımcılardan etkinliğe 72 saat kala negatif bir COVID-19 testi sonucu istemesi. Temassız kayıt işlemi, maske zorunluluğu ve standların düzenli olarak dezenfekte edilmesi gibi detaylar da herkese şart koşuluyor. Ancak buna rağmen başta Google olmak üzere Nokia, Ericsson, Sony ve Oracle gibi şirketler etkinlikte uzaktan var olmayı tercih ediyor.

28 Haziran‘da başlayacak MWC 2021 Barcelona, 1 Temmuz tarihine kadar devam edecek. Fakat ilerleyen tarihlerde daha fazla şirketin etkinlikten çekilmesiyle birlikte organizasyonun bu yıl da iptal edilmesi gündeme gelebilir.