Günün Sözü DamlaPenia.
Her şey neye layıksa ona dönüşür. -Mevlana
Etiket Listesi

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Nutella - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi
19 Kasım 2016
Mesajlar
36.461
Seslenildi
2279 Mesaj
Etiketlendi
107 Konu
Ruh Hali
Sekercik

Standart Köpeğinize Otur ve Yat Komutlarını Öğretme

30 Haziran 2017
1

Köpeğinize Otur ve Yat Komutlarını ÖğretmeKöpeğinize otur komutunu öğretmek...
Eğitime başlarken köpeğinizin kendini rahat hissedeceği, dış etkenlerden (ses, müzik, başka insanlar gibi) fazla etkilemeyeceği bir yere götürmelisiniz. Köpeğinizin rahat ettiği bir mekanda eğitime başlamak, eğitimin verimliliği için önemlidir.

Dersimiz, otur komutu olduğu için, öncelikle bu komutun gereğinin yerine gelmesini beklememiz gerekmektedir. Köpeğiniz bir süre etrafı koklayıp tanıdıktan sonra oturmasını beklemelisiniz. Oturduğu anda sakin bir şekilde "aferin", "güzel" gibi övgü hisleriyle dolu sözlerle köpeğinizi ödüllendirin. ikinci kere oturduğunda tekrar "aferin" kelimesinin yanında onu sevip okşayın. Oturma hareketlerinin tekrarında "otur" kelimesini de diğer övgüler arasında kullanmaya başlayın. "Aferin, akıllı köpek", "otur", "Otur oğlum" gibi kelime ve kelime grupları ile onu övün. Sözleriniz ve sesinizin sakinleştirici tonu ile mutlu olacaktır. Ders süresi 10 dakika da olabilir, 45 dakika da. Sizin sabrınıza ve köpeğinizin konsantrasyonuna kalmış bir durumdur.

İlerleyen derslerde giderek "otur" kelimesini ön plana çıkarıp diğer sözleri azaltmalısınız. Oturduğu zaman sadece "otur" kelimesinde oturduğunda ödüllendirirseniz, komutunuza alışması çok kısa bir zaman alacaktır. Bundan sonra sizi mutlu etmek için, sizin kullandığınız otur kelimesinde oturacaktır.


Köpeğinize yat komutunu öğretmek..
Özellikle ev içerisinde bakılan köpekler ile tabiatı gereği saldırgan olmaya yatkın köpekler için yat komutu önemlidir. Bu komut, özellikle köpeklerden çekinen insanların yanında rahat hareket etmenizi, bakkala ya da alışveriş yaptığınız bir dükkana girdiğinizde, içiniz rahat bir şekilde vaktinizi geçirmenize yardımcı olacaktır. Bu komutun önemi, köpeğinizin bir yerde yatması ve siz başka bir komut verene kadar orada kalmasını garanti altına almaktır. Oturma komutunda anlatıldığı üzere, yatma komutu da , yatma eylemi gerçekleştiği zaman verilmelidir. Komutu verirken kullanılan ses tonu önemlidir. Ne çok yumuşak ne de çok sert,; kararlı bir ses tonu ile verilen "yat" komutu, amacına ulaşacaktır. İlk başta, yatma eylemi gerçekleştiğinde "aferin", "akıllı köpek" gibi kelimeler ile "yat" komutunu kullanmak, daha sonra bu kelimeleri azaltıp sadece "yat" komutunun kullanılması, köpeğinizin komuta aşina olmasına, bu komutu duyduğunda yatması gerektiğini anlamasına yardımcı olacaktır.

Yat komutunu kullanırken elinizle bazı işaretler de kullanabilirsiniz. Yat komutu ile birlikte işaret parmağınızı yatması gereken yere yönlendirebilir ya da eliniz ile durmasını işaret edebilirsiniz. Bu komutların kullanımı ve alıştırması size kalmıştır. İki hafta boyunca günde yarımşar saat tekrarlanacak bir yatma eğitimi, komutun köpeğiniz tarafından daha iyi anlaşılmasına ve benimsenmesine neden olacaktır .

BİLGEHAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi
01 Eylül 2020
Bulunduğu yer
İzmir
Yaş
25
Mesajlar
162
Seslenildi
3 Mesaj
Etiketlendi
1 Konu
Ruh Hali
Arastirmaci
Standart Cevap: Köpeğinize Otur ve Yat Komutlarını Öğretme
07 Eylül 2020
2
Ellerinize sağlık çok güzel paylaşım olmuş teşekkürler.
ATATÜRK'Ü SEVMEK ŞEREFTİR
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevaplar
Son Mesaj